V Londonu na preizkusu avtobus, ki ne potrebuje šoferja
Številna podjetja v javni in zasebni lasti po vsem svetu trenutno preizkušajo prototipe samovozečih avtomobilov, ki so večinoma brez stopalk in volana. Za samodejno vožnjo se večinoma uporablja kombinacija laserskih in radarskih senzorjev, visokoločljive kamere in navigacijskega sistema. Ker so prvi preizkusi samovozečih avtomobilov na javnih cestah obrodili želene sadove, so se zanj odločili tudi pri londonskem ponudniku javnega prevoza, saj so v promet »spustili« prvi samodejno vozeči avtomobil oziroma mini avtobus, ki ga je pripravilo podjetje Oxbotica.
Miniaturni avtobus podjetja Oxbotica je opremljen s kamerami in laserji, nima pa volana, stopalke za plin in ročne zavore. Vozilo je namreč krmiljeno preko naprednega računalniškega sistema, končna hitrost pa znaša 16 kilometrov na uro. Ker se avtobus vozi po območju, ki je namenjen kolesarjem in pešcem, ne preseneča, da se ustavi takoj, ko visokoločljivostne kamere zaznajo oviro na njegovi poti. Če se bo preizkus novosti izkazal za uspešnega, bodo samodejno vozeči avtobusi vstopili v komercialno uporabo, vendar zagotovo ne pred letom 2019.
Tu velja omeniti, da je omenjeni avtobus še en korak v smeri zamenjave voznikov avtobusov, tovornjakov, taksijev in voznikov osebnih avtomobilov. S tem bomo svoja in druga življenja dejansko prepustili v »roke« računalnikov in umetne inteligence. Upajmo le, da bodo ti sistemi dobro zavarovani pred spletnimi napadi, saj se nam v nasprotnem primeru ne piše prav nič dobrega.
Prijavi napako v članku