Slovenci več kličemo, a porabimo manj mobilnih podatkov
Manj odhodnega fiksnega telefonskega prometa pri obojih uporabnikih
V slovenskem fiksnem telefonskem omrežju je bilo v 4. četrtletju 2021 ustvarjenih skupno več kot 1,4 milijona ur odhodnega govornega prometa, domačega in mednarodnega, kar je bilo za 19 % manj kot v 4. četrtletju 2020. Domači odhodni fiksni telefonski promet je bil manjši za 18 %, mednarodni pa za 25 %. Fiksni telefonski promet se je zmanjšal tako pri zasebnih kot pri poslovnih uporabnikih ter v vseh vrstah omrežij.
Manj odhodnega mobilnega telefonskega prometa v vseh omrežjih
V slovenskih mobilnih telefonskih omrežjih je bilo v 4. četrtletju 2021 izmerjenih več kot 23 milijonov ur skupnega odhodnega prometa, kar je bilo za 10 % manj kot v istem obdobju leta pred tem. Domači promet je bil prav tako manjši za 10 %, mednarodni pa za 9 %. V enem letu se je odhodni mobilni promet zmanjšal pri obeh vrstah uporabnikov in v vseh omrežjih.
Več domačih odhodnih mobilnih klicev, a še višja rast pri mednarodnih
Skupno je bilo v slovenskih mobilnih omrežjih skoraj 498 milijonov odhodnih klicev, kar je bilo za 4 % več kot v istem obdobju leta 2020, pri čemer je bilo število domačih odhodnih klicev prav tako višje za 4 %, število mednarodnih odhodnih klicev pa za 8 %.
Več poslanih SMS-sporočil, manj MMS-sporočil
Poslanih je bilo več kot 610 milijonov SMS-sporočil, kar je bilo za 6 % več kot v 4. četrtletju 2020. Zasebni uporabniki so jih poslali za 5 % več, poslovni uporabniki pa za 12 % več. Poslanih je bilo tudi skoraj 31 milijonov MMS-sporočil ali za 2 % manj.
Prenos podatkov prek mobilnega širokopasovnega dostopa še naprej znatno narašča
Prek mobilnega širokopasovnega dostopa je bilo prenesenih skoraj 66 milijonov gigabajtov podatkov, za 21 % več kot v istem obdobju 2020. V tem podatku ni upoštevan prenos podatkov prek brezžične tehnologije Wi-Fi.
Število širokopasovnih priključkov se postopno povečuje
Ob koncu 4. četrtletja 2021 se je v Sloveniji za dostop do interneta uporabljalo skoraj 672.000 širokopasovnih priključkov ali za 3 % več kot v istem obdobju leto prej. Povečalo se je predvsem število priključkov z optičnim dostopom, za 14 %, in jih je zdaj med vsemi širokopasovnimi priključki 49 %. Število priključkov prek kabelskega modema je na letni ravni ostalo enako, število priključkov xDSL pa je za 11 % upadlo.
Prijavi napako v članku