T-2 varnostni operativni center – neomajna kibernetska varnost 365 dni v letu
Hkrati je odprla vrata tudi kibernetskemu kriminalu in nepridipravom, ki želijo na račun pridobljenih digitalnih podatkov na hitro obogateti.
Tu so jim v veliko napoto strokovnjaki za kibernetsko varnost, ki so prevzeli odgovornost in postali prvi branik sodobne družbe. Kibernetski napadi, za katerimi stojijo njihovi iznajdljivi ustvarjalci, postajajo vse bolj kompleksni in pogostejši. Povečuje se tudi število povezanih naprav in posledično vstopnih točk za kibernetske nepridiprave.
Kot odgovor na vse bolj pereče vprašanje kibernetske varnosti so se strokovnjaki združili in po svetu ustanovili številne varnostne operativne centre – SOC (angl. Security Operation Center). V slovenskem kibernetskem prostoru 24 ur na dan in 365 dni v letu deluje tudi varnostni operativni center T-2 SOC.
Kaj so vsakodnevne naloge varnostnega centra T-2 SOC?
Kibernetski napadalci predstavljajo grožnjo tako za velika kot tudi srednja in mala podjetja, intenziteta, število in kompleksnost napadov pa se nenehno spreminja. Sledenje kibernetskim napadom zahteva ustrezno usposobljen kader, ki zna dnevno analizirati dogajanje v kibernetskem prostoru in pravočasno prepoznavati morebitne grožnje v IT-okolju. Brez izurjenega kadra, ki se vsakodnevno sooča s številnimi, tudi lažnimi obvestili o morebitnih napadih ter izpostavljeni ranljivosti njihovih komitentov, je napredku kibernetskih spopadov nemogoče slediti.
Varnostni operativni center T-2 SOC vodi ekipa kibernetskih strokovnjakov, ki ima dostop do napredne platforme za poročanje, s katero je mogoče avtomatizirati shranjevanje in povezovanje podatkov iz različnih procesov. Poleg tega platforma prepozna tudi kontekst informacij, pridobljenih iz različnih končnih točk.
V primeru kibernetskega napada se ekipa T-2 SOC na najbolj kritične incidente odzove nemudoma. Strokovnjaki incident natančno in celovito obravnavajo, ga izolirajo in preprečijo nadaljnjo okužbo sistemov, hkrati pa posredujejo obvestilo naročniku in mu svetujejo, kako naj v nadaljevanju pravilno postopa. Celoten postopek je optimiziran, da lahko ekipa strokovnjakov v le nekaj korakih popolnoma osami kibernetski napad in kasneje tudi prilagodi sistem za boljšo odzivnost in varnost v prihodnosti.
Ker je preventiva vedno boljša od kurative, T-2 SOC opravlja redne varnostne preglede in testiranja sistemov in končnih naprav. Tako lahko v varnostnem operativnem centru strokovnjaki predčasno odkrijejo morebitne ranljivosti ali pa preizkusijo učinkovitost vzpostavljenih varnostnih sistemov in protokolov.
Prvi branik vsakega podjetja so vedno zaposleni, na katere kibernetski napadalci najpogosteje prežijo. Njihova dobra usposobljenost je lahko največje orožje katerega koli podjetja. Strokovnjaki T-2 SOC bodo v okviru varnostnega operativnega centra z aktivnim usposabljanjem pripravili vaše zaposlene na vse morebitne nevarnosti. S pomočjo predavanj, delavnic in tečajev se bodo zaposleni spoznali z različnimi tveganji in prejeli napotke, kako varno brskati po spletu in upravljati s podatki, kako prepoznati grožnje, kot so phishing napadi, ter se seznanili s še več splošnimi varnostnimi protokoli.
Podatki bodo ostali v Sloveniji
Domačim poslovnim naročnikom sodelovanje s T-2 SOC prinaša ključno prednost, saj varnostni operativni center deluje znotraj Slovenije, kar pomeni, da občutljivi podatki ne bodo prečkali tujih meja. Shranjeni podatki so vedno na varnem, kar izkazuje skladnost podatkovnega centra s certifikatoma TIER-3 ter ISO 27001.
T-2 EPDR: angel varuh končnih naprav
Ekipa T-2 SOC pa ima pod svojim okriljem še eno pomembno orodje. T-2 EPDR (angl. Endpoint Protection, Detection & Response) je inovativna varnostna rešitev, ki zavaruje končne naprave, kot so računalniki, strežniki in mobilne naprave, ter hkrati avtomatizira preprečevanje, odkrivanje, zadrževanje in odzivanje na napredne varnostne grožnje.
EPP (angl. Endpoint Protection Platform) je varnostna rešitev in prvi izmed dveh temeljnih stebrov platforme T-2 EDPR, ki vključuje protivirusno programsko opremo, zaščito požarnega zidu, storitve za preprečevanje vdorov in druge varnostne ukrepe.
Drugi nosilni steber je varnostna rešitev EDR (angl. Endpoint Detection and Response), ki je več kot le tradicionalna protivirusna zaščita. EDR je namenjen odkrivanju in odzivanju na napredne grožnje, kot so napadi ničtega dne (zero-day, ranljivost računalniške programske opreme), izsiljevalska programska oprema (ransomware), napadi v pomnilniku in napadi brez datotek.
Prednost rešitve T-2 EDPR je enostavna namestitev, saj ni potrebno vzpostavljati dodatne infrastrukture, in 24/7 nadzor in podpora, s katero boste prepričani, da so vaši podatki na varnem.
Za še več informacij o varnostnem operativnem centru T-2 VOC obiščite www.poslovni.t-2.net/varnostne-resitve. Za prvi korak lahko izpolnite tudi brezplačni test, ki bo razkril tveganja v vašem podjetju, na podlagi katerih boste dobili tudi priporočila za nadaljnje ukrepanje.
Prijavi napako v članku