Življenjski slog
Poslovne rešitve
27.04.2022 07:33

Deli z drugimi:

Share

Kaj je Teslina solarna streha?

Izgleda kot navadna streha, vendar v sebi skriva veliko skrivnost.
Foto: Tesla
Foto: Tesla

Lastniki domov se vse pogosteje odločajo za namestitev sončnih celic na svoje strehe. Z vse večjim povpraševanjem se pričakuje dodaten padec cen instalacij, kar pomeni večjo dostopnost potrošnikom. Povpraševanje pa bo zagotovo naraslo, saj je pozornost svetovnih vlad trenutno usmerjena v trajnostno prihodnost in samooskrbo.

Tudi Tesla se je pridružila trgu izkoriščanja sončne energije za proizvodnjo elektrike, in sicer leta 2016, ko je kupila podjetje SolarCity. Zdaj spada med največje monterje sončne infrastrukture v Združenih državah Amerike. Poleg tradicionalnih instalacij sončnih kolektorjev, Tesla ponuja še eno inovativno rešitev – Solar Roof. Teslina sončna ali solarna streha tradicionalno streho nadomesti s skodlami (ang. shingles), ki proizvajajo električno energijo.

Tesla upa, da so potrošniki v zameno za izgled klasične strehe pripravljeni plačati premijsko ceno proizvodnje sončne energije. Če vas moti izgled sončnih kolektorjev in razmišljate o obnovi/zamenjavi strehe, si poglejte Teslino Solar Roof. Če pa ste zadovoljni s trenutno postavitvijo sončnih celic in njihovega izgleda, potem Tesla Solar Roof morda ni najboljša kupčija za vas.

Tesla-Solar-Roof-solarna-streha-fotovoltaika-son─Źne-celice
Foto: Tesla

Kako izgleda Tesla Solar Roof?

Tesla svojo solarno streho označuje kot velikanski preboj na področju tehnologije in strešnega oblikovanja. Ni prva, ki je v zasnovo stavbe integrirala vso infrastrukturo, potrebno za izkoriščanje sončne energije – proces se imenuje fotovoltaika ali BIPV, zagotovo pa je to najbolj odmeven primer.

Z naročilom Tesla Solar Roof ne boste dobili pošiljke sončnih kolektorjev, s katerimi bi običajno pokrili streho. Namesto tega dobite popolnoma novo streho, sestavljeno iz navadnih in fotovoltaičnih skodel. Končna podoba je prevleka, ki napaja vašo hišo in jo obenem ščiti pred vsemi vremenskimi razmerami, mimoidoči pa ne bodo slutili, da se pod običajno kritino dogaja fotovoltaika.

Če se odločite za integracijo Solar Roof, boste morali opraviti razrez trenutne strehe. Tesla je v nekem obdobju dejala, da je solarne strehe mogoče namestiti tudi na novejše, enoslojne strehe, vendar informacija ostaja nepreverjena. Strehe iz kovine, gline, lesa ali arhitekturnih skodel bo treba zamenjati, ravne pa niso primerne za Solar Roof.

Sončno streho Solar Roof lahko naročite v štirih različnih velikostih. Največja moč Tesline sončne skodle po podatkih Electreka znaša 71,67 vata. To pomeni, da je prilagodljiva energetskim potrebam posameznega gospodinjstva. Tesla Solar Roof ima 25-letno garancijo na napake na skodlah in 25-letno garancijo na puščanje solarne strehe. Zaščitena je tudi s proizvodno garancijo: Tesla zagotavlja, da bo njihova sončna rešitev po 5 letih ohranila 95 % svoje nazivne moči, po 25 letih pa kar 85 %. Njihova varnostna ponudba je torej primerljiva z ostalimi proizvajalci sončnih kolektorjev.

Tesla-Solar-Roof-solarna-streha-fotovoltaika-son─Źne-celice-2
Foto: Tesla

Baterija Powerwall

Tesla ponuja lastno baterijo Powerwall, ki je pogosto na voljo tudi pri drugih monterjih. Powerwall baterija shrani 13,5 kilovatne ure (kW) energije in lahko napaja večino naprav, čeprav je v nekaterih scenarijih za napajanje 240-voltnih naprav, kot so npr. klime, potrebnih več baterij. Kako dolgo zdrži 13,5 kilovatne ure, je seveda odvisno od vaše energetske porabe.

Teslin sončni pretvornik v izmenični tok, ki ga lahko koristi vaša hiša, pretvarja enosmerno električno energijo, proizvedeno s sončnimi celicami. Po navedbah podjetja naj bi deloval z 97,5 % učinkovitostjo. Če je temu tako, to Teslo postavlja blizu samega vrha učinkovitosti. Na voljo je tudi Powerwall Plus, ki pretvornik in baterijo združuje v eno enoto.

