Računalništvo, telefonija
05.04.2019 10:17
Posodobljeno 5 let nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Testirali smo: Samsung Galaxy S10+, telefon za najzahtevnejše

.. Samsung Galaxy S10+ je paradni konj podjetja z največjo kapaciteto baterije, največjim zaslonom in največ kamerami. Je zagotovo eden boljših pametnih mobilnih telefonov na trgu z operacijskim sistemom Android ..
Testirali smo: Samsung Galaxy S10+, telefon za najzahtevnejše
Testirali smo: Samsung Galaxy S10+, telefon za najzahtevnejše

V roke smo dobili vse tri različice – Galaxy S10+, Galaxy S10 in Galaxy S10e – podrobneje pa si bomo ogledali najzmogljivejšega med tremi brati, ki ga mnogi predstavljajo kot telefon, ki narekuje smernice za leto 2019.

Sam dizajn je zelo všečen, hkrati pa bi težko rekli, da so oblikovalci odkrivali toplo vodo. Telefon nadaljuje smernice svojega predhodnika, a je sodobnejši in ohranja eleganco, kot se za takšen model tudi spodobi.

Velik, odličen zaslon

Če izpostavimo tri stvari, ki jih že na prvi pogled ne morete zgrešiti, je to ogromen zaslon, ki robov tako rekoč ne pozna, ob straneh pa je upognjen, kar mu daje prav poseben čar. Potem sta tu dve sprednji kameri v zgornjem desnem kotu zaslona in tri vodoravno postavljene zadnje kamere, ki svoje delo odlično opravljajo.

Zaslon je s 16,2 centimetra diagonale tako velik, da upravljanje z eno roko ne pride vedno v poštev. A to vas zagotovo ne bo motilo, ko boste na njem gledali filme, slike in ostale vsebine, saj vas bosta kakovost slike in velikost samega zaslona navdušili. Temelji na tehnologiji AMOLED in nudi podporo standardu HDR10+. Sprednji kameri sta pri modelu S10+ dve in so ju tokrat postavili v zaslon. Ker je kamera dvojna (ena je namenjena boljšemu prepoznavanju globine), sicer zasede nekaj več prostora kot enojna (ki jo ima S10), vendar se nam zdi rešitev všečna in ne preveč moteča. Zaslon je, kot smo že omenili, adut tega pametnega mobilnega telefona. Detajli so neverjetni, slika je ostra in žive barve. Pri ukrivljenem zaslonu ob straneh nas je zmotilo le to, da smo pri uporabi ob strani občasno pritisnili na rob zaslona in sprožili dejanje, ki ga nismo želeli.

Fotoaparat nas je navdušil

Fotografirali in snemali smo že z marsikaterim pametnim mobilnikom, a Galaxy S10+ je test opravil z odliko. Tudi ponoči naredi impresivno fotografijo. O kakovosti fotografije v boljših svetlobnih pogojih pa ni potrebno izgubljati besed. Na pomoč vam priskoči tudi umetna inteligenca, ki na podlagi videnega najde najboljše nastavitve v določenem trenutku. Če radi fotografirate portrete, boste najbolj pogosto uporabljali teleobjektiv, nas pa je najbolj očarala dvakratna optična povečava, saj lahko predmet približamo, ne da bi ob tem izgubili kakovost fotografije, vsaj toliko, če ne še bolj, pa nas je navdušil ultra širokokotni objektiv, saj se z njegovo pomočjo nikoli več ne bo treba odmikati od objekta, da bi celega ujeli v zaslon. V praksi nadvse uporabno.

Kamera telefona vas bo zlahka navdušila, saj med drugim omogoča snemanje v ločljivosti 4K, prav tako kot fotografije pa so tudi posnetki izredne kvalitete, jasni in polnih barv.

