V razvoju obetaven program za prepoznavo ukazov iz govora
Glasovno ukazovanje računalnikom. Nekaj kar je moč videti v mnogih znanstvenofantastičnih filmih, še posebej pa je poznano vsem ljubiteljem serije Zvezdne Steze. Toda za sedaj v praksi še ne poznamo sistemov, ki bi zmogli iz govora v realnem času razbrati posamezne ukaze in bi tako omogočali popolno glasovno interakcijo z računalnikom. Se pa utegne to spremeniti v niti ne tako zelo oddaljeni prihodnosti.
Znanstveniki pri ameriškem letalstvu v sodelovanju z inženirji pri Lockheed Martinu namreč trenutno raziskujejo programske rešitve, s katerimi bi računalniki iz naravnega človeškega govora lahko razbrali pomen in kontekst med govorom izrečenih ukazov. Programska tehnologija, ki naj bi to omogočala je trenutno poznana pod kratico SPLICE, ki pomeni Spoken Language Interaction for Computing Environments. Po besedah enega izmed inženirjev, ki sodelujejo pri projektu, naj bi program lahko identificiral govorčev namen in bil iz tega sposoben potegniti logične zaključke, osnovane na informacijah izhajajočih iz samega konteksta.
Seveda je uporaba takega sistema mogoča na mnogih različnih področjih, trenutno pa jo v začetni fazi razvijajo predvsem v namene izboljšanja medicinske oskrbe na bojiščih. S tem namreč želijo vzpostaviti sistem glasovne medicinske dokumentacije za huje poškodovane paciente, pri katerih je izredno pomembno, da so čim prej deležni ustrezne oskrbe. S spremljajočo zvočno dokumentacijo tako zdravniško osebje ne bi izgubljalo dragocenega časa s pridobivanjem podatkov o pripeljanem pacientu, saj bi jim bili ti dostavljeni sočasno z njim. Pomembna prednost takega sistema bi temeljila predvsem na pasivnem zajemanju pomembnih informacij že med samo začetno oskrbo na bojišču in nato skozi celoten postopek zdravljenja.
To pa je šele začetek, skladno z razvojem tehnologije se bo razširilo tudi področje njene uporabe in kdo ve, mogoče ni daleč dan, ko boste prišli iz službe in ob vstopu v stanovanje računalniškemu sistemu, ki bo upravljal z njim, glasovno sporočili, na kakšno temperaturo naj ogreje ali ohladi prostore ter da naj prižge luči in pogreje kosilo, ki je v pečici. Ne smemo pa pozabiti niti na ljudi z gibalnimi ovirami, ki bi jim taki sistemi lahko močno olajšali vsakodnevno življenje.
Prijavi napako v članku