Vse novosti, ki jih je predstavil Apple
Med pričakovane spada predstavitev novega mobilnika iPhone SE. Pametni telefon z vidika tehničnih specifikacij ne prinaša veliko novosti in je tako povsem na ravni aktualnih mobilnikov iPhone 6S in 6S Plus, vendar pa nakazuje zanimivo dejstvo pri pridobivanju kupcev. Phil Schiller, vodja trženja pri Applu, je namreč novi iPhone SE s 4-palčnim zaslonom predstavil kot glavno napravo pri pridobivanju novih kupcev Applovih izdelkov. Na pomembnem kitajskem trgu se kar dve tretjini novih kupcev pametnih telefonov iPhone odloči za 4-palčno različico. Zato ne preseneča, da so pri Applu zamenjali predhodnika iPhone 5S z novim telefonom iPhone SE.
Po predstavitvi iPhona se je pozornost namenila tablici iPad. Pričakovano so pri Applu predstavili nov 9,7-palčni iPad Pro, ki bo tako nadomestil tablice iPad Air. Apple opisuje novi iPad Pro kot najboljše nadomestilo za klasične prenosnike in se pri tem prekomerno sklicuje na poslovne uporabnike. Tako kot pri 12,9-palčnem iPadu Pro, predstavljenem konec leta 2015, se tudi pri novi 9,7-palčni različici glavni poudarek namenja zaslonu, izboljšani kameri na hrbtni strani tablice in zmogljivemu procesorju A9X. Zmogljivosti slednjega so brez težav zadostne za nadomestilo večine starih prenosnikov, ki se v tem trenutku še uporabljajo. Novi iPad Pro pa, poleg specifikacij, prinaša zanimivo novost, imenovano True Tone. Tablica sproti prepozna barvni ton razsvetljave prostora, v katerem se nahajate, in temu primerno prilagodi barvni ton zaslona. Tako se bo osvetlitev zaslona premaknila na toplo stran v prostorih, kjer prevladuje topla svetloba, in na hladno v prostorih s hladnejšo svetlobo. Opisane novosti predstavljajo dobre razloge za nakup nove tablice iPad Pro in hkrati razloge za žalost pri tistih uporabnikih, ki so se pred kratkim odločili za iPad Air.
Izdelki pa niso bili edina predstavljena novost. Apple je prvo tretjino predstavitve namenil pomembni iniciativi ResearchKit. Medicinski raziskovalni inštituti po vsem svetu lahko z ResearchKitom ustvarijo aplikacije za izvajanje medicinskih študij. V tem trenutku je na svetu več kot ena milijarda aktivnih naprav iOS, kar pomeni veliko število uporabnikov, ki lahko s kratkimi vajami pripomorejo k pridobivanju kritičnih podatkov za reševanje nekaterih najhujših bolezni v tem trenutku. ResearchKit je bil prvič predstavljen marca 2015 in letos so pri Applu izkoristili priložnost za predstavitev napredka na tem področju.
Predstavljeni so bili trije konkretni primeri uporabe ResearchKita v namene izvajanja medicinskih raziskav. Prva predstavljena raziskava se nanaša na raziskovanje parkinsonove bolezni. Univerza v Rochestru je v ta namen predstavila aplikacijo mPower, s katero zbirajo podatke s strani pacientov. S tem preverjajo učinkovitost zdravil in načine zdravljenja, ki bi omilili simptome bolezni. Podobno velja za raziskovanje učinkovitosti zdravljenja obolelih za diabetesom. Z ustrezno aplikacijo se lahko natančno spremlja napredek, s tem pa učinkovitost zdravljenja. Na tem mestu velja omeniti tudi aplikacijo Autism & Beyond, s katero se lahko postavi diagnoza avtizma že pri otrocih, starih 18 mesecev. Hitro odkritje ponuja več možnosti za učinkovito zdravljenje.
Applov dogodek je tako poskrbel za mešanico pričakovanih in tudi nepričakovanih novic. Trg se je odzval pozitivno. Vrednost delnice podjetja na borzi je med predstavitvijo ohranila vrednost, kar nakazuje pozitivna pričakovanja o prodaji novega modela mobilnika iPhone s strani finančnih analitikov.
Prijavi napako v članku