Ali ste vedeli, da tudi pametne televizije ogrožajo vašo zasebnost?
Na spletu je veliko govora o varnosti pametnih mobilnih telefonov in o možnostih zaščite zasebnosti uporabnikov pred hekerji in drugimi nevarnostmi. Pri tem pa pogosto pozabimo na druge pametne naprave, ki lahko prav tako grobo posegajo v našo zasebnost. Med njimi nedvomno izstopajo pametni televizorji, kar se je nedavno pokazalo s kaznijo, ki jo je prejel proizvajalec televizorjev Vizio. Ta je prejel denarno kazen v višini 2,1 milijona evrov, ker je prikrito zbiral osebne podatke gledalcev in jih prodajal oglaševalcem.
Preiskava omenjenega primera je pokazala, da je podjetje Vizio preko navidez nedolžne nastavitve Smart Interactivity grobo poseglo v zasebnost kar 11 milijonov gospodinjstev. Podjetje je to funkcijo oglaševalo kot pomoč gledalcem, saj jim je samodejno predlagala zanimive programe. Vizio pa pri tem seveda uporabnikov ni obvestil o tem, da ta možnost prikrito zbira podatke o predvajanih vsebinah in da se ti podatki zbirajo na oddaljenem strežniku z namenom nadaljnjega trženja. Pametni televizor je na strežnike podjetja pošiljal nekaj slikovnih točk predvajanega programa in z vpogledom v baze podatkov ugotavljal, kaj ljudje gledajo. Te podatke je dopolnjeval tudi s spremljanjem televizijskega signala, zato so bili ti relativno zanesljivi.
Zaradi nepoštene poslovne prakse in grobega posega v zasebnost uporabnikov je bilo podjetje Vizio kaznovano kar dvakrat. Ameriška Zvezna komisija za trgovino (FTC) mu je naložila denarno kazen v višini 1,4 milijona evrov, ameriška zvezna država New Jersey pa kazen v višini 700 tisoč evrov. Ker bi lahko Vizio doletele še dodatne kazni, je priznani proizvajalec pametnih televizorjev že zatrdil, da je »napako« odpravil. Poleg tega se je še zavezal, da bo odslej uporabnike natančno obveščal o namenih zbiranja osebnih podatkov in da bo v primeru njihovega nadaljnjega trženja od uporabnikov predhodno pridobil soglasje.
Prijavi napako v članku