Bodo pametne tetovaže nadomestile pametne zapestnice?
Največja težava naprav za nadzor zdravstvenega stanja posameznikov, kot so pametne zapestnice, je v tem, da niso dejansko »prilepljene« na uporabnike. Poleg tega je treba tovrstne naprave neprestano polniti in seveda potrebujejo neprestano brezžično povezavo Wi-Fi. To je raziskovalce ameriškega tehnološkega inštituta Massachusetts Institute of Technology (MIT) spodbudilo k pripravi posebne pametne tetovaže oziroma obliža, ki ga dejansko lahko uporabljamo za nadzor zdravstvenega stanja posameznika in to brez dodatnega napajanje ali brezžične povezave.
Črnilo za pametno tetovažo je sestavljeno iz kemikalij, ki reagirajo s človeškimi tekočinami na način, da lahko »sporoči« krvno stanje. Zeleno črnilo bo športnikom »sporočalo«, kdaj njihovo telo potrebuje tekočino, medtem ko se drugo zeleno črnilo obarva rjavo v primeru da krvni sladkor pade pod priporočen nivo. Pri tem pa je zanimivo predvsem to, da bo tetovaža obstojna toliko časa, dokler bo to potrebno, nato bo samodejno zbledela in se odluščila skupaj z odvečno kožo.
Raziskovalci ameriškega tehnološkega inštituta so prepričani, da bo tovrstne tetovaže mogoče povezati celo s pametnimi mobilnimi telefoni, na katerih bo nameščena aplikacija za prikaz podatkov. Ker je novost že v prototipni fazi, bo ta po vsej verjetnosti na voljo že v nekaj mesecih, običajni uporabniki pa bi jo lahko bili deležni že čez nekaj let, pri čemer bodo pametne tetovaže seveda najpogosteje uporabljene v medicini in na področju športa.
Prijavi napako v članku