Računalništvo, telefonija
09.02.2011 19:36
Posodobljeno 14 let nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Več kot četrtina staršev ne omejuje ali nadzira uporabe spleta pri otrocih

Microsoft je podprl Dan varne rabe interneta, globalno pobudo za krepitev zavedanja o pomenu varnejše in bolj odgovorne rabe spletnih tehnologij.
Dan varne rabe interneta
Dan varne rabe interneta

Evropska raziskava je pokazala, da se starši sicer zavedajo pomena spletne varnosti, vendar potrebujejo dodatno pomoč. Prostovoljci slovenske podružnice Microsofta bodo sodelovali pri izvedbi predavanj in delavnic, ki bodo v februarju potekale na mnogih slovenskih osnovnih šolah

Microsoft je že tretje leto podprl Dan varne rabe interneta, globalno pobudo Evropske komisije za krepitev zavedanja o pomenu varnejše in bolj odgovorne rabe spletnih tehnologij, zlasti med otroci in mladostniki. Ob tej priložnosti je podjetje predstavilo tudi rezultate evropske raziskave, ki je pokazala, da se starši sicer zavedajo pomena spletne varnosti, vendar potrebujejo dodatno pomoč pri izobraževanju otrok, ki so pogosto bolj tehnološko spretni. Prostovoljci slovenske podružnice Microsofta bodo zato tudi letos dejavno sodelovali s Centrom za varnejši internet SAFE.SI pri izvedbi predavanj za starše in delavnic za otroke, ki bodo v februarju potekale na mnogih slovenskih osnovnih šolah.

Jean-Philippe Courtois, predsednik Microsoft International:

“Z uveljavljanjem družabnih medijev je vprašanje spletne varnosti bolj pomembno kot kdajkoli prej. Večina staršev razume nujnost, da se s svojimi otroki pogovarjajo o nevarnostih, povezanih z uporabo spleta, vendar morajo biti zaradi nenehnih sprememb stalno pozorni in dejavni. Pri Microsoftu smo zavezani temu, da staršem omogočimo varovanje njihovih otrok, kar pomeni, da jim nudimo prava tehnološka orodja in pomagamo pri izobraževanju staršev in učiteljev.«

Evropska raziskava o spletni varnosti

Microsoft je ob Dnevu varne rabe interneta predstavil tudi rezultate raziskave o odnosu in vedenju staršev in otrok (14 – 18 let) na področju spletne varnosti. Raziskava, v kateri je sodelovalo 8.000 anketirancev iz 11 evropskih držav, je pokazala, da se starši zavedajo potencialnih spletnih nevarnosti, pri čemer se jih je 87 odstotkov o tej temi s svojimi otroki že pogovarjalo. Kljub temu samo 36 odstotkov staršev uporablja programsko opremo za starševski nadzor ali filtriranje, več kot četrtina (26 odstotkov) pa jih sploh ne omejuje ali nadzira, kako otroci doma uporabljajo internet. 44 odstotkov staršev, ki so sodelovali v raziskavi, prav tako ni vedelo, ali njihovi otroci omejujejo dostop do svojih strani v družabnih omrežjih.

Raziskava je prav tako pokazala, da so otroci lahko bolj tehnološko spretni kot njihovi starši, saj jih 85 odstotkov omejuje dostop do svojih strani v družabnih omrežjih na prijatelje in družino ali pa za nadzor dostopa uporabljajo nastavitve zasebnosti. 39 odstotkov otrok je priznalo, da so si ogledali spletne strani ali igrali spletne igre, ki jih starši verjetno ne bi odobravali. 67 odstotkov najstnikov je že izbrisalo zgodovino in/ali začasni pomnilnik spletnega brskalnika, da bi staršem preprečili vpogled v svoje spletne aktivnosti. 17 odstotkov najstnikov je povedalo, da to počnejo redno.

Zaradi tovrstnih ugotovitev ni presenetljivo, da se mnogi otroci na spletu obnašajo tvegano. Skoraj polovica (44 odstotkov) jih je na spletu že lagala o svoji starosti, več kot tretjina (37 odstotkov) pa je že bila kontaktirana s strani neznanca. 15 odstotkov otrok je prav tako priznalo, da je prek družabnih omrežjih komuniciralo nekaj, kar naj bi škodovalo drugi osebi ali jo prestrašilo.

John Mangelaars, podpredsednik za področje domačih uporabnikov in spleta pri Microsoft EMEA: »Mladi so običajno razmeroma tehnično spretni, vendar ima ta spretnost tudi slabo stran, saj lahko mnogi starši mislijo, da njihovi otroci ne potrebujejo nasvetov in vodenja pri spletnih aktivnostih. Toda ker otroci pogosto ne morejo oceniti daljnosežnejših posledic stvari, ki jih izmenjujejo prek spleta, je izredno pomembno, da so starši dejavno vključeni, da se z otroki redno pogovarjajo in da uporabljajo orodja za starševski nadzor, ki so jim na voljo.«

Orodja za varno uporabo interneta

Microsoft ima za starše obsežno ponudbo orodij, ki so zasnovana za zmanjševanje spletnih tveganj, kot so recimo funkcije za starševski nadzor v operacijskem sistemu Windows 7. S temi funkcijami lahko starši omejijo dostop do spletnih vsebin glede na starost otroka. Spletna brskalnika Windows Internet Explorer 8 in 9 omogočata z orodji za starševski nadzor spremljanje podrobnih informacij o spletnih aktivnostih otrok. Z možnostmi za omejitev neprimernih vsebin iger in DVD-jev je opremljena tudi igralna konzola Xbox.


Prijavi napako v članku

Povezave

Članek je pripravljen v sodelovanju s partnerjem MICROSOFT d.o.o.
Za več informacij so vam na voljo pri MICROSOFT d.o.o.
Ob kontaktu povejte, da ste objavo zasledili v Računalniških novicah.

Microsoft

Želite biti obveščeni o novostih, ki jih pripravljamo s partnerjem MICROSOFT d.o.o.? Vpišite svoj e-mail in se prijavite na BREZPLAČNE e-novice, od katerih se lahko kadarkoli odjavite.




Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

M-SISTEM d.o.o.

Pot na Drenikov vrh 12, 1000 Ljubljana, Tel: 041 693 934
Nov IT sistem, bodisi strojni ali programski, je lahko velika naložba. Da bi jo karseda najbolje izkoristili, je pomembno, da izberete pravega IT dobavitelja in ponudnika programskih ... Več

GRID d.o.o.

Cesta v Šmartno 49a, 1000 Ljubljana, Tel: 040 299 901

SICIRUS d.o.o.

Ulica 15. maja 10b, 6000 Koper/capodistria, Tel: 041 694 668
Vsako podjetje, vsak ustvarjalec in tudi novodobni družbeni »influencer« se zaveda, da sta trženje in oglaševanje ključnega pomena za uspeh in rast. Kje in kako začeti? Področje ... Več
Zlati partner

Mastercard Europe SA, Podružnica v Sloveniji

Dimičeva ulica 13, 1000 Ljubljana, Tel: +386 1 589 81 26
Mastercard Europe SA, Podružnica v Sloveniji, je globalno tehnološko podjetje za plačilne rešitve. Družba je del mreže Mastercard, ki obsega več kot 210 držav in ozemelj po ... Več