Zakaj in kako anonimno brskati po spletu?
Svetovni splet bi moral biti prostor, kjer bi se lahko anonimno in svobodno umaknili od vsakdanjega vrveža življenja. To pa žal ne sovpada s politiko številnih držav pa tudi podjetji, ki želijo imeti v imenu boja proti terorizmu in mednarodnemu organiziranemu kriminalu ter zaščiti intelektualne lastnine in večje storilnosti popoln nadzor nad uporabniki spleta.
K sreči lahko z določenimi programi in nastavitvami povečate svojo zasebnost. Predvsem pa je pomembno, da veste, kaj je tisto, kar za vami »pušča sledi«, ko brskate po spletu. Tu gre predvsem za številko IP, ki v določenem trenutku pripada le vašemu računalniku, zgodovino spletnega iskalnika in piškote, uporabniške račune in prstni odtis, ki ga vaš računalnik pusti pri obisku določene spletne strani. Če si želite zagotoviti določeno mero zasebnosti, si v nadaljevanju poglejte nekaj preprostih metod, kako to doseči v praksi, pri čemer se morate vedno zavedati omejitev, ki jih tovrstna orodja prinašajo, saj 100-odstotne anonimnosti skorajda ni več mogoče doseči. Se pa tej številki lahko zelo približamo.
Zasebno brskanje: Preprečite svojemu brskalniku, da vam sledi
Kaj počne: Odpre nov del brskalnika, ki ne uporablja piškotov in nima prijavljenih računov. Poleg tega zgodovina brskanja ni na voljo, kar otežuje vpogled v obiskane spletne strani.
Česa ne počne: Prepreči spletnim stranem, da beležijo vašo številko IP.
Poglejmo, kako si lahko zagotovite brskaje po spletu brez puščanja sledi, in sicer v spletnih brskalnikih Internet Explorer, Google Chrome, Mozilla Firefox in Apple Safari.
Internet Explorer in Edge
Spletna brskalnika Internet Explorer in Edge zagotavljata brskanje brez puščanja sledi prek funkcionalnosti, imenovane »InPrivate« . To prikličete tako, da v brskalniku najprej pritisnete tipko »Alt«. S tem se prikaže menijska vrstica in v meniju »Orodja« sprožite ukaz »Brskanje InPrivate«. Način »InPrivate« lahko vklopite tudi s pritiskom na kombinacijo tipk »Ctrl + Shift + P«. Ob vklopu se vam bo odprlo novo okno v brskalniku, kjer bote lahko brskali brez puščanja sledi.
Google Chrome
Google Chrome prav tako omogoča brskanje brez puščanja sledi. Za ta namen lahko uporabite funkcionalnost »Novo okno brez beleženja zgodovine«, ki ga lahko vključite tudi s pritiskom na tipke »Ctrl + Shift + N«. Vse strani, ki jih boste odprli v tem oknu, se ne bodo pojavile v zgodovini brskalnika ali iskalni zgodovini. Prav tako ne bodo pustile drugih sledi, na primer piškotkov, ko jih zaprete. Kljub uporabi novega okna brez beleženja zgodovine se vam bodo ohranile vse prenešene datoteke in ustvarjeni zaznamki.
Mozilla Firefox
Tudi spletni brskalnik Mozilla Firefox ima možnost deskanja po spletu brez puščanja sledi. Tu vam bo v pomoč funkcionalnost »Vključi zasebno brskanje«. To prikličete tako, da v brskalniku najprej pritisnete tipko »Alt«. S tem se prikaže menijska vrstica in v meniju »Orodja« sprožite ukaz »Vključi zasebno brskanje«. Ta način brskanja lahko vklopite tudi s pritiskom na tipke »Ctrl + Shift + P«.
Safari
Tako kot ostali vodilni brskalniki, tudi Applov vsebuje možnost prikritega brsknja. Vključite jo tako, da kliknete na »Nastavitve« in izberete »Private browsing«. S pritiskom na gumb »OK« se vam bo desno v naslovni vrstici prikazala oznaka »Private«. Enostavno, mar ne?
Omrežja VPN: Skrijte svojo številko IP
Kaj počne: Skrije vašo številko IP in šifrira promet.
