30 let Tednov vseživljenjskega učenja
Tedni vseživljenjskega učenja so gibanje za Slovenijo – učečo se družbo. Temeljijo na prepričanju, da nam učenje omogoča proaktivnost in ustvarjalnost na vseh področjih. Učenje pomaga pri digitalnem in zelenem prehodu v trajnostno družbo. Povezuje generacije in kulture, krepi našo demokratično naravnanost. Podpira nas pri skrbi za telesno in duševno zdravje. Zaradi učenja smo (lahko) večno mladi in prodorni!
Andragoški center Slovenije v državi že več desetletij razvija izobraževanje odraslih. S Tedni vseživljenjskega učenja (TVU) že od leta 1996 segajo do vseh generacij in jih navdihujejo k vključitvi v učenje in izobraževanje. Skupaj z območnimi in tematskimi koordinatorji TVU ter njihovimi partnerji na krajevni ravni združujejo in povezujejo vse, ki so željni novih znanj in pridobivanja novih veščin.
Letos praznujejo visok jubilej in zanosno nadaljujejo svoja prizadevanja
Ob letošnjih jubilejnih TVU se bo pod taktirko 2.000 prirediteljev in njihovih 40 koordinatorjev med 12. majem in 15. junijem zvrstilo blizu 9.000 izobraževalnih, kulturnih in družabnih dogodkov. Ti so tokrat ubrani na ohranjanje in spodbujanje vrednot, med katere sodijo tudi omika, znanje, mir, enakost, sodobnost, naprednost in druge. Koledar prireditev je dostopen na spletni strani TVU. Na interaktivnem zemljevidu lahko v svoji bližini poiščete dogodek zase.
»Ponosni smo, da že trideset let spodbujamo željo po učenju in predstavljamo priložnosti zanj. Učenje je proces, ki se ne konča, ko zapustimo šolske klopi. Zato se s ponosom oziramo v preteklost, na našo 30-letno tradicijo, z velikim zanosom pa gremo v prihodnost,« pravi Zvonka Pangerc Pahernik, vodja projekta TVU na ACS.

Priznanja ACS za največji navdih in promocijo vseživljenjskega učenja
Visoko obletnico bodo obeležili na osrednji državni prireditvi, ki bo 15. maja v Ljubljani. Posvetili se bodo tridesetletni razvojni zgodbi TVU. V okviru dogodka bodo izpeljali tudi Andragoški kolokvij na temo izobraževanje odraslih in mir. Za zaključek praznovanja pa bodo razkrili in predstavili letošnjih 12 prejemnikov priznanj ACS.
Prve navdihujoče zgodbe so priznanja ACS prejele že leta 1997, ACS pa je doslej podelil več kot 200 priznanj posameznikom, ustanovam in skupnostim, ki z zgledi učenja navdušujejo in opogumljajo. Na dan prireditve se prične tudi spletno glasovanje za NAJzgodbo vseživljenjskega učenja 2025 in vse vabijo h glasovanju.
S tem želijo navdihujoče zgodbe ponesti med ljudi in spodbuditi odrasle k učenju in druženju. Glasovanje bo potekalo od 15. maja do 8. junija na portalu https://www.lahko.si/. Zgodba z največ glasovi bo razglašena za NAJzgodbo vseživljenjskega učenja 16. junija v Mariboru. Prejela bo unikatno skulpturo francoskega kiparja Guillauma Frogerja.
Več informacij: https://tvu.acs.si/sl/slovesnost30let/ in www.lahko.si
Prijavi napako v članku