Računalništvo, telefonija
14.09.2016 15:08

Deli z drugimi:

Share

NE objavljajte fotografij vaših otrok na družbena omrežja!

Vsakič ko objavite fotografijo vaših otrok na družbena omrežja, ustvarjate bogat, trajen in potencialno problematičen "on-line" profil osebe, ki bo nekoč iskala službo, imela svoje otroke in mogoče čutila posledice objav izpred nekaj desetletij. Strokovnjaki svetujejo, da pristopimo k zadevi s precejšnjo mero pazljivosti.
NE objavljajte fotografij vaših otrok na družbena omrežja!
NE objavljajte fotografij vaših otrok na družbena omrežja!

Facebook in ostali člani družine družbenih omrežij so s prihodom pametnih telefonov proces posodabljanja in deljenja statusov naredili enostavnejši kot kdajkoli prej. Ljudje postajamo nepazljivi in neselektivni pri izbiri vsebin, ki jih brezbrižno delimo s svetom. Včasih si vsaj moral prižgati računalnik preden si svetu povedal kaj si počel, danes to narediš s klikom na nekaj tipk na telefonu. Vse to vodi v občasne napake, deljenje neprimernih vsebin ali komentarjev, vendar smo še vedno odrasli in to so naše lastne napake. Kaj pa ko v to zgodbo padejo naši otroci?

Vedno več ljudi, ki ima otroke, objavlja ali je vsaj razmišlja o objavljanju nečesa povezanega z otroci na družbena omrežja kot so Facebook, Instagram, Twitter. Vendar se vprašajmo ali je to varno oz. celo etično objaviti nekaj o nekom, ki mogoče niti še ne more podati svojega mnenja/dovoljenja? Je mogoče, da bo evolucija razvoja družbenih omrežij pripeljala tako daleč, da bodo nekega dne te nedolžne fotografije pomenile nevarnost za naše otroke? Smo mogoče že prišli v to “nevarno in negotovo” obdobje?

Ko je govora o objavljanju slik otrok, so seveda starši tisti, ki so po navadi glavni “storilci”. Študije kažejo, da kar 63% mamic uporablja Facebook, 97% od teh objavlja slike otrok, 89% statuse o njih in 46% video vsebine. Razlogi za tovrstno početje so različni, od želje po deljenju rasti in razvoja otrok s prijatelji in sorodniki, ki ne živijo v bližini, do ponosa, ki ga praktično vsak starš čuti do svojega otroka itd. Vse to se zdi dokaj neškodljivo, saj nastavitve zasebnosti poskrbijo, da vsebine vidijo le tisti ljudje, za katere vemo, da niso “nevarni”. Pa je temu res tako?

Victoria Nash, direktorica Oxford Internet Institute, posebej izpostavlja dve stvari na kaj moramo biti pozorni. Prva je količina informacij, ki jih delimo – datum rojstva, kraj rojstva, polno ime, geografska lokacija itd. – in je lahko uporabljena za krajo identitete, druga stvar pa je tip informacij. Moramo že vnaprej razmisliti kaj bi o sebi otrok, ko odraste, na spletu rad videl in kaj ne. Recimo slika otroka z znakom hudiča na roki se v tem trenutku zdi smešna in prikupna, vendar ima takšna slika potencialne škodljive posledice v prihodnosti otroka. Samo pomislimo na situacijo “razgovora za službo”, kajti kot vsi vemo, dandanes delodajalci podrobno pregledajo vse profile kandidatov na družbenih omrežjih. Določeni podatki kažejo, da skoraj 60% bodočih delodajalcev zelo resno oceni “on-line” identiteto svojih potencialnih kandidatov.

Otroci, še posebej v svojih najzgodnejših fazah, počnejo razne norčije, prikupno raziskujejo svet in starši enostavno želijo ohraniti vse te spomine ter jih v določenih situacijah deliti z najbližnjimi, prijatelji in (pre)pogosto s popolnimi neznanci. Ali objaviti slike svojih otrok ali otrok koga drugega na družbena omrežja, ali ne, to je zdaj vprašanje, ki pa v bistvu niti ni vprašanje, saj je precej jasno kaj je prava odločitev.


Prijavi napako v članku

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

GS1 Slovenija

Dimičeva ulica 9, 1000 Ljubljana, Tel: +386 1 5898 320
GS1 Slovenija je neodvisna in nepridobitna organizacija na področju mednarodnih standardov GS1 za identifikacijo, zajem in elektronsko izmenjavo podatkov v Sloveniji. Ima preko ... Več

J-LAB d.o.o.

Šaleška cesta 20a, 3320 Velenje, Tel: 040 757 323
Vizija podjetja J-Lab je zadovoljiti stranke v skladu s sloganom - hitro, učinkovito in cenovno ugodno, ob tem pa so potrpežljivi in zanesljivi, na voljo ves dan, vse dni v tednu. Klik ... Več

DRUŠTVO DUH ČASA

Trubarjeva cesta 72, 1000 Ljubljana, Tel: 06 815 40 63
Računalniki za socialno ogrožene Smo skupina računalniških zanesenjakov, ki le stežka gleda kako cele gore še uporabnih računalnikov in računalniških delov končajo na odpadu. ... Več

tinaLILIPUT – grafično oblikovanje

Mariborska cesta 82, 2312 Orehova vas, Tel: 031 343 481
Grafično oblikovanje je pomembno orodje, ki izboljša komunikacijo z drugimi. Služi za posredovanje vaših idej na način, ki ni le učinkovit, ampak tudi eleganten. Preprosto povedano, ... Več