Umetna inteligenca spreminja tudi nogomet
Za nogometni klub Leatherhead najbrž še niste slišali, pa nič za to. Klub v Angliji velja za pol-profesionalnega, njihovo mesto se trenutno nahaja v 7. angleški ligi. Igralci poleg tega, da med vikendom igrajo ligaške tekme, hkrati opravljajo še redne službe. Službe, ki jih opravljajo skavti, predstavljajo za marsikaterega nižjeligaša prevelik finančni zalogaj, in pri nogometnemu klubu Leatherhead so zanimivo alternativo poiskali prav v umetni inteligenci. V začetku letošnje sezone so sklenil sodelovanje z tehnološkim gigantom IBM, kjer model Watson tehnologije s podatki poizkuša izboljšati posameznika ter na ta način tudi celotno ekipo. Prihod tehnologije v svet športa ni nekaj novega, nekateri športi so bili za razliko od nogometa dovzetni že mnogo prej. Tudi pri nogometu pa je tehnologiji na široko odprl vrata, sprva s tehnologijo golove črte, kasneje pa še VAR-om, takoimenovanim video sodnikom.
Prednost – računalnik lahko izklopi čustva
Glavni vodja menedžmenta Martin McCarthy je tako z IBM Watson pričel sodelovati v začetku prejšnje sezone, podatki pa so mu zagotovili analizo pred in po odigrani tekmi, kamor sodi tudi analiza nasprotne ekipe. »Orodje je bilo uporabno tako zame kot za celoten klub, sam sem ga uporabil, da sem kar se da dobro analiziral naše dosedanje predstave in za pripravo na prihajajoče tekme«, je še dodal McCarthy. Bistvena razlika med človeško in umetno inteligenco je ta, da je računalnik sposoben popolnoma izklopiti čustva in na celotno tekmo gledati objektivno. Predstavi nam surove podatke, na nas samih pa je, da iz tega potegnemo kar se da največ. Lansko poletje je bilo precej pestro za Leatherhead, saj se je zamenjal dobršen del vodilnih, kot tudi lep del igralskega kadra, vključno z McCarthyem, ki je priznal da je bil sprva okoli projekta umetne inteligence precej skeptičen. Ni bil ravno prepričan na kakšen način jim lahko slednja tehnologija pomaga ter ali jo bodo pravzaprav znali pravilno uporabljati in interpretirati.
Watson razpolaga z veliko količino podatkov, ki so v večini primerov pridobljeni na tekmah samih – kje so igralci največ gibajo, od kod največ streljajo, po kateri strani največkrat napadajo, podajajo in podobno. Glavni sistemski razvijalec Pavitt pravi, da je ključno prav dojemanje, da računalnik ni nekakšna črna škatla, ki služi zgolj kot zbiralec podatkov, ter da je od nas odvisno, kako dobro bomo določene rezultate lahko razložili in jih uporabili. V nogometnem svetu so to podatki, kot so uspešnost podaj določenega igralca, konverzija strelov na gol, uspešno dobljeni dueli na sredini igrišča in podobne na videz manj pomembne matrike, ki pa se velikokrat izkažejo za zelo pomembne. Računalniška inteligenca slednje indikatorje uspešno opazuje, vse skupaj pa lahko potemtakem tudi uspešno rezultira v boljših dosežkih ekipe.
Kaj so ugotovili
McCarthy pravi, da ko so se s tehnologijo prvič soočili, jim je le-ta predstavljala velike težave kako jo pravilno brati. Hitro pa so ugotovili, da se ključ do uspeha skriva predvsem v človeškem feedbacku. Tekom sezone se je hitro izboljšalo sodelovanje med trenerskim štabom in Watson tehnologijo. Opazili so, da igralci Leatherheada izgubljajo veliko žog na sredini igrišča oziroma v nevarnih conah, in rezultat tega je bila pogosto velika priložnost za nasprotnika ali pa enostavno zadetek. Problematiko so na enem izmed sestankov predstavili igralcem in tako pokazali, kje se skriva šibka točka njihove igre. Strokovni štab je igralcem pojasnil, da se skrivnost uspeha skriva v podajah na majhnem prostoru, ne pa v dolgih žogah, na katerih je prej temeljila njihova igra. Umetna inteligenca je tako podala podatke, s katerimi so trenerji v klubu lahko podkrepili svoje teorije in taktike, igralce pa je potemtakem tudi veliko lažje prepričati, saj te uvidijo, da je vse skupaj podkrepljeno s številnimi podatki. Pri klubu so prepričani, da tehnologija spreminja šport, in tisti klubi, ki ne bodo držali koraka s tehnologijo, bodo kaj hitro nazadovali. Rezultati, ki jih pripravi računalniški model, so na voljo v roku 24 ur po odigrani tekmi. Trenerski štab tako pregleda podatke skupaj z IBM videoanalizo. Tako trenerji kot tudi igralci so bili z umetno inteligenco zadovoljni. Iz same igre pa je tudi razvidno, kateri so tisti igralci, ki so slednje podatke upoštevali več in kateri manj. Nogometni klub Leatherhead je v povprečju zelo mlad klub in še posebej pri mlajših igralcih je moč opaziti, kako zelo si želijo izboljšave s pomočjo umetne inteligence. Nogomet pa ni edini šport, kjer deluje tehnološki model Watson. Podobnim modelom in matrikam smo namreč priča že v tenisu, golfu in pa tudi v najmočnejši košarkarski ligi NBA – Toronto Raptors.
S slednjim projektom so pri IBM pokazali, da eksperiment z umetno inteligenco lahko deluje tudi v nogometu, torej v športu, ki do sedaj ni bil najbolj dovzeten za tehnološke spremembe. Klub je sezono končal na osmem mestu in ravno za las niso ujeli mest, katera vodijo v sklepno dejanje sezone – končnico. Vsekakor pa pri klubu zatrjujejo, da so s sezono zadovoljni in da so končal nad svojimi zastavljenimi cilji.
Prijavi napako v članku