Računalništvo, telefonija
07.02.2017 15:23
Posodobljeno 8 let nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Kako varni bomo na internetu v letu 2017?

Kako varni bomo na internetu v letu 2017?
Kako varni bomo na internetu v letu 2017?

Leto 2016 je bilo eno najslabših, kar se tiče internetne zasebnosti. Zgodilo se je namreč ogromno hekerskih vdorov, od Yahoojevega incidenta, pri katerem so bili v nevarnosti podatki enega milijona uporabnikov, do avtoritarnih režimov, ki so z namenom zajezitve svobode govora dokaj uspešno blokirali internet. Kaj se nam po vsem tem obeta v letu 2017? Se bo trend nadaljeval, bomo deležni še več napadov na našo zasebnost?

NordVPN je za vse uporabnike interneta pripravil nekaj nasvetov kako zaščititi svojo zasebnost na spletu.

Kljub temu, da še vedno veliko ljudi ne verjame v nevarnosti, ki jih srečamo na internetu, je prvi nasvet ta, da je morate biti na spletu zelo previdni. To pomeni da se morate izogibati nepoznanih povezav in elektronskih sporočil, ne smete prenašati neuradnih verzij aplikacij, imeti morate močna gesla in podobno. Zelo pomembno je tudi, da otroke že od malega učite o zasebnosti na internetu, saj najmlajše generacije odraščajo s tehnologijo in internetom.

Odveč ni niti uporaba raznih orodij zasebnosti, recimo VPN (Virtual Private Network), ki pomaga skriti uporabnikovo pravo lokacijo (IP naslov) in šifrirati vse informacije, ki se “pretakajo” po internetu. V primeru, da uporabnik uporablja VPN ga je praktično nemogoče izslediti. Recimo NordVPN pomaga pri anonimizaciji brskanja po internetu, s pomočjo modernih varnostnih protokolov in politik.

Kje bomo najbolj ranljivi v prihodnje?

  • Zlonamerna programska oprema na mobilnih telefonih: kljub temu, da naj bi količina zlonamerne programske opreme procentualno padla, bo problem mobilne zasebnosti rasel.
  • Internet stvari prinaša nove tarče za vse nepridiprave: največja težava pri nosljivi tehnologiji in ostalih napravah interneta stvari je, da ko nekdo prevzame nadzor nad eno napravo, z lahkoto prevzame celoten sistem. Internet stvari po eni strani predstavlja velik potencial, po drugi strani pa gre za veliko nevarnost, ravno zaradi tega, ker je med seboj odvisno veliko število naprav.
  • Ne smemo pozabiti na drone: Na žalost obstajajo dokazi, da je možno vdreti v dron in nad njim prevzeti nadzor. Samo predstavljajte si kaj bi to pomenilo za Amazon, ki si želi svoje pakete dostavljati z droni in za podjetja, ki načrtujejo izvajanje videonadzora z uporabo dronov.

Gledano v celoti ni realno pričakovati, da bo globalna zasebnost boljša v letu 2017 kot je bila lansko leto. Pričakujemo lahko torej nadaljevanje poizkusov vdorov hekerjev, naša zasebnost pa bo še naprej ogrožena.


Prijavi napako v članku

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

ARCHUS.SI d.o.o.

Cankarjeva ulica 9c, 6000 Koper/capodistria, Tel: 070 890 096
O podjetju Archus.si  ARCHUS.SI d.o.o. je podjetje iz Kopra. Kot prvi v Sloveniji so leta 2008 oz. 2009 začeli ponujati nekaj aktualnih in zanimivih produktov nove tehnologije, kot ... Več
Zlati partner

3WAY d.o.o.

Štalčeva ulica 5, 1215 Medvode, Tel: 01 361 70 14
Podjetje 3WAY se ukvarja s prodajo 3D printerjev, 3D skenerjev in programskih paketov CAD/CAM/PLM. Poleg tega nudijo tudi storitve na področju 3D tehnologij. So popolna rešitev, ... Več

CARPEDIEM d.o.o.

Soška cesta 17, 5250 Solkan, Tel: 05 330 00 50
Če ni na spletu, ne obstaja. To je vodilo potrošnikov, ko iščejo in se odločajo za nakup določenega izdelka ali storitev. Identiteta podjetja je neposredno povezana s spletno ... Več
Zlati partner

RITTAL d.o.o.

Letališka cesta 16, 1000 Ljubljana, Tel: 01 546 63 70
Rittal spodbuja inovacije in živi svoje vrednote To je Rittal. Globalni igralec, vodilni inovator, družinsko podjetje in zgleden delodajalec. Rittal zgodba Prihodnost Rittala se je ... Več