Temnice in zmaji od sedaj brezplačno
Spletna masovna igra Dungeons and Dragons Online, je izšla že v začetku leta 2006, dve leti po izidu World of Warcraft, ki je že v tistem času dosegal odlične prodajne rezultate. Seveda je izjemen komercialen uspeh te Blizzardove uspešnice v letu 2004 dal krila tudi drugim razvijalcem, ki so želeli svoj kos pogače na razvijajočem se trgu masovnih spletnih iger. Toda kljub znani licenci se Dungeons and Dragons Online ni prodajal po željah avtorjev, studia Turbine, Inc. Roko na srce so si bili za nastalo situacijo krivi tudi sami. Pred izidom igre so namreč obljubljali globok in dodelan bojevalni sistem ter zanimiv svet, a dobili nismo ne enega ne drugega. Igro je kazilo vsesplošno pomanjkanje vsebine, omejenost prizorišč, ponavljajoče se igranje ter bojevalni sistem, ki je, kakor velevajo pravila sveta Dungeons and Dragons (D&D), za izračun verjetnosti zadetka uporabljal mete kock, in tako boj ni bil odvisen od igralčeve spretnosti, kakor so pred izidom obljubljali avtorji, pač pa le od sreče in statistik.
Glede na to ni presenečenje, da igra ni dosegla želenega števila naročnikov, ki se je v zadnjem času pričelo celo zmanjševati. Avtorji so bili tako seveda prisiljeni razmisliti o spremembah in tako je prišlo do odločitve, da igro ponudijo zastonj. Seveda se zdaj verjetno sprašujete, kako je lahko nekaj zastonj, saj avtorji od nečesa vendar morajo živeti in plačevati najemnino za strežnike, na katerih teče igra. No, zanka se skriva v dodatnih vsebinah, za odklep katerih je potrebno plačati. To za večino vsebin in predmetov lahko storimo bodisi z virtualnim denarjem prisluženim v igri ali pa preko spletne trgovine, z denarjem prisluženim v resničnem življenju. V večini primerov plačevanje za dodatne vsebine pomeni hitrejše napredovanje in hitrejši dostop do boljših predmetov, zato podatek, da zelo velik odstotek igralcev uporablja trgovino, niti ni presenetljiv. Torej je tu govora o tako imenovanih mikro transakcijah, ko večina igralcev namesto enkratnega plačevanje mesečne naročnine, plačuje več manjših zneskov za dodatne vsebine. Za tiste, ki želimo igro le preizkusiti, je to seveda odlično, malo manj odlično pa je to za tiste igralce, ki jih igra zasvoji do te mere, da za nakupe preko mikro transakcij zapravijo več, kot bi za naročnino na igro. Še posebej je to opazno pri višjih stopnjah, saj je na začetnih brezplačne opreme več kot plačljive, kasneje pa se tehtnica prevesi v korist plačljivih vsebin. Prebrisano ni kaj.
Kljub modelu mikro transakcij pa se še vedno lahko odločite za plačevanje mesečne naročnine, ki vam zagotovi nekaj dodatnih ugodnosti. Med te spada več “predalčkov” za like, kar pomeni, da si lahko ustvarite več likov, nadalje ob plačevanju naročnine vsak mesec dobite nekaj Turbine točk, ki jih lahko porabite za nakupe znotraj igre. No človek bi si mislil, da se bo število naročnikov po uvedbi brezplačne naročnine zmanjšalo, vendar se je zgodilo ravno nasprotno. Po besedah avtorjev se je število naročnikov v tem času povečalo že za 40 odstotkov.
Za vse ljubitelje masovnega igranja domišljijskih vlog je bila torej novica verjetno precej razveseljiva. No sedaj vam preostane le, da se registrirate in si naložite igro ter jo preizkusite. Navsezadnje, zakaj pa ne, stane tako ali tako nič.
Prijavi napako v članku