Se nam obeta kvantni Moorov zakon?
Ste že slišali za Moorov zakon? Ta pravi, da se količina tranzistorjev na novih procesorjih (s tem pa tudi hitrost procesorja) podvoji vsako leto in pol. Zakon je zadnje čase na veliki preizkušnji, saj so proizvajalci močno upočasnili tempo razvoja procesorjev. Na drugi strani pa se vse bolj uveljavlja tako imenovano kvantno računalništvo, ki namesto bitov uporabljajo kubite. To znatno poveča hitrost preračunavanja in količino informacij, ki jih lahko računalnik shrani. Kvantni računalniki to izvajajo s pomočjo še enega kvantnega pojava, ki se imenuje kvantna prepletenost. To seveda odpira vrata k izjemno zmogljivemu vzporednemu preračunavanju podatkov, o kakršnem lahko danes le sanjarimo.
Glede na nedavno opravljeno raziskavo podjetja IBM, tudi njihov kvantni računalnik IBM Q System One sledi Moorovemu zakonu, čeprav ta sicer trenutno velja zgolj za povsem običajne procesorje. Njihov kvantni računalnik je namreč v letu 2017 imel zmogljivost 4 kubite, v lanskem letu 8 kubitov, najnovejši letošnjo pa 16 kubitov. Število kubitov bi se moralo po mnenju podjetja IBM vsako leto podvojiti, saj to je edini način, da bi lahko ti dosegli pomembno prednost pred klasičnimi računalniki.
Kvantni računalniki bi lahko imeli prednost pred klasičnimi osebnimi računalniki le v primeru, da se bo razvoj na tem področju nadaljeval s pospešenim tempom. Kvantno prednost pa je po prepričanju inženirjev podjetja IBM mogoče izmeriti na način, koliko je zmogljivost in poraba virov naprednejša v primerjavi s klasičnimi računalniki.
Prijavi napako v članku