5 idej, kako do pametnega doma
Pametni dom ni samo dom, ki vam olajša marsikatero opravilo. Je dom, ki razmišlja namesto vas in za vas dela. Do kolikšne mere želite imeti dom pameten, je odvisno predvsem od vas. Potrebujete za pametni dom celo premoženje? Odvisno od tega, kakšne naprave vanj vgradite.
V članku vam bomo predstavili 5 idej, kako si ustvariti uporaben pametni dom in pri tem ne popolnoma izprazniti družinskega proračuna. Ob tem ne pozabite svoje nepremičnine zavarovati. Še tako pameten dom ni imun na nepredvidljive dogodke.
Pametne vtičnice
Mnogi so prepričani, da so pametne vtičnice vstopna točka pametnega doma. Lahko si omislimo podometne pametne vtičnice, lahko pa za slabih 20 evrov kupimo pametno vtičnico, ki je nekakšen vmesnik, in ga vključite v navadno vtičnico. Vmesnik nato povežete na domače Wi-Fi brezžično omrežje ter z njim upravljate kjerkoli in kadarkoli. Niste prepričani, ali ste zjutraj izklopili likalnik? Vzemite iz žepa telefon in izklopite vtičnico. S pametnimi vtičnicami lahko upravljate katerokoli napravo, priključeno na elektriko.
Pametne luči
Zakaj smo v članek umestili pametne luči? Ker so lahko očitna in preprosta popestritev ambienta. Za podoben učinek si lahko tudi na obstoječih lučeh omislite pametne žarnice. Naprave lahko upravljate s telefonom, spreminjate barvne odtenke in jakost svetlobe. Ko vas ni doma, se lahko žarnice oziroma luči prižigajo in ugašajo ter dajo zunanjim opazovalcem občutek, da je nekdo stalno doma in tako preženejo nepridiprave. Bolj napredni sistemi se od uporabnika učijo navad in sčasoma vedo, kdaj zjutraj luči prižigate, kdaj jih zvečer ugašate, kdaj potrebujete zatemnitev in podobno, in to počno sami.
Ogrevanje in hlajenje
Ena bolj uporabnih pametnih zadev so pametni sistemi hlajenja in ogrevanja. Lahko imate na primer klimatsko napravo, povezano v internet, ki jo upravljate s svojim pametnim telefonom. Naslednja stopnja so pametni termostati, ki uravnavajo želeno temperaturo v vsakem prostoru posebej. Najnaprednejši sistemi so povezani s senčili in hlajenjem (ali ogrevanjem). Ko je v prostoru poleti pretoplo, sistem sam zastre žaluzije na oknih in po potrebi samodejno vključi klimatsko napravo. Pri pametnem domu je možnosti in povezav med napravami nešteto.
Pametni senzorji
Nikoli prej ni bilo lažje (in ceneje) dom opremiti z vrsto senzorjev, ki vas v realnem času opozorijo na nevarnost. Senzorji alarmnih naprav zaznajo nepridiprava, sprožijo alarm, hkrati pa alarmna naprava vas ali varnostno službo obvesti o dogodku. Potem so tu senzorji, ki zaznajo dim, smrtonosne pline ali puščanje vode. Vsi ti senzorji so lahko povezani v internet in vas o morebitnih dogodkih obveščajo na pametni telefon.
Pametne kamere in ključavnice
Omenimo še kamere in sisteme zaklepanja. Za najboljše lahko porabimo celo premoženje, obstajajo pa tudi naprave, za katere odštejemo nekaj deset ali okoli 100 evrov. Med njimi so pametne kamere, ki jih povežemo z domačim omrežjem ter kadarkoli preverimo, ali je vse v redu. Na vhodu pa dom opremimo s pametno ključavnico. Z njo se po eni strani zavarujemo, pa drugi pa lahko z drugega konca sveta odklenemo vrata tašči, ki je prišla zaliti rože med našim počitnikovanjem. Vseeno ne pozabimo na zavarovanje doma. Pregovor, da »nesreča nikoli ne počiva«, je še kako resničen, in še toliko pametnih naprav nam ne povrne stroškov, ki lahko pri tem nastanejo. Ste vedeli, da zavarovanje doma pri Zavarovalnici Triglav omogoča, da ga popolnoma prilagodite svojim potrebam in izberete kritja, ki jih potrebujete in jih po potrebi tudi povišate? In še ena velika prednost: zavarovanje je možno skleniti tudi preko spleta. Za več informacij obiščite triglav.si
Prijavi napako v članku