Računalništvo, telefonija
23.02.2018 10:39
Posodobljeno 7 let nazaj.

Deli z drugimi:

Share

FIFA 2018 in bitcoin v 2017 priljubljena vzvoda spletnih ukan

Spletni nepridipravi so v letu 2017 sledili globalnim trendom in z vročimi temami, kot sta FIFA 2018 in bitcoin, poskušali prelisičite uporabnike ter ukrasti njihov denar ali osebne informacije. To so ugotovitve poročila družbe Kaspersky Lab o nezaželeni elektronski pošti in spletnemu ribarjenju za leto 2017.
FIFA 2018 in bitcoin v 2017 priljubljena vzvoda spletnih ukan
FIFA 2018 in bitcoin v 2017 priljubljena vzvoda spletnih ukan

Medtem ko se je svet v letu 2017 že začel pripravljati na FIFO 2018, so pošiljatelji nezaželene elektronske pošte pričeli z aktivnim pošiljanjem elektronskih sporočil, povezanih s to nogometno prireditvijo. S pridom so izkoriščali čedalje manjšo pozornost in naraščajoče brezpogojno zaupanje uporabnikov, zaradi česar slednji sledijo lažnim navodilom. Tako so žrtvam pošiljali lažna sporočila z uradnimi logotipi dogodka, pa tudi z informacijami blagovnih znamkah organizatorjev in sponzorjev. Uporabnike so obveščali o zmagah na loteriji in jim celo obljubljali brezplačne vstopnice.

Druga vroča tema nezaželene elektronske pošte in spletnega ribarjenja so bile virtualne valute, predvsem drastično povečanje cene bitcoina. Raziskovalci družbe Kaspersky Lab so že v tretjem četrtletju leta 2017 zabeležili rast trikov, ki so bili obarvani s tehnologijo veriženja podatkovnih blokov.

Spletni nepridipravi našli številne načine izkoriščanja priljubljenih tem

Po ugotovitvah družbe Kaspersky Lab so kriminalci vzpostavljali lažna spletna mesta, ki so bila videti kot menjalnice virtualnih valut, in ponujali lažne storitve za rudarjenje v oblaku oziroma možnost najema posebnih podatkovnih centrov. V vseh primerih so uporabniki postali žrtve in namesto zaslužka svoj denar izgubili. Tudi pri bolj tradicionalnih prevarah, kot je na primer lažni dobitek na loteriji, so kriminalci za vabo uporabljali bitcoin.

Nepridipravi so preko nezaželene elektronske pošte ponujali podatkovne baze z naslovi za ciljano nagovarjanje, poleg tega pa so oglaševali še baze z elektronskimi naslovi uporabnikov virtualnih valut, ki naj bi veliko obetali.

Kriminalci so distribuirali tudi različne tipe zlonamerne programske opreme in nezaželene elektronske pošte pod pretvezo pripomočkov za zaslužek bitcoinov ali navodil za trgovanje z virtualnimi valutami. Manj pa je bilo v letu 2017 zaznane nezaželene elektronske pošte, s katero so kriminalci kodirali datoteke in za odkupnino zahtevali bitcoine (angl. Cryptolockers).

Skupno se je povprečna količina nezaželene elektronske pošte v letu 2017 zmanjšala na 56,63 %, kar je 1,68 odstotne točke manj kot leta 2016. V istem času pa se je povečala količina spletnega ribarjenja.

»V letu 2018 lahko pričakujemo nadaljnji razvoj in povečanje količine nezaželene elektronske pošte v povezavi z virtualnimi valutami ter spletnega ribarjenja. Spletni kriminalci se bodo posluževali raznih virtualnih valut, ne le bitcoina, ki je bil široko uporabljen že v prejšnjih letih. Poleg tega je pričakovati tudi poskuse vplivanja na ceno virtualnih valut (angl. pump and dump schemes),« je povedala Darya Gudkova, strokovnjakinja za analizo nezaželene elektronske pošte pri družbi Kaspersky Lab.

V poročilu družbe Kaspersky Lab izstopajo še naslednji trendi in statistični podatki za leto 2017

  • Najbolj pogost vir nezaželene elektronske pošte so bile Združene države Amerike (13,21 %), sledita jim Kitajska (11,25 %) in Vietnam (9,85 %). Med prvimi desetimi državami so še Indija, Nemčija, Rusija, Brazilija, Francija, Iran in Italija.
  • Država, katere uporabniki so bili najpogostejša žrtev zlonamernih elektronskih sporočil, je bila Nemčija (16,25 %). Glede na leto 2016 je to majhno povečanje v višini 2,12 odstotne točke. Med prvimi desetimi državami so še Kitajska, Rusija, Japonska, Velika Britanija, Italija, Brazilija, Vietnam, Francija in Združeni arabski emirati.
  • Največje število uporabnikov, ki jih je prizadelo spletno ribarjenjem, je bilo v Braziliji (29,02 %). Skupno je bilo s spletnim ribarjenjem po svetu ogroženih 15,9 % posameznih uporabnikov varnostnih rešitev družbe Kaspersky Lab.

Družba Kaspersky Lab priporoča zasebnim uporabnikom, da si namestijo zanesljivo varnostno rešitev, kot je ‘Kaspersky Total Securtiy’. Podjetja lahko zaščitijo svoje sisteme za elektronsko pošto s posebnimi aplikacijami znotraj varnostne rešitve ‘Kaspersky Endpoint Security for Business’. Uporabnikom pa je na voljo tudi nova varnostna rešitev ‘Kaspersky Security for Microsoft Office 365’.


Prijavi napako v članku

Povezave

Članek je pripravljen v sodelovanju s partnerjem PRISTOP d.o.o., KASPERSKY LAB
Za več informacij so vam na voljo pri PRISTOP d.o.o., KASPERSKY LAB
Ob kontaktu povejte, da ste objavo zasledili v Računalniških novicah.

Želite biti obveščeni o novostih, ki jih pripravljamo s partnerjem PRISTOP d.o.o., KASPERSKY LAB? Vpišite svoj e-mail in se prijavite na BREZPLAČNE e-novice, od katerih se lahko kadarkoli odjavite.




Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

T-2 d.o.o

Verovškova ulica 64a, 1000 Ljubljana, Tel: 064 064 064
Za podjetja in domove je dostop do interneta v večini primerov bolj pomemben kot njihove druge podporne storitve. Praktično vsa podjetja potrebujejo internetni dostop za vsako delovno ... Več
Zlati partner

Huawei

Ameriška ulica 8, 1000 Ljubljana, Tel: 080 9808
Zlati partner

TIFT d.o.o.

Kamniška ulica 41, 1000 Ljubljana, Tel: 01 600 10 20
Poslovni sistemi se že nekaj časa soočajo s procesom postopne digitalizacije naprav za pripravo, oblikovanje in izdelavo različnih dokumentov. Digitalni Hibridni Upravljalci Dokumentov ... Več
Zlati partner

KONCERN ENA d.o.o.

Koroška cesta 61, 3320 Velenje, Tel: 03 891 95 40
Podjetje IN.PU.T., prodaja računalniške opreme, Tadej Pucelj, s.p. je začelo poslovati v letu 2003,kot internetna trgovina (www.in-put.com) z računalniško opremo. V zadnjih letih ... Več