Programska oprema
11.06.2013 11:31
Posodobljeno 11 let nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Video kot način promocije

Zadnjih nekaj let se po celem svetu video na spletu izkazuje kot zelo donosna promocija, ki za razliko od tekstovnih in slikovnih področij, največ prikaže v najkrajšem času. Ker video lahko vsebuje dinamično sliko, animirane tekste, govor, glasbo in na splošno živo dogajanje, postane mnogo bolj relevanten, kot nekaj povsem statičnega kot je slika ali celo samo tekst.
Subtilno promoviranje se rado širi po širnem spletu.
Subtilno promoviranje se rado širi po širnem spletu.

Tehnična omejitev ni več taka težava v dobi pametnih mobilnih naprav. Že praktično vsak mobilni aparat lahko predvaja vsaj 144p resolucijo videa, ki ga je ravno v ta namen pred kratkim uvedel največji ponudnik video vsebin YouTube. Video resolucija 144p je znatno nižja od standardnih 360p, 480p in preostalih HD opcij, privarčuje pa tudi na prenešenih podatkih. Omenjeni portal oz. družabno video omrežje je največje na svetu in ni ga Zemljana, ki ga ne bi poznal. Če lahko rečemo predrzno, bo celo prehitel televizijo po času uporabe. Čeprav lahko nanj vsakdo prispeva video vsebino, to ni le omrežje amaterskih posnetkov, ampak tudi visoko kvalitetnih produkcij, kjer mnoga podjetja in posamezniki ustvarjajo lastne privržence/gledalce, katerim “prodajajo” svoje vsebine. Prodajajo v narekovajih zato, ker YouTube ni plačljiv portal, lahko pa skozi videje vsakdo promovira svoje izdelke, storitve ali pa vzpostavi kakšno drugačno marketinško taktiko. In slednjih videov ni malo. Kdor se spusti v promoviranje preko videjev, se mu tudi zelo hitro obrestuje.

Tukaj pa nastopi video produkcija, saj za kvalitetne predstavitve, promocijske videje in druge oblike video posnetkov potrebujemo višjo raven kvalitete od amaterskih s spletno kamero in izredno slabo osvetlitvijo posnetih produktov. Dokazano je, da videji na višji ravni produkcije prinašajo več gledalcev in zadetkov v iskalnikih, kot če se video naredi na hitro in brez premišljenega načrta. Video s kvalitetno vsebinsko vrednostjo je najbolje prilepiti na različne strani, kot je recimo uradna stran podjetja, facebook stran in celo v elektronske mailinge, kjer ima Google zelo dobro poskrbljeno tudi za prikazovanje videa direktno v mailu, kot priponko. Ne govorimo o viralnosti, ampak vzpostavljanju kredibilne mreže s posnetki, ki jih bodo ljudje iskali, ko jih bo dotična tema zanimala. Saj, pomislite dobro in povejte, kje na spletu se je najlažje naučiti menjati pnevmatike?

Da je video izredno priljubljen medij med gledalci, kažejo tudi statistike, kjer se je samo v enem letu od 2011 do 2012 gledanost video vsebine na YouTubu povečala za celo milijardo ur na mesec – iz dveh v letu 2011 na tri v 2012. Zato ne bo težko predvidevati gledanosti v tekočem letu 2013. A ne glede na obetavne statistike in maso gledalcev, vsakršen video ne privabi miljonske oglede in potencialne stranke.

Kaj je potrebno paziti pri videu?

  1. Video izdelek mora biti kratek in zanimiv. Na internetu, predvsem za YouTube obstaja veliko raziskav, kjer opozarjajo ustvarjalce videov na najbolj primerno dolžino posnetkov. Statistično ljudje zbrano gledamo video le do dveh minut.
  2. Pomembna je kvaliteta videa. Izdelki brez dobre režije in kvalitetne produkcije lahko podjetje in storitev prikažejo za neresno, saj če ni bilo poskrbljeno za produkcijo, je težko verjeti tudi v kvaliteto predstavljenih izdelkov.
  3. Informativna vsebina. Čeprav je namen videjev tako širok, da bi bilo nemogoče opisati vsa področja, precej poglavitna točka, ki jo mora večina videjev vsebovati so koristne informacije. Najsi bo to o izdelku, turističnem kraju, storitvi podjetja, dogodku in drugi tematiki.
  4. Nevsiljeno sporočilo. Video mora vsebovati namen in zgodbo. Subtilno promoviranje se tudi raje širi po širnem spletu in samodejno poskrbi še za kvalitetne zadetke v iskalnikih kot sta Google in Youtube.

Po podatkih podjetja Videa se tudi slovenska podjetja vse bolj zavedajo priložnosti tovrstnih videov. Čeprav je bilo podjetje ustanovljeno šele letos, se že lahko pohvali s kar nekaj zanimivimi projekti. Zaradi velikega zanimanja so majsko promocijsko ponudbo podaljšali tudi v junij. Blagovna znamka Videa sicer izhaja iz podjetja Optiweb, ki se že 4 leta uveljavlja na trgu spletnih rešitev in konstantno vsako leto za 100% poveča poslovanje. Podjetje je tudi prejemnik bonitetne ocene A oziroma certifikata odličnosti, ki ga je doseglo le 6,67 % podjetji v Sloveniji.


Prijavi napako v članku
Vas zanima več iz te teme?
YouTube iskalnik

Povezave



Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Bronasti partner

Agencija POTI – Z znanjem do cilja!

Stegne 7, 1000 Ljubljana, Tel: 01 511 39 21
Agencija POTI – Z znanjem do cilja! Agencija POTI, izobraževalna, svetovalna in založniška družba, si je v več kot 20. letih delovanja, pridobila obilico znanja in izkušenj ... Več

DRUŠTVO DUH ČASA

Trubarjeva cesta 72, 1000 Ljubljana, Tel: 06 815 40 63
Računalniki za socialno ogrožene Smo skupina računalniških zanesenjakov, ki le stežka gleda kako cele gore še uporabnih računalnikov in računalniških delov končajo na odpadu. ... Več
Zlati partner

GS1 Slovenija

Dimičeva ulica 9, 1000 Ljubljana, Tel: +386 1 5898 320
GS1 Slovenija je neodvisna in nepridobitna organizacija na področju mednarodnih standardov GS1 za identifikacijo, zajem in elektronsko izmenjavo podatkov v Sloveniji. Ima preko ... Več
Zlati partner

MOJA ZAPOSLITEV d.o.o., Optius.com

Borovec 2, 1236 Trzin, Tel: 01 810 02 00
Optius.com - Karierni portal za nove čase Karierni portal Optius.com je zaposlitveni portal, namenjen tistim, ki iščejo zaposlitev in tistim, ki iščejo nov kader. ... Več