Zadnja možnost za mala podjetja za sončno elektrarno z letnim obračunom
Tako morate v koledarskem letu proizvesti vsaj toliko energije, kot jo porabite. Ta sistem vam ostane do konca življenjske dobe elektrarne. V primeru, da boste zamudili rok, bo elektro energijo obračunaval po 15 minutnih intervalih. Tako ne boste mogli več prenašati energije iz poletja na zimo ali na primer iz vikenda na delovni dan.
Zakaj se podjetje odloči za sončno elektrarno?
Glavni razlog je znižanje stroškov. Konec leta bo pomenil konec reguliranih cen elektrike za manjša podjetja in je tako pričakovati skoraj podvojitev cen elektrike za vsa podjetja, ki imajo varovalke do 3x63A. Že po trenutnih cenah se tistim, ki porabijo malo več, investicija sončne elektrarne povrne že v 3 letih. Pri novih cenah elektrike pa se bodo investicije elektrarn povrnile že v 2 letih.
Kako močne so lahko elektrarne za letno samooskrbo?
Moč elektrarne je odvisna od varovalk, ki omejujejo izvozno moč elektrarne v omrežje. Na najmočnejše varovalke 3x63A lahko v omrežje oddate 34,4 kW. Vendar v primeru lastne porabe in z vgradnjo EnergyMetra lahko elektrarna proizvaja več – toliko več, kot takrat porabite. Hkrati elektrarna nikoli ne dela s polno močjo. Tako lahko na takšne varovalke namestimo elektrarno do 70-kW moči, ki bo na leto lahko naredila tudi preko 70.000 kWh.
Kako poteka postopek?
Svetujemo, da izberete strokovno podjetje, ki vam bo elektrarno izdelalo po sistemu ključ v roke, saj je celoten proces zelo zapleten. Prvi korak je vedno ogled in energetsko svetovanje, kjer vam svetovalec podjetja predlaga primerno velikost elektrarne, pojasni delovanje in tehnično rešitev. Naslednji ključni korak je soglasje podjetja za distribucijo električne energije. V primeru, da le tega ne prejmete, v večini primerov investicija ni smiselna. Sam proces do dejanskega priklopa elektrarne traja nekaj mesecev.
Izberite strokovno podjetje za brezskrbno postavitev sončne elektrarne z najdaljšo življenjsko dobo
Kvalitetni sestavni deli in kvalitetna izvedba
Povprečna življenjska doba elektrarne je okoli 30 let, zato pa je ključno, da izberete izkušenega izvajalca, ki vgrajuje kvalitetne komponente. Za vgrajene komponente garantirajo proizvajalci opreme, ki imajo tudi svoje podporne službe. Svetujemo panele tipa N. Gre za novo generacijo panelov, ki imajo več kot 22-odstoten izkoristek.
Eno izmed vodilnih proizvajalcev na svetu je Suntech z 22 letno tradicijo. Bloomberg ga uvršča v prvo ligo proizvajalcev, svojo garancijo ima urejeno pri nemški zavarovalci Munich Re. Izdelujejo solarne panele, ki so odporni na veter in sneg in gredo skozi 50 kontrol kakovosti, preden zapustijo tovarno. Podjetje na panele zagotavlja 25 let splošne garancije in 25 let proizvodne garancije. Stojijo tudi za trditvijo, da bodo paneli obdržali več kot 90 % svoje učinkovitosti po 25 letih delovanja. Paneli ob segrevanju izgubljajo manj kot starejši paneli in tako na vročini proizvajajo več energije.
Ali je za podjetje smiseln nakup hranilnika – baterije?
Nakup hranilnika trenutno načeloma ni ekonomsko smiseln. Hranilnik s sistemom »backup« hitro omogoči delovanje brez omrežja, vendar ne takoj – tako bodo računalniki ali druge naprave za sekundo obstale. V tem primeru je še vedno potreben UPS. Hranilnik svetujemo podjetjem, kjer res ne morejo brez elektrike in kjer UPS že kaže znake starosti, a bo dovolj dober za prvih nekaj sekund, preden se vključi hranilnik. Podjetja naj namesto novega UPS-a raje kupijo elektrarno s hranilnikom in izkoristijo višjo subvencijo.
Imajo podjetja na voljo davčne olajšave za investicijo v sončno elektrarno?
Podjetje lahko 40 % vloženega zneska v sončno elektrarno uporabi za zmanjšanje davčne osnove. Tako se investicija v elektrarno povrne še veliko prej.
Ali lahko podjetja kupijo elektrarno brez DDV?
Za podjetja velja obratna davčna stopnja in se DDV pri nakupu ne zaračuna. Tako je nakup elektrarne za podjetje likvidno manj obremenjujoč.
Cena in nepovratna sredstva
Cena je odvisna od velikosti, vrste kritine in tehnične rešitve. Trenutno so se cene zaradi preveč proizvedenih panelov znižale. Svetujemo, da za boljšo oceno stroška uporabite informativni izračun na spletni strani podjetja Erasol. Vsekakor svetujemo, da stranke ne gledajo samo cene na kW, saj so manj kvalitetni sestavni deli na začetku cenejši, skozi 30-letno obdobje pa mnogo dražji. Eko Sklad za elektrarno daje 50 evrov subvencije na kW elektrarne brez hranilnika in do 500 evrov s hranilnikom.
Več o električnih rešitvah najdete na spletni strani www.erasol.si. (P.R.)
Prijavi napako v članku