Prvi delujoči holografski pomnilnik
Kitajskim znanstvenikom je uspel nov podvig na področju shranjevanja podatkov, saj jim je uspelo oživiti že nekoliko pozabljeno tehnologijo holografskega pomnilnika. O tem pomnilniku se je sicer veliko govorilo že davnega leta 2009 in čeprav je bila komercializacija te tehnologije napovedana že med leti 2011 in 2012, se to v praksi ni zgodilo. Holografskega pomnilnika namreč danes ni v množični uporabi in ga po vsej verjetnosti ne bo še dalj časa.
Koncept tovrstnega pomnilnika pa so pred kratkim ponovno oživeli v laboratoriju na Severovzhodni ljudski univerzi (Northeast Normal University) na Kitajskem, pri čemer je bil njihov poskus zelo uspešen. S pomočjo omejene tehnologije jim je namreč na površino velikosti 10 x 10 centimetrov uspelo zapisati približno 4,7 terabajta podatkov, kar je 1.000-krat več kot na zgoščenko DVD. Poleg visoke gostote zapisa podatkov je strokovnjakom uspelo doseči še neverjetno hitrost zapisovanja, saj je ta znašala kar en gigabajt na sekundo.
Pri holografskem pomnilniškem mediju so podatki zapisani na enak način kot pri običajnem holografu, kar pomeni v treh dimenzijah in v barvah. Ključna prednost tovrstnega shranjevanja podatkov pa je nedvomno dolga življenjska doba pomnilniškega medija in obstojnost, saj lahko ti mediji brez težav zdržijo tudi močna sevanja v vesolju. Ali bo ta koncept shranjevanja podatkov zaživel v naslednjih nekaj letih je težko napovedati, saj so kitajski strokovnjaki jasno naznanili, da bo potrebnih še kar nekaj testiranj, preden bo nova tehnologija nared za komercialno uporabo. Če pa ne bo obrodila želenih sadov, bo po vsej verjetnosti ponovno odšla v pozabo za vsaj nekaj let, če ne še dlje.
Prijavi napako v članku