Računalništvo, telefonija
30.03.2018 17:04

Deli z drugimi:

Share

Zobni senzor, ki spremlja vašo dieto

Zobni senzor, ki spremlja vašo dieto
Zobni senzor, ki spremlja vašo dieto

Visokotehnološki senzorji so dandanes praktično povsod, od naših hiš, avtomobilov, hišnih ljubljenčkov, do naših ust. Inženirji na Tufts University so izdelali senzor, ki se “pripne” na zobe. Čeprav bi čez čas lahko postal, za zdaj še ne gre za novo modno muho. Namesto tega je senzor, ki deluje preko brezžične povezave, narejen tako, da spremlja naše zdravstvene in dietne navade. Podatki o vnosu sladkorja, soli, alkohola in drugih snovi, senzor neposredno pošilja na uproabnikovo mobilno napravo. Ta senzor si lahko predstavljamo kot nek “mini” nitrucionist v ustih, ki spremlja vsak naš “prehranjevalni” prekršek.

Če so oči okno duše, so usta vrata do našega zdravja. Hrana, ki jo zaužijemo, ima neposreden vpliv na naše splošno zdravstveno stanje. Številni bioindikatorji, ki jih strokovnjaki poberejo iz naše sline, povedo o našem zdravju več kot si morda mislimo. S predstavljenim senzorjem si ekipa inženirjev želi meriti, kako telo reagira na določeno hrano, ki jo uporabniki vnašamo v telo. Senzor so naredili tako, da so mikro biosenzorje stisnili med ploskve zlata, ki deluje kot antena in ta zbira vse potrebne podatke.

“Menim, da si senzor najboljše predstavljamo kot neko mini nalepko na zobeh”, pravi Fiorenzo Omenetto, vodja ekipa na univerzi. “Vsi ti občutljivi elementi reagirajo na različne pH vrednosti, ravni sladkorja in vse te podatke prenašajo ali preko brezžične povezave, radiofrekvenčnih valov, ali pa povsem fizično, s spreminjanjem barve in oblike. Nastavitev teh različnih reakcij in spreminjanje kombinacij materialov dovoljuje detektiranje dogajanja v oralni votlini, ali na površju zoba”, dodaja Omenetto.

V študiji, ki je bila objavljena prejšnji teden v strokovni reviji Advanced Materials, raziskovalci debatirajo o tem, kako bi lahko dotični zobni senzorji bili uporabljeni v zdravstvene namene, poleg tega pa razmišljajo o tem, kako bi lahko od teh senzorjev imeli korist tisti, ki enostavno želijo živeti bolj zdravo. Torej je eden od potencialnih načinov uporabe senzorjev kot nosljive naprave.

“Mi se sicer mogoče zavedamo stvari, ki jih vnesemo v organizem, vendar pa se ne zavedamo, kakšne reakcije se sprožajo med tem, ko v telo pride določena hrana. Koristi, ki bi jih lahko prinesla takšna tehnologija, so velike. Recimo zbiranje podatkov iz ustne votline nam lahko pove veliko o zdravju našega zobovja, poleg tega pa pobližje spoznamo še ostale fizične kazalce”, razlaga Omenetto. Ne glede na to, da je tehnologija še v povojih, lahko po napovedih ekipe pričakujemo povsem realne načine uporabe.

Naprava, ki je sicer zares majhna, je manj vidna in izstopajoča kot nekatere druge nosljive naprave v ustih, ki so že na trgu, vendar pa zlata barva senzorjev ni ravno najbolj diskretna. Omnetto priznava, da dizajn naprave ni bil ključni faktor, kajti najbolj pomembno je v tej fazi, da tehnologija deluje tako kot mora, torej mišljeno na notranjost sistema, potem pa se lahko inženirji poigrajo še z dizajnom.


Prijavi napako v članku

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Diamantni partner

Digitalno inovacijsko stičišče Slovenije

Dimičeva ulica 13, 1000 Ljubljana, Tel: 040 606 710
Zlati partner

DATALAB SI d.o.o.

Hajdrihova 28c, 1000 Ljubljana, Tel: 01 252 89 00
Datalab tehnologije Podjetje Datalab Tehnologije d.d. se ukvarja z razvojem poslovne programske opreme za vodenje podjetij. S poslovnim informacijskim sistemom PANTHEON povečate učinkovitost ... Več
Zlati partner

Enaa / Gambit trade d.o.o.

Savska cesta 3a, 1000 Ljubljana, Tel: 01 437 63 33
Gambit trade d.o.o. je eno najstarejših in uspešnejših računalniških podjetij pri nas. S svojo inovativnostjo premikajo meje. Tako so že leta 1999 postavili tudi Enaa prvo spletno ... Več
Zlati partner

GENIS d.o.o.

Likozarjeva 1a, 4000 Kranj, Tel: 04 251 93 00
Podjetje Genis je eden vodilni slovenskih proizvajalcev informacijskih rešitev za poenostavitev in digitalizacijo delovnih postopkov v srednjih in velikih podjetjih. Njegove ... Več