Zasebni uporabniki poslali manj SMS-sporočil, poslovni pa več
Uporabniki klicali manj
Skupno je bilo iz slovenskih mobilnih omrežij zaznanih skoraj 454 milijonov odhodnih telefonskih klicev. To je bilo za 3 % manj kot v istem četrtletju prejšnjega leta, pri čemer je bilo število domačih odhodnih klicev manjše za 4 %. Število mednarodnih odhodnih klicev je ostalo na enaki letni ravni.
Promet iz mobilnih v fiksna omrežja upadel za desetino
Skupno je bilo izmerjenih skoraj 20 milijonov ur odhodnega prometa iz slovenskih mobilnih omrežij, kar je bilo za 3 % manj kot v istem četrtletju leto pred tem. Domači promet je bil prav tako manjši za 3 %, mednarodni pa za 5 %. V enem letu se je odhodni mobilni promet zmanjšal pri obeh vrstah uporabnikov in v vseh omrežjih, najbolj iz mobilnih v fiksna omrežja, in sicer za 10 %.
Število poslanih SMS-sporočil zraslo pri poslovnih uporabnikih, pri zasebnih upadlo
Poslanih je bilo okoli 528 milijonov SMS-sporočil, kar je bilo za 5 % manj kot v 3. četrtletju 2021. Razlika med zasebnimi in poslovnimi uporabniki je precejšnja. Zasebni uporabniki so jih poslali za 9 % manj, poslovni uporabniki pa za 10 % več. Poleg tega so uporabniki poslali tudi okoli 29 milijonov MMS-sporočil ali za 2 % več (tako zasebni kot poslovni).
Prek mobilnega širokopasovnega dostopa prenesenih največ podatkov do zdaj
Prek mobilnega širokopasovnega dostopa je bilo prenesenih skoraj 80 milijonov gigabajtov podatkov, kar je največ doslej. Uporabniki so prenesli za 39 % več podatkov kot v istem obdobju lani. Poslovni uporabniki so uporabili celo za 43 % več prenosa podatkov. V tem podatku ni upoštevan prenos podatkov prek brezžične tehnologije Wi-Fi.
Za desetino več priključkov do interneta prek optičnega dostopa, priključkov xDSL pa za prav toliko manj
Ob koncu 3. četrtletja 2022 je bilo v Sloveniji za dostop do interneta v uporabi skoraj 680.000 širokopasovnih priključkov ali za 2 % več kot v istem obdobju leto prej. Povečalo se je predvsem število priključkov z optičnim dostopom, za 10 %, in doseglo več kot polovični delež med vsemi širokopasovnimi priključki (51 %). Število priključkov prek kabelskega modema je na letni ravni upadlo za 2 %, število priključkov xDSL pa za 10 %.
Prijavi napako v članku