Česa ne počne: Prepreči beleženja vaše zgodovine brskanja s strani ponudnika VPN ter prepreči uporabe piškotov.
Storitve VPN (navidezna zasebna omrežja) ne le prikrijejo vašo identiteto, ampak vam zagotavljajo tudi varnejšo povezavo z internetom (na primer v spletnih kavarnah). Poleg tega vam povezava VPN omogoča dostop do spletnih mest in vsebin, ki so sicer geolokacijsko zaklenjene. Obstaja namreč kar nekaj spletnih mest, ki uporabljajo geografsko zaklepanje, saj s tem skušajo preprečiti dostop obiskovalcem iz določenih držav. Zato ne preseneča, da je nedavna raziskava analitske hiše GlobalWebIndex pokazala, da že vsak četrti uporabnik spleta uporablja povezavo VPN, pri čemer vodijo uporabniki osebnih računalnikov, sledijo pa jim uporabniki pametnih telefonov in tablic.
Spodaj si poglejte seznam preverjenih ponudnikov omrežij VPN, ki jih lahko uporabljate brez plačila.
- TunnelBear: Zaščita vaše identitete na najboljši mogoči način. TunnelBear je najboljši in najenostavnejši brezplačen VPN.
- Windscribe: Zelo varen in izjemno kakovosten brezplačen VPN.
- Hotspot Shield Free: Če pogosto uporabljate javna brezžična omrežja Wi-Fi, potem je ta brezplačni VPN pravi za povečanje vaše varnosti.
- Speedify: Si želite varne in hkrati hitre povezave? Speedify je to, kar iščete.
- PrivateTunnel: Brezplačni VPN, ki bo poskrbel za varnost podatkov tako na vašem računalniku kot mobilni napravi.
- Freelan: Brezplačni VPN za izkušene uporabnike, ki so vešči uporabe nadzorne vrstice.
Brskalnik za anonimno brskanje po spletu
Kaj počne: Usmerja vaš spletni promet preko računalnikov drugih uporabnikov.
Česa ne počne: Zagotavlja zasebnost zunaj brskalnika TOR.
Eno izmed trenutno najboljših zaščit na spletu predstavljajo sistemi za anonimizacijo. Gre za sisteme oziroma anonimne zastopniške programe (ang. »anonymous proxy«), ki predstavljajo vmesnik med uporabnikom in obiskano spletno stranjo oziroma storitvijo. S tem se prekrije identiteta uporabnikov spleta in posledično zagotovi anonimnost. Med sodobnejše sisteme za anonimizacijo na svetovnem spletu štejemo predvsem anonimizacijsko omrežje Tor. To je porazdeljeno omrežje anonimizacijskih strežnikov, med katerimi se preusmerja šifriran promet posameznega uporabnika, dokler ga na enem izmed izhodnih točk omrežja ne zapusti.
Najlažje boste do anonimizacijskega omrežja prišli s pomočjo programske opreme Tor Browser, ki temelji na osnovi spletnega brskalnika Firefox ter uporablja različne tehnike za zagotavljanje anonimnosti in zasebnosti. Brskalnik za anonimno deskanje po svetovnem spletu Tor Browser je dosegljiv na spletnem naslovu https://www.torproject.org/projects/torbrowser.html.en, njegova uporaba pa je precej enostavna.
Kako doseči največjo mero zasebnosti na spletu?
Čeprav 100-odstotne zasebnosti na svetovnem spletu ni nikoli mogoče zagotoviti, lahko s kombinacijo različnih metod dosežete vsaj večjo mero zasebnosti. To so nekatere, ki so se v praksi izkazale za zelo učinkovite.
- Povezava VPN za zasebnim brskanjem: To vam bo omogočilo zakritje vaše številke IP ter onemogočilo delovanje piškotov in sledenje s prijavljenimi računi.
- TOR omrežje in zasebno brskanje: TOR omrežje bo poskrbelo za povsem anonimno deskanje po spletu, zasebno brskanje v okviru brskalnika pa bo še dodalo dodatno zaščito.
- TOR omrežje s povezavo VPN: Ta kombinacija ponuja zdaleč najboljšo zaščito, saj omogoča povsem anonimno deskanje po spletu in to z drugega računalnika, ki ni vaš.
Prijavi napako v članku