Odklepanje telefona

Odklepanje telefona je poleg standardnih, že nekoliko zastarelih načinov s kodo ali vzorcem, možno tudi s sistemom za prepoznavo obraza ali s čitalcem prstnih odtisov. Že na predstavitvi je bilo veliko govora prav o čitalcu prstnih odtisov. Tega tokrat najdemo na sprednji strani telefona pod zaslonom. Ultrazvočni čitalec naj bi bil čitalec z veliko začetnico, a na našem testu se je izkazalo, da moraš kar precej rokovati s telefonom, da v prvem poskusu zadeneš območje, kjer se nahaja. No, lahko prej stisneš tudi gumb za vklop zaslona in ti to območje označi, a namen čitalca je hitro odklepanje. Če prst položimo na slepo, potrebujemo kar nekaj prakse, da deluje, kot bi si želeli. Poleg tega moramo nanj kar močno pritisniti in po enem tednu rokovanja se nam je še vedno dogajalo, da smo telefon odklenili šele v drugem poskusu. Po naših izkušnjah so za uporabniško izkušnjo bolj odzivni klasični čitalci v ohišjih telefonov.

Tudi pri najšibkejšem ne boste pogrešali ničesar

Tudi najšibkejša različica telefona bo zadovoljila še tako zahtevnega uporabnika.8 gigabajtov delovnega pomnilnika in 128 gigabajtov vgrajenega pomnilnika vas bo težko pustilo ravnodušne in še tako zahtevni manevri tega pametnega mobilnega telefona ne bodo spravili iz tira. S temi specifikami se ga ne bodo branili niti ljubitelji najzahtevnejših mobilnih iger. Komur to ni dovolj in potrebuje več notranjega pomnilnika, je tu še različica s 512 gigabajti. Z najzmogljivejšo različico pa so pri Samsungu tokrat poskrbeli tudi za tiste, ki se ne zadovoljijo niti s še tako zmogljivim telefonom. Ti si lahko priskrbijo različico, ki so jo v podjetju opremili z neverjetnimi 12 gigabajti delovnega pomnilnika in enim terabajtom vgrajenega pomnilnika.

Je pa na mestu vprašanje, kdo potrebuje najzmogljivejšo različico, ko je že na osnovni različici delovnega pomnilnika vrh glave, pa tudi notranjega ne bo zmanjkalo kar tako. Če vprašate nas, gre bolj za statusni simbol ali »željo po imeti najboljše«. Težko bi namreč našli uporabnika, ki na telefonu potrebuje specifikacije najmočnejšega Samsunga doslej. Vse različice sicer poganja procesor Exynos 9820.

Baterije ne boste izpraznili kar tako

Baterija kapacitete kar 4100 miliamper ur vas sredi dneva ne bo pustila na cedilu, kot ste morda vajeni pri svojem starem telefonu. Sicer smo jo na testu uspeli sprazniti pred zaključkom dneva, a za to se boste morali ob normalni vsakodnevni uporabi kar potruditi. Če ste zmeren uporabnik je bolj verjetno, da boste drugi dan po polnjenju po službi povsem mirno opravili še kakšen klic in pregledali družbena omrežja ter elektronsko pošto.

Galaxy S10+ podpira hitro polnjenje in povratno brezžično polnjenje. Morda se sprašujete, kaj to pomeni v praksi? Z njim lahko brezžično polnite drugo napravo, seveda le, če tudi slednja to podpira. Mi smo poskusili tako polniti baterijo Galaxyja S10 in zadeva je kar impresivna.

Počasi, a vztrajno pa si trg mobilnih telefonov podreja tudi umetna inteligenca, ki se pri telefonu, ki smo ga imeli na testu med drugim uči iz naših navad in sčasoma poskrbi za optimizacijo porabe baterije, delovanja procesorja …

Android 9 – težko mu oporekamo

Samsungov paradni konj je opremljen z Androidom 9 in uporabniškim vmesnikom One UI, ki jima težko oporekamo, saj nudita super izkušnjo. Programska oprema omogoča tudi nekoliko prilagajanja s strani posameznega uporabnika, kar lahko samo pohvalimo, saj si telefon oziroma njegovo uporabo do določene mere vsakdo prilagodi po svoje.

Fizična tipka za Bixby – koliko časa še?

