Hitrost svetovnega spleta se upočasnjuje
Težava ni v dostopu do svetovnega spleta, temveč pri hitrosti, ki jo uporabniki dobijo od ponudnika internetnih storitev.
Po poročanju podjetja Ookla, ki stoji za priljubljeno spletno stranjo Speedtest.net se hitrost povezave s svetovnim spletom za uporabnike Starlinka upočasnjujejo. V povprečju so se med drugim in tretjim četrtletjem 2021 hitrosti zmanjšale iz 97.23Mbps na 87.25Mbps (okrog 10Mbps).
Posledica je predvsem naraščanje dela od doma, ki je edina možnost za delovanje gospodarstva med koronskimi omejitvami. Starlink je tudi edino podjetje, ki zagotavlja dostop do spleta z nizkimi časovnimi zamiki, v povprečju do 44ms.
Sicer je podjetje že prejšnje leto v orbito poslalo dodatnih 52 satelitov, da bi se preobremenjenost zmanjšala oziroma medsebojno porazdelila. V letošnjem letu pa načrtujejo izstrelitev še dodatnih 36 novih satelitov v nizko zemeljsko orbito.
Na “srečo” pa so upad hitrosti opazili le v ZDA, medtem v Kanadi ostajajo hitrosti enake, na stari celini (Veliki Britaniji, Franciji in Nemčiji) pa so hitrosti celo višje od pričakovanih. Prav tako so hitrosti višje tudi na Novi Zelandiji.
Tudi razmerje med ceno in hitrostjo za mnoge odigra pomembno vlogo. Tako je na primer v Kanadi za dostop do Starlinkovega omrežja potrebno plačati 100 ameriških dolarjev na mesec kar je boljše od lokalnega ponudnika Bell, ki za nekaj dolarjev manj ponuja počasnejši internet in z omejitvijo (25Mbps, 350GB); v Franciji je za storitve Starlink potrebno plačati podobno ceno, okoli 99 evrov, medtem ko se cene pri lokalnih ponudnikih začnejo že pri 30 evrov na mesec.
Prijavi napako v članku