Sodobni transport in logistika
V preteklih desetletjih se je logistika uveljavila kot zelo pomenben del gospodarske dejavnosti in predstavlja ključno komponento pri oskrbi kupcev z izdelki.
Logistika in transport se zaradi narave dejavnosti večinoma izvajata zunaj podjetij. V transportu časa vedno primanjkuje, zato sta iskanje časovnih prihrankov in optimizacija časa, ki je na razpolago, ključna v tekmovanju s konkurenco.
Kako povečati učinkovitost?
Pretekli vzorci poslovodstev, ki so se opirali predvsem na strategije za zmanjševanje stroškov, se počasi umikajo novim modelom upravljanja, ki temeljijo na povečanju učinkovitosti, sodelovanju in iskanju novih sinergij. Novi modeli upravljanja zahtevajo nove pristope in strategije. Zadnja leta se pri vseh dejavnostih pojavlja digitalizacija, ki z izvajanjem natančnejših metrik omogoča in posledično izboljšuje možnosti za povečanje učinkovitosti.
Nakup najboljših in najbolj zmogljivih računalnikov ne zadostuje, ampak moramo ob uvedbi digitalizacije zagotoviti spremembo procesov. Ob uvedbi digitalizacije pridemo do popolnoma novih možnosti in pristopov, ki lahko precej spremenijo trenutne poslovne modele.
Nov časovni horizont za odločanje in vodenje podjetij se je zelo razširil. Omogoča popolnoma nove pristope za odločanje, saj boljših informacij kot so sedaj, še ni bilo na voljo, kar je eden ključnih doprinosov digitalizacije v podjetjih.
Digitalizacija procesov najprej zajema pregled obstoječih procesov, v drugem koraku optimizacijo in šele nato digitalizacijo. Omenjeno še posebej velja za logistiko, saj brez natačne metrike ne moremo izboljšati procesov, niti povečati učinkovitosti. Vsekakor izmenjava informacij preko elektronske pošte ne pomeni digitalizacije ali elektronske izmenjave podatkov.
Drugi velik izziv digitalizacije je obseg podatkov, ki se zbirajo v realnem času ali z različnimi zamiki. IoT (Internet off thing) omogoča praktično zbiranje podatkov o vsem. V transportu poznamo telematske sisteme, ki omogočajo sledenje vozil, v zadnjem času pa tudi sledenje pošiljkam.
Množica podatkov zahteva spremembe
Podatkov, ki jih imamo na voljo, človek v realnem času ne more več obdelati. Od tu naprej se prične “big data” in posledično “learning maschines”, ki se učijo s pomočjo analize podatkov. Novi pojmi, kot je na primer predikcija, pa omogočajo nove dimenzije planiranja in odločanja v realnem času.
Vsi zgoraj opisani koraki zahtevajo večje spremembe v samem poslovanju, ker s starimi postopki ne gre več, saj so prepočasni. Tudi uvajanje v nov, spremenjen način dela zahteva svoj čas.
Tretji velik iziv je izmenjava podatkov. Izmenjeva preko elektronske pošte je daleč od pravilne in ni niti približek pravega EDI (Electronic Data Interchange). Gre za izmenjavo poslovnih podatkov med dvema (ali več) neodvisnima računalniškima aplikacijama brez posredovanja človeka. V logistiki se vsi podatki izmenjujejo med podjetji, ki večinoma poslujejo na mednarodnem trgu, kjer se srečujemo z veliko različnimi formati in standardi. Standardi, ki se zelo počasi sprejemajo (e-račun, e-cmr, e-naročilnica …), so trenutno velika ovira, saj poenotenje še ni na voljo, primanjkuje pa tudi vmesnikov, ki omogočajo pretvorbo iz različnih formatov.
Pri izmenjavi podatkov se srečujemo še z enim novim pojmom – s kakovostjo matičnih podatkov, ki so v logistiki še kako pomembni, saj brez kvalitetnih podatkov večino funkcij programske opreme ne deluje. Človek je realno zmožen obdelati nekaj 10 elektronskih sporočil dnevno, kar je v logistiki zaradi nenehnih sprememb odločno premalo. Elektronska sporočila so praktično neuporabna za resnejše zbiranje podatkov, zato je potrebno najti način, kako izmenjavo informacij iz elektronskih sporočil prenesti na elektronske naprave s pomočjo EDI tehnologij. Vse omenjene tehnologije so danes že prisotne, vendar udobje obstoječih navad in percepcij digitalizaciji procesov povzroča velike ovire.
Digitalizacija v podjetju je bolj nuja kot potreba. Prej se lotimo sprememb, lažje bomo dočakali dan, ko bodo zunanji dejavniki to od nas zahtevali.
Današnjega dela ne morete opravljati z včerajšnimi metodami in biti v poslu še jutri.
Prijavi napako v članku