Se rudarjenje Bitcoinov še sploh splača?
Tako kot zlato je treba tudi Bitcoine rudariti. Namesto da se tega lotimo z navadno lopato, je zato potreben zmogljiv računalnik. Pred 10 leti smo lahko rudarili Bitcoine kar s pomočjo procesorja v hišnem računalniku. Kmalu za tem so se začele uporabljati grafične kartice, še kasneje pa posebej narejeni procesorji za rudarjenje oziroma t.i. ASCI enote.
Težava se pojavi namreč ravno pri rudarjenju. Vedno več Bitcoinov je pridobljenih, vedno težje je rudariti za novimi. Tudi vsake toliko časa se nagrada za rudarjenje razpolovi. Trenutno je z domačim “rudnikom” zelo težko še sploh kaj zaslužiti, zato je na spletu dostopnih veliko t.i. “bazenov”. Ti bazeni med seboj povezujejo rudarje, ki rešujejo matematične težave, da bi dobili nagrado. Ta sedaj znaša 12 in pol Bitcoina za vsako uspešno rešeno matematično težavo.
Glavno oviro pri rudarjenju predstavlja predvsem oprema, ki je največji začetni strošek. Za opremo lahko odštejemo tudi do več tisoč evrov. Naslednje je tukaj cena elektrike. Vso to opremo je potrebno seveda tudi napajati, kar pa porabi ogromne količine elektrike. Tako na primer visokozmogljivi rudniki lahko v samo enem dnevu porabijo toliko elektrike, kot jo domače gospodinjstvo v celem mesecu.
Ampak še vedno je tukaj ključno vprašanje. Ali se Bitcoine še sploh splača rudariti? Kratek odgovor: ne. Zaradi visokega začetnega vložka, visoke porabe elektrike in majhnega zaslužka se v današnjem času to več ne izplača. Če želite Bitcoine je bolje, da jih kupite na spletnih borzah.
Če pa se vseeno želite preizkusiti v rudarjenju kriptovalut, pa je najbolje, da rudarite za bolj “enostavnimi” in manj vrednimi kriptokovanci kot je Ether, Monero ali Zcash.
Prijavi napako v članku