Računalništvo, telefonija
Igre
Triki in nasveti
27.09.2024 09:00

Deli z drugimi:

Share

Test Aria: History Untold – izberi vodjo in osvoji svet

Ljubitelji 4X žanra (explore, expand, exploit in exterminate) že nekaj časa iščejo dobro alternativo za priljubljeno franšizo Civilization oziroma igro, s katero se bodo lahko zamotili, dokler ne pride ven sedma izdaja (februarja 2025).

In Aria: History Untold ima potencial, da zavzame to mesto. Je plod studia Oxide Games oziroma razvijalcev, ki so imeli pomembno vlogo pri igri Civilization V. Vejo, kaj ta žanr potrebuje, kaj iščejo ljubitelji takšnih strateških iger in večino tega se tudi opazi v Aria: History Untold.

Začetek je tak kot smo ga že vajeni od 4X iger. Izbereš si vodjo, ki jih je kar nekaj. Lahko si azteški kralj, angleška kraljica Elizabeta, George Washington, Ivana Orleanska … Skoraj vsaka kultura ima svojo vodjo z unikatnimi prednostmi. Te prednosti so lahko zelo površinske oziroma moraš v zameno potrpeti tudi nekaj pomanjkljivosti, pri nekaterih vodjih pa imaš občutek, da niso preveč razmišljali, da bodo njihove prednosti uravnotežene. Ko se začneš razvijati skozi tehnološka obdobja, te pasivne prednosti ne igrajo več tako pomembne vloge, zato naj vas pretirano ne skrbi, katero vodjo boste izbrali. Širok izbor samo pomeni, da lahko vsako igro začnete z drugo vodjo in raziskujete drugačno strategijo.

Po izboru vodje urediš še nekaj nastavitev glede igranja, zemljevida/sveta in podobno. Lahko izbiraš med privzetimi ali pa ustvariš svoj svet. Spet, dober dodatek, s katerim lahko popestriš igranje, tudi potem ko boš v igro vložil že 100 ur. Še boljše bi bilo, če bi dodali en hiter gumb za naključno ustvarjen svet, ker se nam čisto vsakič ne bo dalo poglabljati v različne nastavitve.

Igro začneš z enim mestom, začetni vodič te dobro vodi skozi osnovne funkcije in metrike, na katere moraš biti pozoren skozi igro, kot na primer zadovoljstvo mest, prestiž, surovine in podobno. Dobiš tudi izvidnika, s katerim raziskuješ sosednje regije in pobiraš morebitne dragocene materiale. Sčasoma dobiš tudi prvega svetovalca, ki mu dodeliš določeno vlogo za na primer izboljšanje gospodarstva, kulture, proizvodnje in podobno.

Kar je drugače od podobnih iger (Civ, Old World, Humankind …) je postavitev zemljevida. Ko se širiš, se širiš v čisto novo regijo z novimi ozemlji, ki ima svoje osnovne surovine in tudi morda unikatne surovine, ki jih potrebuješ za gradnjo, razvoj, vojsko in podobno.

Na začetku je spremljanje surovin kar težavno, saj jih je kar nekaj in ti ni takoj jasno, katere so zelo pomembne in katere malo manj. Zagotovo obstaja krivulja učenja. Pri prvem preigravanju boš marsikaj zgrešil, naredil nekaj napak, zaradi katerih razvoj mest ne bo tako hiter kot pričakuješ. Hitro moraš ugotoviti, da vsako mesto ne more biti delavnica ali pa kulturno središče. S širjenjem in ustvarjanjem novih mest je pomembna diverzifikacija, vsako mesto naj bo specializirano za nekaj, vmes pa ne smeš pozabiti na zadovoljstvo in osnovne surovine, kot je hrana.

Nisem najbolj navdušen nad sistemom prestiža. Princip je zanimiv. Ko se premikaš skozi tehnološka obdobja, kulture z najmanj prestiža samodejno izpadejo iz igre. Čudno je gledati, kako drugače čisto zadostno razvita kultura kar naenkrat izgine. Njihove ostanke lahko raziskuješ, včasih pa bi si želel, da je v zadnji tehnološki dobi pravcati kaos z vsemi kulturami.

Prestiž dobiš na različne načine: gradnja, osvajanje, zmaga v bitkah, napredovanje skozi dobe in podobno. Lahko ga tudi izgubiš, na primer če ti ne uspe premagati nasprotnika v bitki. Ni konec sveta če izgubiš nekaj zaporednih bitk, čeprav s tem zapraviš tudi kar nekaj surovin. Če imaš močno gospodarstvo, lahko to zelo hitro izničiš.

