Novosti v aplikaciji #OstaniZdrav
Aplikacija #OstaniZdrav nas obvešča, v kolikor smo bili v rizičnem stiku z osebo, ki je bila kasneje pozitivna na novi koronavirus.
Namestimo jo lahko na Android, kot tudi na iOS naprave in je popolnoma brezplačna. Prav tako za svoje delovanje potrebuje zgolj dostop do spleta (enkrat dnevno) in dostop do Bluetootha za izmenjavo anonimnih ključev med napravami.
Podobno aplikacijo imajo tudi druge Evropske države, vendar v primeru potovanja v sosednje države ne potrebujemo njihove lokalne aplikacije, saj slovenska vključuje interoperabilnost z Avstrijo, Belgijo, Hrvaško, Dansko, Finsko, Nemčijo, Irsko, Italijo, Latvijo, Nizozemsko, Poljsko in Španijo.
Doslej so bili uporabniki obveščeni zgolj o rizičnih stikih, zdaj pa so v aplikacijo dodali še nekatere zanimive novosti.
- Dodajanje EU DCP potrdila
V aplikacijo je sedaj možno dodati evropsko covidno potrdilo, ki ga lahko uporabimo za dokazovanje PCT pogoja, kot tudi za potovanje v druge države po svetu.
- Preverjanje veljavnosti potrdila
Prav tako je mogoče vsako dodano potrdilo preveriti, ali v dotični državi deluje oziroma je veljavno. Tako lahko npr. pred potovanjem na Hrvaško preverimo, ali je naše potrdilo v sosednji državi veljavno glede na njihovo zakonodajo.
- Ustvarjanje kode QR za organizatorje
V novo različico je dodana možnost skeniranja QR kode na vhodu organizatorja (prireditev, dogodkov, restavracij, trgovin, predavanj, predstav, koncertov …) z namenom zagotavljanja obveščanja uporabnikov, v kolikor se kasneje izve, da je bil kdo izmed obiskovalcev pozitiven na testu za novi koronavirus. Tako lahko dodatno poskrbimo za svojo varnost, saj pri tem ni potrebno, da ima vsak naloženo aplikacijo; potrebno je samo, da o pozitivnem rezultatu obvesti organizatorja, ta pa nato vnese potrjeno okužbo v sistem in avtomatično obvesti vse, ki so skenirali QR kodo na vhodu.
Še vedno pa so vsi podatki, izmenjani med uporabniki, popolnoma anonimni; dostopa do lokacije uporabnika sama aplikacija za delovanje še vedno ne potrebuje.
Prijavi napako v članku