10 načinov, na katere Elon Musk spreminja svet
Supersonično potovanje? Kolonizacija Marsa? Tukaj je 10 neverjetnih načinov, na katere Elon Musk, izumitelj in ustanovitelj mega korporacij, vizionar in pogumni podjetnik spreminja svet.
10. Supersonično potovanje
Leta 2013 je Musk razkril Hyperloop, supersonični način potovanja, ki ima potencial, da revolucionarno spremeni način transporta nasploh. V vakumskih ceveh, ki bi povezovale večja mesta, bi potnike prevažala posebna vlakom podobna transportna sredstva in to kar z 1.200 km/h. Musk verjame, da bi Hyperloop lahko postal cenejša in kakovostnejša alternativa kalifornijskemu načrtu za 17 milijard ameriških dolarjev vredno izgradnjo sistema hitre železnice. Gradnja Hyperloopa bi po nekaterih ocenah, za razdaljo San Francisco – Los Angeles, stala okrog 6 milijard.
9. Zasebni poleti v vesolje
Musk je podjetje SpaceX ustanovil leta 2002, trenutno pa opravlja vlogo glavnega izvršnega direktorja in dizajnerja. SpaceX se je že zapisal v zgodovino, ko je postal prvi zasebni ponudnik, ki je svojo kapsulo Dragon poslal na Mendarodno vesoljsko postajo. Od maja 2012, ko je Dragon prvič pristal na postaji, je izvedel še dva takšna poleta. SpaceX ima z NASO podpisano 1,6 milijarde ameriških dolarjev vredno pogodbo, za 12 takšnih poletov s kapsulo Dragon in raketo Falcon 9. Lansko leto je Musk predstavil še no visokopotezno idejo, in sicer mednarodne komercialne lete v vesolje, ki bi cenovno bili primerljivi z letom v ekonomskem razredu na letalu. SpaceX trdi, da bi njihova plovila bila sposobna od Hong Konga do Singapurja prileteti v vsega 22-ih minutah. Iz News Yorka v London v 29-ih minutah ter iz Sydneyja do Londona v 51-ih minutah.
8. Kolonizacija Marsa
Poleg mednarodnih vesoljskih poletov, Musk načrtuje, da bo v roku 40-100 let na Marsu zgradil kolonijo z milijardo prebivalci. Glavni namen? Dolgoročna prihodnost človeštva. Musk upa, da bo SpaceX lahko pri tem pomagal in prevažal raziskovalce na Rdeči Planet za ceno okrog $500.000 na potovanje. Muskova vizija sega do 1.000 naprednih ITS vesoljskih plovil v orbiti, v vsakem trenutku – nekaj podobnega kot Vojna zvezd. Vsako plovilo bi naj imelo v začetni fazi prostora za 100 ljudi (kasneje do 200), življenjsko dobo pa 30 let in 15 poletov v vesolje.
7. Električni avtomobili
Mnogi med vami verjetno poznate Muska predvsem po podjetju, ki ga je ustanovil leta 2003, Tesli. Tesla proizvaja električne avtomobile in baterije, ki jih poganjajo. S prihodom Tesle je Musk spremenil dojemanje električnih vozil, saj jih je naredil bolj privlačne in cenovno dostopnejše kot dotedanji akterji na trgu. Leta 2015 in 2016 je Teslin Model S bil najbolje prodajani “plug-in” električni avtomobil. Teslin uspeh je hitro spodbudil ostale proizvajalce k razvoju lastnih električnih vozil kot so Renault ZOE, BMW i3 in Nissan Leaf. Analitiki napovedujejo, da naj bi do leta 2040, med vsemi prodanimi avtomobili bilo 54% električnih.
6. Tovarna “Gigafactory”
Kaj storiš, ko tvoje podjetje, ki proizvaja električne avtomobile, potrebuje več litij-ionskih baterij kot vsi svetovni proizvajalci? Če ste Elon Musk, je odgovor, da zgradiš lastno “Gigatovarno”, ki zadostuje povpraševanju. Ocena vrednosti tovarne je 5 milijard ameriških dolarjev in ko ugotovimo, da je Tesla vredna le nekje 3 milijarde, potem vidimo kje tiči težava. Musk se je spretno znašel in sprožil tekmo med državami, ki si želijo gostiti “Gigatovarno”. Zakaj si jo želijo? 22.000 novih delovnih mest in 100 milijard državni ekonomiji v naslednjih 20-ih letih. Ameriška Nevada je zmagala s ponudbo 1,4 milijarde, poleg tega je ponudila še brezplačno zemljišče. “Gigatovarna” bi naj bila sposobna proizvesti 10.000 solarnih panelov na dan oz. 1GW solarne kapacitete v enem letu. To bo največji solarni kompleks v Severni Ameriki in eden največjih na svetu, potencialno pa bi “Gigatovarna” lahko postala največji proizvajalec alternativne energije.
