330 terabajtov na magnetni trak
Čeprav trdi diski in pogoni Solid State postajajo iz dneva v dan zanesljivejši, so magnetni trakovi še vedno najprimernejši mediji za trajno hranjenje pomembnejših podatkov, saj se magnetni zapis na njih lahko ohrani tudi dobro stoletje. Zato sploh ne preseneča, da podjetji Sony in IBM v njihov razvoj še vedno vlagata zajetne kupe kadrovskih in finančnih sredstev. Njun najnovejši skupni podvig je presenetil tudi največje poznavalce tega področja, saj jim je uspelo pripraviti magnetni trak, ki lahko v obliki običajne kasete za varnostno kopiranje podatkov shrani kar 330 terabajtov podatkov.
Inženirjem podjetij Sony in IBM je dejansko uspelo doseči gostoto zapisa 201 gigabit na kvadratni palec, kar je seveda znatno več od komercialno dostopnih tračnih enot, ki lahko shranijo le do 15 terabajtov podatkov. Sonyjevi inženirji so poskrbeli za pripravo magnetnega traku z izjemno gostoto, medtem ko so inženirji podjetja IBM poskrbeli za pripravo bralnih glav in tehnologije za obdelavo signala. Ker je proizvodni proces nekoliko drugačen od tistega, ki ga uporabljajo običajni proizvajalci magnetnih trakov (nanos magnetnega traku v obliki miniaturnih zrnc namesto v tekoči obliki), izum v praksi ne bo zaživel prav kmalu.
Čeprav bo treba na komercialno dostopne magnetne trakove počakati še nekaj let, gre tu nedvomno za neverjeten dosežek. Shranjevalni medij bo seveda namenjen podjetjem in ustanovam, ki morajo varnostno arhivirati ogromne količine podatkov.
Prijavi napako v članku