Steam Deck odslej tudi za novi Windows 11!
Pri podjetju Valve Corporation so svojevrstno prenosno igralno konzolo Valve Steam predstavili že lani poleti, a so pričetek prodaje zamaknili kar nekaj krat. Na srečo je bilo napredno igralno konzolo možno prednaročili 25. februarja letos, ta pa je bila dejansko naprodaj od 28. februarja dalje. Ker je bilo zanimanje za vrhunsko novost veliko, ne preseneča, da so njene zaloge hitro pošle.
Igralna konzola Valve Steam Deck temelji na osnovi zmogljivega, a energijsko varčnega procesorja AMD Zen 2 s štirimi fizičnimi jedri in osmimi navideznimi sredicami z osemjedrno grafično kartico AMD RDNA 2. Na voljo je še 16 gigabajtov hitrega sistemskega pomnilnika in 60-herčni 17,8-centimetrski oziroma 7-palčni kakovostni zaslon ločljivosti 1.280 x 800 slikovnih točk (razmerje stranic 16 proti 10). Vse igre bodo na novi konzoli delovale pri vsaj 30 sličicah na sekundo.
Pri tem pa je zanimivo tudi to, da lahko odslej napredni računalničarji nanjo namestijo celo operacijski sistem Windows. Medtem ko je bilo doslej mogoče namestiti le operacijski sistem Windows 10, je sedaj prišel na vrsto tudi novejši Windows 11. Podjetje Valve je namreč za igralno konzolo Steam Deck pripravilo posebne gonilnike za grafično kartico ter brezžični povezavi Wi-Fi in Bluetooh in težko pričakovano podporo za varnostni modul fTPM (firmware Trusted Platform Module). To dejansko pomeni, da lahko novo igralno konzolo dejansko uporabljamo kot nadvse kompaktni računalnik Windows. Novi gonilniki so sicer še vedno v poskusni fazi.
Čeprav je podjetje Valve za igralno konzolo Steam Deck pripravilo namenske gonilnike za operacijski sistem Windows 11, so tu še vedno prisotne določene omejitve. Zvok namreč deluje le preko vmesnikov Bluetooth in USB-C in ni omogočena ohranitev privzetega operacijskega sistema. Poleg tega bomo z namestitvijo operacijskega sistema Windows 11 na igralno konzolo Steam Deck izgubili tako pravico do uveljavljanja garancije kot do podpore. Torej je namestitev na lastno tveganje lastnika konzole.
Prijavi napako v članku