5. Pionir e-komerciale
Večina vas je že kdaj uporabila PayPal, ali pa ste vsaj slišali za to kajne? Plačilni sistem omogoča hitre in enostavne transakcije, za kar se ponovno moramo zahvaliti Musku. Ta je namreč soustanovitelj spletnega finančnega podjetja X.com, ki je nastalo leta 1999. Leto pozneje se je X.com združil s Confinityjem, ki je razvil spletni plačevalni sistem. Leta 2001 se je podjetje preimenovalo v PayPal in hitro pridobilo na popularnosti. Tako močno, da je eBay oktobra 2002 kupil PayPal za 1,5 milijarde ameriških dolarjev. Do tega prevzema je eBay, verjeli ali ne, posloval s fizičnimi čeki. Leta 2017 je PayPal bil prisoten na 202 trgih in imel 218 milijonov aktivnih, registriranih računov.
4. Obnovljivi viri energije
Sedaj nam je lahko že jasno, da se Musk vedno bolj intenzivno vključuje v energetiko in dogajanje povezano z podnebnimi spremembami. Musk je član uprave SolarCityja, ki dizajnira in gradi “zelene” energetske sisteme za končne uporabnike, gospodinjstva, poslovne stavbe itd. SolarCitiy trdi, da je njihov ogljikov odtis na enoto proizvedene energije 95% nižji od tipičnih fosilnih obratov. Podjetje je bilo ustanovljeno leta 2006 in ima na tisoče strank po 14-ih državah.
3. Prihodnost umetne inteligence (“AI”)
Ko je govora o umetni inteligenci, je Musk zelo zaskrbljen glede potencialnega učinka, ki bi ga lahko imela na človeštvo. Celo tako je zakrbljen, da je leta 2015 ustanovil neprofitno organizacijo OpenAI, ki raziskuje načine, na katere lahko mirno koeksistiramo s stroji in računalniki. Napoveduje med drugim tudi 3. svetovno vojno, ki bi po njegovem mnenju lahko bila posledica tekme za prevlado na področju umetne inteligence. Ne glede na vse je Musk lansko leto zapustil organizacijo OpenAI, kajti naj bi se pojavila navskrižja interesov s Teslinimi lastnimi AI načrti. Še vedno sicer donira in svetuje organizaciji, saj si želi, da umetna inteligenca ne postane preveč “inteligentna”, kakor napoveduje v nekaterih najbolj črnih scenarijih.
2. Rakete za večkratno uporabo
Če ste v zadnjem času spremljali Muskove projekte, verjetno veste, da je 6. februarja podjetje SpaceX v vesolje uspešno izstrelilo raketo z rdečim Teslinim kabrioletom na krovu. Seveda je večinsko zanimanje medijev požela Tesla, vendar je izstrelitev dejansko bila test Falcon Heavy rakete, ki je delno pripravljena za večkratno uporabo. SpaceX je že več let razvijal rakete za večkratno uporabo, ki lahko po uporabi elegantno pristanejo s kontroliranim spustom na zemljo ali vodo. Tam jih ponovno napolnijo z gorivom in ponovno pošljejo v vesolje. Musk trdi, da bodo njegove rakete za večkratno uporabo naredile dostop do vesolja 100-krat cenejši in dostopnejši.
1. Samovozeči avtomobili
Kaj pride za električnimi vozili? Samovozeča vozila, brez dvoma! Musk je napovedal, da bo popolnoma avtonomna Tesla na trgu do konca leta 2018. Tesla Model S že vključuje nekaj samovozečih lastnosti, recimo menjavanje pasov in samostojno uravnavanje hitrosti, ko vozilo zapelje mimo znaka za omejitev hitrosti. Musk se tukaj ne misli ustaviti in želi voznikom Tesle ponuditi možnost priklica avtomobila iz garaže, ko so seveda na zasebnem posestvu. Kako pa bodo samovozeča vozila poleg tega še spremenila svet? Prva prednost je na tisoče rešenih življenj v prometnih nesrečah. Po podatkih strokovnjakov bi naj število nesreč padlo iz 6 milijonov na leto na 1,3 milijona, če bi na cestah bilo 90% samovozečih se vozil.
Prijavi napako v članku