Računalništvo, telefonija
13.05.2025 10:00

Deli z drugimi:

Share

Zakaj iPhone ne potrebuje antivirusa?

Čeprav se že dolgo govori, da je iOS "imun" na viruse, so zdaj vse pogosteje tarče hekerjev, prevarantov in drugih kibernetskih kriminalcev.

Hkrati pa bi morali lastniki računalnikov Mac resnično razmisliti o naložbi v najboljšo protivirusno programsko opremo za Mac, saj se zlonamerna programska oprema in drugi virusi zdaj oblikujejo posebej za delovanje v sistemu macOS.

Kaj pa iPhoni in iPadi? Ali ne potrebujejo protivirusnih aplikacij? Odgovor je zapleten, a na kratko, ne. Čeprav iPhoni in iPadi nimajo protivirusnih aplikacij – jih je še vedno treba zaščititi pred zlonamerno programsko opremo, lažnim predstavljanjem in hekerji.

Vgrajene varnostne funkcije
Apple je iOS zasnoval tako, da vključuje varno arhitekturo, kar pomeni, da ima vgrajene varnostne funkcije, zaradi katerih je manj ranljiv za tradicionalne viruse in zlonamerno programsko opremo.

Številne od teh varnostnih funkcij, kot je šifriranje, so namenjene posebej zaščiti teh naprav pred nepooblaščenim dostopom ali morebitnimi grožnjami.

Peskovnik
Druga značilnost sistema iOS je njegova inherentna samozadostnost, kar pomeni, da je vsaka aplikacija namenjena delovanju v svojem okolju.

Nobena aplikacija ne more dostopati do podatkov ali funkcij nobene druge aplikacije ali celo zares “razumeti”, da so sploh nameščene na telefonu, prav tako pa se ne morejo “dotakniti” nobene od pomembnih funkcij operacijskega sistema

Ta funkcija, znana kot sandboxing, otežuje širjenje virusov; zlonamerna koda se ne more podvojiti v širši sistem ali okužiti drugih vidikov naprave.

Hipotetično, tudi če bi bila aplikacija okužena z virusom, bi virus ostal v tej aplikaciji in ne bi mogel dostopati do nobenega drugega dela iPhona ali iPada.

Strog nadzor nad trgovino z aplikacijami
Apple ima poleg vsega še zelo strog nadzor nad trgovino App Store – in to z dobrim razlogom, saj je to edino mesto, kamor lahko uporabniki iOS-a (vsaj zunaj EU) gredo, da bi prenesli aplikacije, razen če naredijo t.i. “jailbreak” na svojih napravah (česar se zagotovo ne priporoča zaradi varnostnih razlogov).

Apple strogo nadzoruje in preverja vse aplikacije, da zagotovi, da ne vsebujejo zlonamerne kode in da izpolnjujejo varnostne standarde.

To sicer še ne pomeni, da ni bilo poročil o škodljivih aplikacijah, ki bi se pojavile v trgovini App Store, vendar so te zelo redke.

Omejen direktni dostop
Z uporabo omejenega prostora delovanja (sandbox) je povezano tudi pomanjkanje neposrednega dostopa: vsaka protivirusna aplikacija, ki je na voljo za iOS, bi morala delovati z enakimi omejitvami kot katera koli druga aplikacija, ki je odobrena za uporabo v trgovini App Store.

To pomeni, da je vsaka protivirusna aplikacija, ki jo vidite na voljo v trgovini App Store, ločena od drugih aplikacij in ne more neposredno dostopati do jedra operacijskega sistema ali temeljito pregledovati za zlonamerno programsko opremo.

Kaj pa sploh je na voljo za prenos?
Na voljo je veliko protivirusnih aplikacij, ki jih lahko prenesete, in nekatere od njih prihajajo od istih podjetij, ki stojijo za najboljšo protivirusno programsko opremo, kot so McAfee, Norton, Malwarebytes, AVG in Avast.

Vendar pa večina teh deluje znotraj meja iOS-a in trgovine App Store, kar pomeni, da ponujajo, kar lahko: VPN, zaščito pred lažnim predstavljanjem, zaščito pred prevarami s sporočili SMS, zaščito pred brskanjem po spletu v javnem omrežju Wi-Fi ali celo zaščito pred krajo identitete.