Drugi igralci, ki jih nadzira računalnik, so se mi zdeli, da se na začetku hitreje širijo. Za širitev potrebuješ 125 enot hrane, kar ni nekaj samoumevnega, vsaj ne prvih nekaj potez. Čisto možno je, da so nastavljeni, da se privzeto fokusirajo na kmetije za čim hitrejšo selitev. Tudi če misliš, da zaostajaš, se to lahko v nekaj potezah spremeni. Nekatere odločitve računalniških nasprotnikov so čudne, kot na primer selitev v regijo brez pomembnih surovin, naključna naznanitev, da smo sedaj sovražniki, čeprav smo se komaj srečali in podobno.

Igra je morda na prvi pogled zelo kompleksna, čeprav to lahko rečem za vsako 4X igro. Sčasoma ugotoviš, kaj mora biti na začetku prioriteta in ti je celo všeč, da moraš biti pozoren na sto in eno metriko. Res je, da moraš veliko preklapljati med meniji in biti pozoren na vsako malenkost, a to je zame tudi čar te igre. Če ste preobremenjeni, znižajte težavnost igre in potem čisto vsaka napaka ne bo takoj kaznovana.

Bitke oziroma bojevanje je takšno kot sem pričakoval. Ni veliko poudarka na bojevanju, tudi nadzora nimaš nad posameznimi enotami, zato na razplet večinoma vpliva število vojaških enot in njihove posebne spretnosti, kot na primer lokostrelcev, ki lahko pred bitko rahlo ranijo nasprotnika. Hoteli boste imeti raznoliko vojsko, ampak boste za to potrebovali materiale. Za konjenico razumljivo konje, za bolj napredna orožja pa se najprej razviti v določeno obdobje in razviti ustrezne tehnologije. Ko razviješ vojaško enoto, ni takoj pripravljena na bojevanja, so rezervisti. Lahko jih odpošlješ na zemljevid, vendar ne bodo tako močni, kot če bi počakal rundo ali dve. Kasneje odkriješ tudi formacije s svojimi prednostmi. Na začetku igre lahko postaviš eno enoto ali formacijo treh, na koncu pa že cel bataljon.

Ko napreduješ skozi obdobja, se moraš odločiti, ali boš takoj napredoval ali boš najprej raziskal vse razpoložljive tehnologije. Če takoj napreduješ, izgubiš dostop do neraziskanih tehnologij, kar te lahko kaznuje v nadaljevanju igre. Do nekaterih lahko vseeno prideš v kasnejših obdobjih (pod drugim imenom), vseeno pa je potreben tehten razmislek. Če ne boste igrali na najtežavnejši stopnji, imate običajno dovolj časa, da raziščete vse tehnologije.

Še toliko je, kar nisem izpostavil, od razvoja orodja, religije do pomena posameznih stavb in njihovih prednosti. Igra res ponuja veliko, kar je dobro za njeno ponovljivost. Takšne igre se morajo igrati sto in več ur, pri tem pa ostati sveže. Ker ima Aria: History Untold toliko mehanizmov, to res ne bi smela biti težava.

Torej, všeč mi je postavitev zemljevida, gradnja, nadziranje in nabiranje surovin, razvoj, do določene mere interakcija z drugimi kulturami in bojevanje.

Marsikdo bo prevzet, ker je na začetku treba biti pozoren na čisto vsako malenkost. Če vas to ne moti, boste takoj začeli uživati v igri.

Moja ocena: 7,5/10


Prijavi napako v članku
Vas zanima več iz te teme?
Video igre


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

SELECTIUM ADRIATICS d.o.o.

Letališka cesta 29c, 1000 Ljubljana, Tel: 01 543 88 88
Podjetje Selectium Adriatics d. o. o., ki v Sloveniji nastopa pod imenom Hewlett Packard Enterprise operated by Selectium, je lokalni zastopnik družbe Hewlett Packard Enterprise (HPE). ... Več
Zlati partner

KONICA MINOLTA SLOVENIJA

Dunajska cesta 167, 1000 Ljubljana, Tel: 01 568 05 00
Konica Minolta je inovativno podjetje z “all-in-one” strategijo, ki stremi k ustvarjanju prepričljivih rešitev in storitev na področju upravljanja dokumentov ter povezanih naprednih ... Več
Zlati partner

AUDIO BM d.o.o.

Italijanska ulica 8, 1000 Ljubljana, Tel: 059 044 055
Kot eden najpomembnejših čutov nam sposobnost sluha omogoča povezovanje in socializiranje s preostalim svetom. Najpomembneje pa je, da nas sluh poveže z ljudmi in omogoča komunikacijo ... Več

REMIS d.o.o.

Letališka cesta 32, 1000 Ljubljana, Tel: 01 521 13 18