Powerwall in Powerwall Plus imata enako zmogljivost, vendar lahko Powerwall oddaja energijo z neprekinjeno hitrostjo 5,8 kilovata ali z največjo močjo 10 kilovatov, medtem ko lahko Powerwall Plus neprekinjeno izprazni 9,6 kilovata ali največ 22 kilovatov.

S Teslino aplikacijo lahko lastnik spremlja proizvodnjo in porabo energije. Če imate Powerwall baterijo, lahko prilagodite tudi njeno delovanje. Lahko načrtujete, kdaj bi radi črpali energijo iz baterije ali nastavite, koliko rezervne energije naj hrani. Preko aplikacije lahko zahtevate servis oziroma pregled sončne strehe.

Ali Tesla integrira sončno streho tudi v Sloveniji?

Sodeč po njihovi spletni strani, je storitev Solar Roof trenutno omejena na zvezne države ZDA. Čeprav je na voljo slovenska spletna stran Solar Roof, nikjer ni možnosti, da bi lahko kontaktirali pristojni oddelek in se dogovorili za ogled objekta. Kontaktirali smo njihov oddelek za javnost, vendar nismo dobili odgovora. Tako vsaj za zdaj storitev ni na voljo v Sloveniji. Elon Musk je za javnost pred kratkim razkril, da bi storitev v Evropo lahko prišla do konca leta 2022.

V ZDA začetni proces poteka preko spleta. Uporabniki se lahko preko njihove spletne strani prepričajo o ustreznosti doma za integracijo solarne strehe. Tesla nato s pomočjo satelitskih posnetkov ugotovi, ali je dom res primeren za vgradnjo, obenem pa izračuna osnovno ceno, ki se dopolni po ogledu agenta.

Za vgradnjo solarne strehe se v Sloveniji lahko obrnete na številne ponudnike. Po hitrem Google iskanju boste naleteli na podjetja, kot so Terran, SolteQ Slovenija, Sileo in še katero.

Kakšna je cena za integracijo Solar Roof?

V primerjavi z instalacijo solarnih panelov na obstoječo streho, je solarna streha dražja rešitev. Če je vaš cilj proizvajati električno energijo po najnižji možni ceni, solarna streha morda ni najboljša rešitev.

Tesla je na Floridi v lanskem letu postavila eno izmed večjih solarnih streh. Njena površina obsega 680 kvadratnih metrov, zmogljivost pa 44 kilovatov. Lastnik Tony Cho je za Inverse razkril stroške instalacije: od klasične strehe s sončnimi kolektorji naj bi bila dražja za 35 %. Vseeno pa odločitve o nakupu ne obžaluje, saj bodo po njegovih napovedih prihranki na račun elektrike izjemni.

Osnovna cena se giblje med 8.000 in 11.000 dolarji; 9.900 dolarjev za solarni del strehe in 2.200 dolarjev za rušenje stare strehe. Dodatne Powerwall baterije stanejo 10.500 dolarjev po enoti. Brez baterij je osnovna cena sistema 4,26 dolarja na vat, kar je nekoliko dražje od ameriškega povprečja.


Prijavi napako v članku
Vas zanima več iz te teme?
Sončne elektrarne solarna streha


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

RSLukan, Matjaž Lukan s.p.

Pri malem kamnu 11, 1000 Ljubljana, Tel: 051 302 160
Delovanje sodobne družbe je pogojeno z brezhibnim delovanjem računalniških in informacijskih sistemov. Predstavljajte si svet brez tehnologije ali še huje, svet brez ustrezne IT ... Več
Zlati partner

SIMBIOZA GENESIS, so.p.

Letališka cesta 3, 1000 Ljubljana, Tel: 040 336 311
e-Simbioz@ je projekt Simbioze Genesis, socialnega podjetja, ki ga od začetka leta 2015 izvajajo z namenom izboljšanja in nadgrajevanja računalniških znanj vseh generacij v okviru ... Več
Zlati partner

Kingston Technology

Middlesex, TW16 7EP, Združeno kraljestvo, , Tel: +44 (0)1932 738888

SICIRUS d.o.o.

Ulica 15. maja 10b, 6000 Koper/capodistria, Tel: 041 694 668
Vsako podjetje, vsak ustvarjalec in tudi novodobni družbeni »influencer« se zaveda, da sta trženje in oglaševanje ključnega pomena za uspeh in rast. Kje in kako začeti? Področje ... Več