Digitalni asistent Bixby v teoriji nudi vrsto možnosti uporabe. Sicer smo ga preizkusili, a tudi če bi telefon ostal pri nas, ga najverjetneje prav pogosto ne bi uporabljali. Morda je to stvar navade in bi nam sčasoma zlezel pod kožo, a v to vseeno nekako dvomimo. Tudi po pogovoru z nekaterimi drugimi uporabniki se nam zdi, da Bixby Samsung sili v ospredje, čeprav ga – vsaj v Sloveniji – uporablja le redkokdo. In ne samo to. Na levem robu ima Bixby celo namenski gumb, ki tam bolj kot ne ovira uporabnika. Je pa res, da lahko njegovo funkcionalnost v nastavitvah spremenimo, tako da se ob pritisku odpre katera druga aplikacija. Mi smo ob enkratnem pritisku nastavili, da se odpre kamera.

Ko smo že pri gumbih, nas je zmotilo še to, da je gumb za vklop telefona nameščen precej visoko in je pri tako velikem mobilniku nekoliko težko dosegljiv.

Pod črto – eden boljših telefonov na trgu

Ko dobiš v roke pametni mobilni telefon, kot je Galaxy S10+, veš, da se boš moral prekleto potruditi, da boš poleg vseh super lastnosti našel kakšno pomanjkljivost. Je brez dvoma trenutno eden izmed boljših telefonov na trgu. Po našem mnenju je edina ovira cena, ki je nasploh pri najboljših primerkih pametnih mobilnikov v zadnjem letu poletela v nebo. Le redkokdo je popolnoma ravnodušen, ko mora za telefon odšteti od slabega evrskega tisočaka za vstopno različico do skoraj 1600 evrov za najzmogljivejšo različico.

Končna ocena

Prednosti:

  • odličen zaslon
  • trije fotoaparati, s katerimi boste naredili izjemne fotografije (in videe)
  • procesor in programska oprema

Slabosti:

  • Cena
  • Gumb za Bixby je še vedno fizično prisoten
  • Sicer všečen upognjen zaslon, a ob straneh je občasno zaznal nenameren pritisk roke, s katero smo ga držali

Tehnične podrobnosti:

  • Procesor: 8-jedrni Exynos 9820, zasnovan na 8-nanometrski tehnologiji
  • Grafični procesor: Mali-G76 MP12
  • Operacijski sistem: Android 9.0 Pie z uporabniškim vmesnikom One UI
  • Delovni pomnilnik: 8 GB/12 GB
  • Notranji pomnilnik: 128 GB/512 GB/1 TB
  • Razširitev pomnilnika: spominska kartica mikro SD do 512 GB
  • Baterija: Li-Ion 4100 mAh
  • Zaslon: OLED, diagonala 16,2 cm, 3040 x 1440 slikovnih pik
  • Glavna kamera: trojna; 12 MP (širokokotni objektiv), 12 MP (telefoto objektiv), 16 MP (ultra širokokotni objektiv)
  • Sprednja kamera: dvojna; 10 MP (širokokotni objektiv), 8 MP
  • Video: UHD 2160p s 30 ali 60 sličicami na sekundo
  • Dimenzije: 157,6 mm × 74,1 mm × 7,8 mm
  • Teža: 175 g

Prijavi napako v članku


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

REDOLJUB d.o.o.

Skladišče: Pot heroja Trtnika 45, 1261 Ljubljana - Dobrunje, Tel: 070 377 577
Se sprašujete, kje lahko na enem mestu dobite pisarniške potrebščine, opremo in potrošni material? Leta 1990 je podjetje Redoljub začelo z vzdrževanjem redu v slovenskih in ... Več

PRANA 3STIL d.o.o.

Opekarniška cesta 15a, 3000 Celje, Tel: 051 807 390
Podjetje Prana 3stil je specializirano za računalniške stortve, kot so razvoj Windows/Linux programske opreme, prodaja, servis in podobno. Več
Srebrni partner

IPM Skupina, Holding d.o.o.

Dunajska cesta 106, 1000 Ljubljana,
Zlati partner

DATALAB SI d.o.o.

Hajdrihova 28c, 1000 Ljubljana, Tel: 01 252 89 00
Datalab tehnologije Podjetje Datalab Tehnologije d.d. se ukvarja z razvojem poslovne programske opreme za vodenje podjetij. S poslovnim informacijskim sistemom PANTHEON povečate učinkovitost ... Več