Računalništvo, telefonija
18.07.2018 08:00

Deli z drugimi:

Share

Tako deluje binarna koda

Binarni zapis - zapleten a hkrati enostaven
Binarni zapis - zapleten a hkrati enostaven

Vas je kdaj zanimalo kako v praksi na računalniku in na telefonu delujejo ničle in enke? Vse v digitalnem svetu deluje na principu binarne kode. Kaj sploh je to in kako deluje? Binarna koda oziroma enke in ničle 0 in 1 je v računalniškem svetu vse. Dobesedno vse. Vse kaj delate na vaših digitalnih napravah deluje na tem principu.

Računalnik je zgrajen iz več milijonov tranzistorjev, kateri so eden osnovni in bistven gradnik.

Ti delujejo na preprost način. Signal spustijo skozi, če na vhodu dobijo napetost in obratno. Enostavneje povedano, če je na vhodu napetost (5 voltov) gre za enko, če ga ni, gre za ničlo. Tudi vmesni signali gredo lahko proti ničli ali proti enki – vrednost se obrne pri okrog 2,5 voltih napetosti.

Računalnik je zmožen procesirati samo te podatke. Čeprav se zdi, da je vse to zapleteno, je to za procesor najlažja naloga.

Težava pa se pojavi, ko je za dva različna pojma enak binarni zapis. Tako ima na primer črka A in številka 84 enak binarni zapis. Takrat pa mora računalnik oziroma natančneje procesor spremljati kontekst prejšnjih ukazov in tako razbrati ali gre za številko ali za črko.

Ker pa je teh ničel in enk kaj hitro celo morje, so se domislili, da bi le-te združili. To je predvsem koristno pri slikah in videoposnetkih, kjer je več pisklov enake barve. Tako se kaj hitro izognemu ponavljanju kot tudi računalniku privarčujemo nekaj procesorskega časa.

Podobno deluje tudi zvočni zapis, vendar z eno razliko. Pri zvočnem zapisu se analizira skoraj vsaksa milisekunda, kjer se zapiše vse od amplitude pa do frekfrence. Tak zvok se lahko analizira tudi do več kot 44.000-krat v eni sami sekundi. Od tod nam tudi 44000-bitni zvočni zapis.

V testiranju so tudi sistemi, ki uporabljajo tri vrednosti, kot tudi kvantni računalnik, pri katerem je lahko enka in ničla hkrati – nedefinirana, dokler je ne izmerimo. Edina težava je v tem, da se noben izmed teh sistemov ni uveljavil, vsaj za sedaj še.

Pa naj še kdo reče, da računalnik ni kompliciran sistem grajen iz enostavnih delov.


Prijavi napako v članku


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Diamantni partner

OptiCyber3 d.o.o.

Ulica Jožeta Jame 14, 1210 Ljubljana Šentvid, Tel: 070 420 063
OptiCyber3 poskrbi za zanesljivo zaščito vašega računalniškega sistema Kako poskrbeti za zanesljivo zaščito računalniških sistemov? Za ustrezno varnostno zaščito in kar ... Več
Zlati partner

EPSON

, ,

ADVANTECH SOLUTIONS d.o.o.

Bravničarjeva ulica 13, 1000 Ljubljana, Tel: 030 703 704
S čim se ukvarja Advantech Solutions? Na kratko: Podjetje Advantech Solutions ovrednoti temeljno sestavo vašega podjetja, da bo vaša pot do uspeha optimalna. Strokovnjaki oblikujejo ... Več

SICIRUS d.o.o.

Ulica 15. maja 10b, 6000 Koper/capodistria, Tel: 041 694 668
Vsako podjetje, vsak ustvarjalec in tudi novodobni družbeni »influencer« se zaveda, da sta trženje in oglaševanje ključnega pomena za uspeh in rast. Kje in kako začeti? Področje ... Več