Tehnološki trendi v 2018 – primeri aplikacij!
Ko oditete od doma, se luči in klima ugasnejo avtomatsko. Vsako gibanje znotraj hiše (npr. ko pride čistilka) ob vaši odsotnosti nemudoma zazna senzor, ki vam to informacijo javi na vaš pametni telefon. Ko se vrnete domov kamera na vhodnih vratih prepozna vaš obraz in vrata se avtomatsko odklenejo. In glede na vse trende, ki so jih napovedovali na največjih tehnoloških sejmih jeseni 2017 bo to še kako res …
Največji trendi v 2018
- Digitalna centralizacija: z naraščanjem števila naprav, ki jih uporabljamo, vedno bolj pogosto iščemo tudi enostaven način, kako jih med sabo povezati in enostavno upravljati. Digitalna centralizacija (primer so pametni zvočniki kot npr. Alexa) je korak v to smer.
- Robotizacija: roboti, ki vas bodo spremljali doma bodo morda postali novi član vaše družine – primer je lahko robotski sesalnik, ki je že precej popularen in široko sprejet izdelek, robotski hladilnik, ki vam sledi po stanovanju ali pa pravi robot, ki bo postal vaš pomočnik.
- Obogatena resničnost: veliko proizvajalcev fizičnih produktov bo strankam omogočalo preizkus produkta, preden ga bo ta sploh kupila, npr. Ikeina aplikacija ‘poskusi preden kupiš’.
- Biometrično plačevanje: brezstično plačevanje nam je že olajšalo nakupovalno izkušnjo, sedaj pa nekatera podjetja že napovedujejo, da bodo biometrični podatki nadomestili klasično PIN kodo, ki jo še vedno vpisujemo kadar plačamo znesek višji od cca. 15€. Mastercard je kartico s prstnim odtisom predstavil že spomladi 2017.
- Digitalno zbiranje podatkov: večina podjetij že sedaj prepozna vrednost podatkov, ki jih v interakciji z njimi ali pa s svojimi mobilnimi napravami oddajamo potrošniki. V 2018 se bo ta trend še nadaljeval, zato lahko pričakujemo tudi dodatne varnostne ukrepe, ki bodo skušali potrošnika in njegove podatke kar čimbolje zaščititi. Poznate GDPR?
Za zaključek – pa brez strahu!
V 2018 bodo vse misli usmerjene na še več povezovanja med napravami. Pametni senzorji, avtomatizacija in robotizacija bodo postali del naših življenj. Pa ne, da bi nas nadzirali, temveč le v pomoč pri vsakodnevnih nalogah in v še večji optimizaciji in uporabniški prijaznosti naših naprav – pametne žarnice, robotski sesalniki, domači varnostni sistemi, kavomati, pralni stroji, digitalna skrb za zdravje, navidezna resničnost, novodobne brezžične slušalke, pametni domovi, pametna mesta in avtomobili, ipd. Kje pa vi vidite priložnost za rast? Mi jo vidimo predvsem v RFID rešitvah!
Prijavi napako v članku