YouTube pred velikimi spremembami
YouTube predstavlja glavni vir spletnih videoposnetkov in več kot milijarda rednih uporabnikov na mesec dokazuje priljubljenost portala na globalni ravni. Vendar pa je že dlje časa znano, da se pri Googlu trudijo poiskati najboljši poslovni model. Po eni strani bi portal tako postal donosnejši za podjetje in ustvarjalce videoposnetkov, a po drugi strani je treba uporabnikom, navajenih brezplačnih vsebin, ponuditi dovolj razlogov za prestop na plačniške storitve.
Konec lanskega leta so zato uvedli beta program, ki je v ZDA in izbranih državah Evrope ponudil možnost poslušanja glasbe brez nadležnih oglasov. Za dobrih sedem evrov na mesec so se uporabniki tako rešili oglaševanja in v zameno za to prejeli možnost poslušanja glasbe v boljši kakovosti. Storitev, imenovana Music Key, je v omenjenem beta programu očitno naletela na dober odziv, saj naj bi se podjetje odločilo predstaviti uradno različico na trgu še pred koncem tega leta.
Music Key pa ni edina plačljiva storitev, povezana s portalom YouTube. Pri Googlu namreč pripravljajo še dodatni naročniški paket, ki zajema druge videoposnetke. Točna cena v tem trenutku še ni znana, vendar naj bi v ZDA znašala deset ameriških dolarjev na mesec. Zaenkrat še neimenovan naročniški paket je namenjen najbolj priljubljenim ustvarjalcem videoposnetkov, saj jim neposredno plačevanje s strani uporabnikov odpira novo možnost monetizacije objavljenih vsebin. Prav tako so se pri Googlu odločili, da omenjenim posameznikom in organizacijam ponudijo možnost uporabe tako imenovane storitve Paywall. To pomeni, da postanejo videoposnetki na voljo le mesečnim naročnikom in se brezplačna različica v kombinaciji z oglasi ne bo ponujala. Paywall ni obvezen in se predstavlja le kot dodatna opcija za ustvarjalce vsebin.
YouTube bo tako od konca leta naprej na voljo v treh različnih oblikah. Poleg omenjenih dveh naročniških paketov bo tako še vedno na voljo možnost brezplačnih ogledov videoposnetkov v kombinaciji s prikazom oglasov. Slednji na srečo za slovenske uporabnike ne predstavljajo pretirano motečega dejavnika, saj zaenkrat še ni veliko slovenskih oglaševalcev na portalu. Situacija pa je drugačna na trgih Zahodne Evrope in ZDA, kjer so oglasi neprimerljivo pogostejši pojav.
Eden izmed razlogov, zakaj so se pri Googlu odločili ponuditi plačljive vsebine, so ustvarjalci videoposnetkov. Monetizacija s prikazovanjem oglasov za večino ne deluje, saj so ustvarjeni prihodki premajhni. Posledično so se pojavile konkurenčne storitve, kot je ameriški Vessel, ki so z uvedbo mesečnih naročnin začele pridobivati ustvarjalce na svojo stran, saj je finančni izplen iz tega naslova boljši. Pri Googlu tako ni bilo druge izbire kot poiskati nove načine ustvarjanja prihodkov. Glede na to, da je priljubljenost storitev na podlagi mesečnih naročnin najnovejši trend, se zdita načrtovana naročniška paketa primerna izbira.
Prijavi napako v članku