Slovenski start-up med izbranci Web Summita
Na največjem tehnološkem dogodku v Evropi, na Web Summitu v Dublinu, kjer se bo med 3. in 5. novembrom zbralo več kot 30.000 obiskovalcev, 1.000 investitorjev in 1.200 svetovnih novinarjev, se bo predstavil tudi slovenski start-up Horticool. Horticool je bil med več kot 10.000 prijavljenimi start-upi z vsega sveta povabljen na Web Summit kot eden od izbrancev za generacijo Web Summit Alfa 2015, torej kot eden od najbolj obetavnih start-upov v zgodnji (alfa) fazi razvoja. V Dublin se podaja z ambiciozno vizijo: vrt v vsakem stanovanju na svetu.
“Horticool ponovno navezuje stik urbanega prebivalstva z naravo in nam omogoča, da lahko uspešno vrtnarimo v vseh notranjih prostorih, tudi če o vrtnarjenju ne vemo ničesar. Je torej prvi vrtnarski pomočnik, ki urbanim ljudem brez zemlje pomaga, da v svojih stanovanjih, pa tudi v garažah in na podstrešjih ter celo v pisarnah ali čakalnicah gojijo hrano. A to nikakor ni vse. Naš cilj je, da Horticool postane motor trenda stanovanjskega vrtičkanja, ki se začenja zbujati po vsem svetu,” poudarja Katja Goljevšček, ena od treh soustanoviteljev Horticoola, odgovorna za vsebino.
Ogromen poslovni potencial in nepričakovano velik družbeni vpliv
V Evropi 547 milijonov ljudi živi v urbanih območjih, na svetu pa kar 4 milijarde ljudi, kar naj bi se do leta 2050 povečalo na 6,3 milijarde. Glede na to in glede na trende zdrave, lokalno pridelane, sveže hrane ter strmega dviga popularnosti vrtičkanja po vsem svetu, Horticool v sebi nosi ogromen poslovni potencial, ki ga je že prepoznal zasebni pred-semenski investitor, potrjuje pa ga seveda tudi uvrstitev med Alfe 2015 na Web Summitu. A vprašanje je, ali bi do slednje prišlo, če Horticool v sebi ne bi skrival tudi pomembnega družbenega vpliva. “Delali smo izračune o potencialnem globalnem vplivu stanovanjskega vrtičkanja in podatki so resnično neverjetni. Naj tu navedem le dva: za vsak odstotek evropskih gospodinjstev, ki bi uporabljala Horticool, se količina izpustov CO2 na letni ravni zmanjša za 6,1 milijona ton, količina porabljenih pesticidov pa za dobrih sedem tisoč ton” pomen Horticoola opiše Jaka Verbič Miklič, soustanovitelj in glavni oblikovalec.
Kaj Horticool nudi uporabniku?
Horticool je most med neverjetno količino vrtnarskih virov in storitev na eni strani ter urbanim človekom, ki bi rad vrtnaril, pa nima niti zemlje niti časa, da bi pregledoval to množico podatkov in se učil vrtnarske teorije. Stanovanjskim vrtičkarjem zagotavlja vse na enem mestu: ponuja preverjene knjižnice o rastlinah, škodljivcih in boleznih, pomaga pri načrtovanju notranjega vrtička, pošilja opomnike za vsak opravek, ki ga je treba v vrtičku postoriti. Za težja vprašanja je omogočena spletna komunikacija z živo osebo, začetnikompa so na voljo vodniki in čarovniki. Horticool je tudi posrednik pri izmenjavi semen in tržnica lokalnih izdelkov, vse funkcionalnosti pa so medsebojno povezane in nadgrajene z družabnim obveščanjem in stalno podporo.
Za razvoj Horticoola in poslednično za to, da vse navedene funkcionalnosti delujejo, je odgovoren soustanovitelj Bor Hojs, ki pa v projektu vidi veliko več, kot le še en košček sodobne tehnologije. »Vrtičkanje v stanovanju vzame toliko časa in prostora, kolikor si želite, sprošča, lepo je videti, lepo diši, daje dober občutek in na koncu dobiš še svežo hrano. Lahko je hobi za zaposlenega družinskega moža ali ženo, za dvoletnika, za starostnico, za invalida na vozičku in za vse vmes. Horticool je majhen korak za zelenjavo in velik skok za odnos urbanega prebivalstva do narave. Zato sledimo svoji viziji o vrtičku v vsakem stanovanju, pri čemer je aplikacija Horticool le prvi korak. Iščemo in se povezujemo z ljudmi, ki delijo našo strast do stanovanjskega vrtičkanja kot načina za to, da sodoben urbani človek spet najde stik z naravo,« je odločen Bor in za konec vse, ki bi radi podprli trend stanovanjskega vrtičkanja, povabi, da se povežejo s Horticoolom na Facebooku (fb.com/HorticoolMe) ali na Twitterju (@HorticoolMe).
Prijavi napako v članku