Industrija
09.03.2017 19:00
Posodobljeno 8 let nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Vojaški roboti prihodnosti

..Vojaški roboti ne služijo le vojskovanju, ampak tudi asistenci v drugih težkih situacijah..
MAARS
MAARS

Vojska že od nekdaj velja za najnaprednejšo kar se tiče tehnologije, in dejstvo, da najboljše in najbolj izpopolnjene robote najdemo ravno znotraj nje, ne preseneča. Medtem ko misel na avtonomne stroje, ki so opremljeni s težko oborožitvijo, številne ljudi dela precej nervozne, ravno ti stroji premorejo potencial, da zmanjšajo število vojaških žrtev, saj omogočajo varno pregledovanje lokacij in ostale operacije, ki so za vojake zelo tvegane.

Kljub temu da so številni vojaški projekti po svetu zaviti v tančico skrivnosti, nekateri vseeno pridejo v javnost in med temi se jih veliko dotika robotike. Za vas smo pripravili seznam najbolj zanimivih in dih jemajočih dosežkov vojaške robotike.

MAARS

Naj vas velikost ne zavede. MAARS (Modular Advanced Armed Robotic System) je robotski sistem, ki kljub svoji »majhnosti« premore ogromno strelne, uničujoče moči. Kaj vse lahko najdemo na MAARS-u? Od laserjev, ki lahko zaslepijo vojake, do metalcev granat in solzivca. MAARS je sicer naslednja generacija modela SWORDS, ki je pred nekaj leti služil v Iraku.

DOGO

Na prvi pogled bi lahko rekli, da gre za simpatičnega robotka. DOGO je namreč majhen stroj, ki se premika s pomočjo dveh gosenic, številni pa ga resnično zamenjujejo z igračo – vse dokler ne pokaže svojega pravega obraza. Poleg kamer, ki omogočajo daljinsko upravljanje z robotom, DOGO premore tudi 9-milimetrsko pištolo. V videoposnetku na spletnem naslovu http://bit.ly/robot-DOGO si lahko pogledate, kako robot DOGO pomaga vojaški ekipi v eni izmed operacij.

SAFFiR

Ko slišite besedo vojska, verjetno vsi najprej pomislite na streljanje in spopade z veliko mero nevarnosti. Vendar vojska ni le to. Poleg tega, da vojaki na vojnih območjih streljajo na druge vojake, opravljajo tudi številna druga, bolj družbenokoristna opravila. Iz tega razloga nastajajo roboti, kot je SAFFiR (Shipboard Autonomous Firefighting Robot), ki je lahko v težkih situacijah nepogrešljiv pripomoček. Izum študentov univerze Virginia Tech je namreč v prvi vrsti namenjen gašenju požarov. Robot je sicer še v fazi razvoja, vendar njegovi ustvarjalci upajo, da bo kmalu nared za boj proti ognjenim zubljem.

Guardbot

Podobno kot SAFFiR, tudi Guardbot ni opremljen s strelnim orožjem, pa vendarle dobro služi vojaškim namenom. Ena najpomembnejših vojaških nalog je izvidništvo in Guardbot je narejen prav za ta namen. Ustvarjalci so ga sicer najprej nameravali poslati na raziskovalno misijo na Mars, na koncu pa je svoj prostor našel v vojski. Opremljen je z zmogljivimi kamerami, zmožen pa je gibanja po različnih podlagah – snegu, pesku in celo vodi.

Gladiator

Gladiator Tactical Unmanned Ground Vehicle je namenjen asistiranju ameriškim marincem, na prvi pogled pa je videti kot majhen tank. Njegova največja prednost je, da se lahko prilagaja različnim situacijam in da ima modularno orožarno oziroma orodjarno (lahko se mu dodaja in odvzema orožja). Njegova najvišja hitrost znaša zgolj pičlih 16 kilometrov na uro, vendar Gladiator to kompenzira s svojo močjo in vzdržljivostjo. Obdaja ga jekleni oklep, uporabniki pa lahko, kot smo že napisali, metalce granat in ostalo orožje dodajajo po svojih željah.

6. Alrobot

Po pisanju Baghdad Posta gre v primeru Alrobota za avtonomno vozilo, ki je bilo zgrajeno posebej za boj proti islamskim skrajnežem. Oborožen je s težkim strelnim orožjem (dolgega dosega), po iraških puščavah pa ga poganjajo štiri velika kolesa. Glede na številne nevarnosti, ki pretijo vojakom, ki se borijo proti ISIS-u, so stroji, kot je Alrobot, izjemno pomembni za zmanjšanje tveganja in ohranjanje življenj.

Anbot

Anbot je oborožen policijski robot, ki je nastal v okviru projekta kitajske univerze za nacionalno varnost. Njegova najvišja hitrost presega hitrost Gladiatorja za nekaj kilometrov na uro, namenjen pa je predvsem patruljiranju na nevarnih območjih. V primeru nevarnosti Anbot sproži električno napravo, ki onesposobi napadalce.

RoboBee

Ta mali robot je nastal v najboljših laboratorijih prestižne ameriške univerze Harvard. Kljub temu da je sposoben leteti, za zdaj potrebuje nenehen tok električne energije. Teoretično RoboBee predstavlja pomemben korak k razvoju insektoidnih robotov, ki so sposobni prenosa zvoka in videa. S takšnimi roboti bi vojska pridobila pomemben način, kako na skrivaj doseči želene podatke.

PD-100 Black Hornet

Še eden v vrsti miniaturnih, letečih robotov, katerih poglavitni nalogi sta nadzor in izvidništvo. Black Hornet je videti kot manjši helikopter, premore pa kamere, ki lahko sliko predvajajo tudi v živo, kar vojakom omogoča pregled lokacije na daljavo. Robot je že okusil prve akcijske občutke, saj so ga v britanski vojski vključili v izvidniške naloge raziskovanja sovražnikovih zgradb. Po podatkih vojske je Black Hornet zadovoljil pričakovanja vojske, posebej pa so izpostavili kakovost slike, ki jo robot vrača.


Prijavi napako v članku
Vas zanima več iz te teme?
robotika

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

MIT INFORMATIKA d.o.o.

Sveti Duh 274, 4220 Škofja loka, Tel: 04 281 31 00
Celovite ERP rešitve za podjetja MIT informatika je vodilni partner proizvodnih, gradbenih in storitvenih podjetij. Že 30 let svetujejo in implementirajo inovativne informacijske ... Več

REMIS d.o.o.

Letališka cesta 32, 1000 Ljubljana, Tel: 01 521 13 18

REDIT d.o.o.

Vodnikova cesta 232 , 1000 Ljubljana, Tel: 040 768 404
Podjetje Redit d.o.o. je za uporabnike ključnega pomena saj s svojimi storitvami poskrbi za nemoteno delo od doma oziroma za to, da računalnik deluje tako, kot od njega pričakujemo. ... Več
Zlati partner

SI SPLET d.o.o.

Ukmarjeva ulica 4, 1000 Ljubljana, Tel: 01 428 94 66
O podjetju Si splet V podjetju Si splet d. o. o. od leta 2001 tržimo varnostne rešitve na področju informacijskih tehnologij. V letu 2003 smo pridobili ekskluzivno partnerstvo ... Več