Računalništvo, telefonija
23.08.2019 16:35
Posodobljeno 6 let nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Amazon prodajal na tisoče izdelkov, ki so bili uradno označeni kot nevarni

Amazon prodajal na tisoče izdelkov, ki so bili uradno označeni kot nevarni
Amazon prodajal na tisoče izdelkov, ki so bili uradno označeni kot nevarni

V Amazonovi spletni trgovini najdemo praktično vse, od plenic za otroke, do majhnih hiš. Potrošniki smo takšne, raznolike izbire seveda veseli, vendar smo sedaj že navajeni, da vse, kar ima svoje prednosti, na drugi strani s seboj nosi tudi določene slabosti. Amazon se močno trudi ohranjati to širino ponudbe, za to je odprt tudi za “third-party” prodajalce – včasih se zgodi, da ti “third-party” ponudniki prodajajo izdelke, ki ne ustrezajo vsem uradnim predpisom.

The Wall Street Journal, ki je pod drobnogled vzel ravno izdelke, ki jih prodajajo ti zunanji ponudniki, je ugotovil, da Amazon prodaja okrog 4.100 izdelkov, ki so bili s strani “vladnih agencij” označeni kot nevarni. Tisto, kar je še najslabše je, da so med temi 4.100 izdelki našli vsaj 2.000 igrač in zdravil, katerim je manjkalo obvestilo o tveganjih pred stranskimi učinki. Testirali so tudi otroške izdelke in vsaj pri enem se je pokazalo, da je bila meja določenih snovi, ki lahko vodijo v resne zdravstvene težave otrok, močno presežena. Tudi to ni bilo nikjer na izdelku napisano oz. v deklaraciji uradno izpostavljeno. V ZDA veljajo za vse izdelke, ki se prodajajo v trgovinah, enaka pravila. To pomeni, da morajo ustrezati predpisom vladnih regulatorjev, preden jih lahko sploh prodajajo. Amazon je na tej točki precej specifičen primer, saj gre za digitalno platformo, namenjeno vsem prodajalcem na svetu.

Dotična raziskava, ki jo je The Wall Street Journal zaključil pred nekaj dnevi, je na plano ponovno prinesla problematiko velikih tehnoloških platform, kot so Twitter, Google, YouTube in seveda Amazon. Dejstvo je, da so te platforme v zadnjih letih zrasle v nepredstavljive višave in obseg, kar se sicer iz poslovnega vidika sliši, kot velik uspeh, po drugi strani pa predstavljajo ogromno površino za nadzor, ki je v takšnih primerih izjemno zahteven.

Poslovni model Amazona temelji na odprtosti do vseh prodajalcev na svetu, ki lahko postanejo “third-party” partnerji. Kot že omenjeno je zelo težko nadzirati takšno “digitalno tržnico” in za to ne čudi, da v določenih primerih stvari pač uidejo nadzoru. To se je zgodilo tudi v primeru Amazona, vendar gre tukaj, zaradi velikosti platforme, za tisoče izdelkov, ki ne dosegajo pogojev oz. celo kršijo vladne predpise.

Predstavnik Amazona je za The Wall Street Journal povedal, da v podjetju uporabljajo avtomatizirane sisteme, ki nadzirajo kakovost in skladnost izdelkov. Ta orodja bi naj samo v letu 2018 preprečila prodajo 3 milijarde “sumljivih” izdelkov “Ko sistem zazna napravilnost, takoj sprožimo postopek preiskave in vključimo vse potrebne akterje, ko so prodajalci, blagovne znamke in vladne agencije”, so povedali pri Amazonu. S tem želijo zaščititi svoje uporabnike, delajo pa direktno s prodajalci, do katerih, kot pravijo sami, imajo ničelno toleranco pri kršitvah in neskladnosti izdelkov.

Za bolj podrobno mnenje in odziv Amazona na objavljeno raziskavo, si lahko preberete Amazonov blog zapis na tej povezavi. Tekst govori predvsem o tem, kako se Amazon sooča z zahtevno regulacijo prodaje izdelkov:

“Ko se produkt enkrat nahaja v naši trgovini, vedno znova pregledujemo deklaracijo izdelka in vse posodobitve, ki se z njim dogajajo. Na tak način iščemo potencialne nepravilnosti in neskladnosti z regulacijo. Vsako minuto naš sistem pregleda na stotine milijonov produktov, skenira več kot 5 miljard dnevnih sprememb na deklaracijah izdelkov in analizira na desetine milijonov potrošnikovih ocen produktov, ki se objavljajo na dnevni ravni. S to podrobno analizo pridemo do potrebnih podatkov, na podlagi katerih se odločamo, ali je izdelek primeren za prodajo, ali ne. Naša orodja delujejo na principih strojnega učenja in procesiranja jezika, kar pomeni, da se z vsemi informacijami, ki se stekajo v sistem, ta uči in izboljšuje. Tako lahko konstantno nudi večjo natančnost pri proaktivnem blokiranju sumljivih izdelkov”.


Prijavi napako v članku

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

RSLukan, Matjaž Lukan s.p.

Pri malem kamnu 11, 1000 Ljubljana, Tel: 051 302 160
Delovanje sodobne družbe je pogojeno z brezhibnim delovanjem računalniških in informacijskih sistemov. Predstavljajte si svet brez tehnologije ali še huje, svet brez ustrezne IT ... Več

MegaSbajt, Sebastjan Sumina s.p.

Pot za Stan 16, 1351 Brezovica pri Ljubljani, Tel: 041 241 455
MegaSbajt je mlado podjetje, ki je ambiciozno pristopilo k izvajanju računalniških storitev in prodaje na področju informacijske tehnologije. Na podlagi strokovno in hitro izvedenih ... Več

Koenergija d.o.o.

Ilichova 21, 2000 Maribor, Tel: 040 730 010
Večina se zaveda, da je vključitev neke oblike industrijske avtomatizacije v njihov proizvodni obrat ali podjetje koristna. Lahko zmanjša proizvodne stroške, poveča učinkovitost, ... Več

MIT INFORMATIKA d.o.o.

Sveti Duh 274, 4220 Škofja loka, Tel: 04 281 31 00
Celovite ERP rešitve za podjetja MIT informatika je vodilni partner proizvodnih, gradbenih in storitvenih podjetij. Že 30 let svetujejo in implementirajo inovativne informacijske ... Več