Sony (že) pred 10 leti predstavil prvo srebrno baterijo brez živega srebra
Sony je prvo srebrooksidno gumbno baterijo res predstavil pred 10 leti, zdi pa se, da se kljub temu še danes ne zavedamo, kakšen problem te baterije rešujejo iz dneva v dan. O baterijah zagotovo bistveno premalo vemo. Pred 10 leti je luč sveta ugledala prva gumbna baterija, ki ni vsebovala niti kapljice živega srebra.
Na začetku je Sony kupcem ponudil samo 10 modelov baterij brez zdravju izredno nevarnega živega srebra, saj sta bila razvoj in proizvodnja dolgotrajna in draga. Tudi teh 10 modelov različnih dimenzij in kapacitet je bilo povsem dovolj, da je japonski proizvajalec držal (z bistveno večjim naborom pa še danes drži) največji tržni delež. V največji meri jih še dandanašnji kupujemo uporabniki vseh mogočih elektronskih naprav, od zapestnih ur, termometrov, kalkulatorjev in drugih. Bistvo teh Sonyjevih baterij, ki ne vsebujejo živega srebra, je, da so zdravju popolnoma prijazne, a ne na račun zmogljivosti.
Da bi še v večji meri posegali po baterijah brez živega srebra, je kljub morebitni suhoparnosti razumevanje delovanja oziroma funkcije živega srebra v baterijah pomembno. V srebrooksidnih baterijah igra vlogo negativne elektrode (anode) cink, srebrov oksid pa predstavlja pozitivno elektrodo (katodo). Cink, ki je tako imenovani aktivator, korodira, v tem trenutku pa vmes poseže živo srebro, ki korozijo preprečuje, s čimer se podaljša življenjska doba baterije. Pri Sonyju so to pomanjkljivost in potrebo po živem srebru v baterijah odpravili s pomočjo dveh postopkov – tehnologije za zadrževanje vodikovega plina in uporabo hidrofila za absorbcijo plina.
Če še ne spite ali pa se vam je zdelo “mikro” predavanje o srebrooksidnih oziroma srebrnih baterijah zanimivo, le obiščite spletno mesto podjetja Andeco iz Nove Gorice (www.andeco.si), kjer lahko kupite različne modele in s tem prispevate k varovanju matere narave.
Prijavi napako v članku