Nekatere od njih ponujajo pregled sistema, vendar morate preveriti podrobnosti vsake aplikacije, da vidite, kaj dejansko zmorejo – na primer aplikacija za McAfee pravi, da ponuja pregled sistema, vendar podrobnosti v aplikaciji navajajo: »Vse funkcije niso na voljo za vse naprave ali lokacije. Za dodatne informacije glejte sistemske zahteve.«

To ne pomeni, da se vam ne splača poskrbeti za iPhone ali iPad, če že imate protivirusni programski paket s podporo za mobilne naprave – zaradi vseh zgoraj navedenih razlogov se splača imeti dodatno plast zaščite, čeprav Apple ponuja varnostne funkcije, ki bodo pokrile večino teh okoliščin.

Kako in kaj lahko naredite sami za zaščito?
Samo zato, ker iOS nima tradicionalne možnosti za protivirusne rešitve, še ne pomeni, da ne morete storiti ničesar, da bi si zagotovili dodatno zaščito.

Najprej ne izvajajte “jailbreaka” naprav, saj s tem odstranite zaščito, ki jo je uvedel Apple. Nato omogočite samodejne posodobitve za iOS ali poskrbite, da redno posodabljate svoj iPhone, da boste pravočasno prejeli vse varnostne popravke – to se pogosto zgodi, ko je na voljo kritičen popravek, zato je še posebej pomembno.

Prav tako ne želite uporabljati javnih polnilnikov, saj predstavljajo varnostno tveganje. Namesto tega kupite eno izmed priznanih znamk prenosnih baterij, ki jo lahko vzamete s seboj.

Nato redno in temeljito preverjajte nastavitve in dovoljenja aplikacij: preverite, katere aplikacije imajo dostop do Bluetootha in vašega foto albuma, izklopite samodejne povezave z javnim omrežjem Wi-Fi in preverite, katera aplikacija lahko uporablja vaše lokacijske storitve.

Nenazadnje, če imate upravitelja gesel in VPN, ki sta pogosto vključena v vaš protivirusni varnostni paket, ju uporabite. Če jih nimate, razmislite o nakupu ločenih naprav, saj tudi te ponujajo odlično dodatno plast varnosti za vaše mobilne naprave.

Apple vsekakor že veliko počne, da bi vaš iPhone zaščitil pred hekerji, vendar boste z upoštevanjem teh nasvetov in dobro kibernetsko higieno veliko manj verjetno postali žrtev kibernetskega napada ali okužbe z zlonamerno programsko opremo.


Prijavi napako v članku
Vas zanima več iz te teme?
Apple telefoni Apple


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Komponentko d.o.o.

Ulica Ambrožiča Novljana 5, 1000 Ljubljana, Tel: 030 755 005
Računalniške ponudbe je v Sloveniji ogromno. Dobre računalniške ponudbe pa zelo malo. Vsak, ki se odloča za nakup računalnika, grafične kartice ali katerekoli druge računalniške ... Več

Makro Team d.o.o.

Ilaunigova ulica 5, 2230 Lenart v Slovenskih goricah, Tel: 040 410 451, 02 729 25 40
Ste mislili, da je IT podporna služba primerna le za večja podjetja? Zagotavljanje strokovne informacijske podpore bodisi na daljavo ali na fizični lokaciji ima številne prednosti, ... Več

Koenergija d.o.o.

Ilichova 21, 2000 Maribor, Tel: 040 730 010
Večina se zaveda, da je vključitev neke oblike industrijske avtomatizacije v njihov proizvodni obrat ali podjetje koristna. Lahko zmanjša proizvodne stroške, poveča učinkovitost, ... Več

ATELJE HERTIŠ d.o.o.

Laznica 63, 2341 Limbuš, Tel: 02 663 30 03
Se trudite povečati prodajo in privabiti nove stranke? Zakaj ne bi kar izkoristili promet, ki gre mimo vašega podjetja? Ali pa enostavno pritegnili obiskovalce določenega dogodka? ... Več