S pravim filamentom pri 3D tiskanju skoraj ni omejitev
Filamenti za 3D tiskalnike so pravzaprav umetne mase, s katerimi tiskalniki s pomočjo toplote ustvarijo tridimenzionalne predmete. 3D tiskalnik ustvari predmet z uporabo aditivnega postopka, pri katerem se v različnih oblikah odlagajo zaporedne plasti materiala (filamenta). Na voljo je kopica filamentov in vsak ima svoje posebne lastnosti, ki so lahko idealne za proizvodnjo določenega predmeta, za drugega pač ne, zato je treba poseči po drugem filamentu. O 3D tisku in filamentih smo se pogovarjali z Ireno Remc iz podjetja EX MEGA d.o.o.
Kako lahko 3D tiskanje primerjamo s tradicionalnimi tehnikami strojne obdelave?
3D-tiskanje se močno razlikuje od tradicionalnih proizvodnih tehnik, saj gre za obraten postopek – pri tradicionalnih proizvodnih tehnikah se namreč večinoma material odstranjuje z metodama, kot sta rezanje ali vrtanje (subtrakcijski postopki).
3D tisk se je v zadnjih letih zelo razvil. Kako ga vidite vi in kakšne omejitve ima?
Omejitev skorajda ni. Do določene mere je lahko omejitev le velikost predmeta, ki ga natisnemo oziroma dimenzija tiskalnika. Sicer pa gre pri 3D tiskanju ali aditivni proizvodnji za postopek izdelave trirazsežnih trdnih objektov skoraj katerekoli oblike, ki jih natisnemo iz digitalnega modela.
Od začetka 21. stoletja se je prodaja 3D tiskalnikov zelo povečala, njihova cena pa je močno padla. Tehnologija se uporablja za prototipizacijo in porazdeljeno proizvodnjo na področjih nakita, obutve, industrijskega oblikovanja, arhitekture, inženirstva in konstrukcije (AEC), avtomobilske, letalske in vesoljske industrije, dentalne in medicinske industrije, izobraževanja, geografskih informacijskih sistemov, gradbenega inženirstva in drugje. Morda ne moremo reči, da je v vseh teh panogah 3D tisk nepogrešljiv, vsekakor pa pripomore k napredku in posledično konkurenčnosti.
Pri čem mora biti uporabnik najbolj pozoren pri izbiri filamenta za 3D tiskalnik?
3D tiskalniki lahko za tisk uporabljajo veliko različnih materialov (npr. guma, plastika, papir, poliuretanski materiali, kovine in podobno), izbira pa je odvisna od zmogljivosti in tipa tiskalnika ter od tega, kaj sploh želimo tiskati. Polimer je v večini primerov topljiva plastika z ugodnimi lastnostmi za topljenje in hlajenje – najbolj razširjena je uporaba bioplastike PLA ali bolj vzdržljive plastike ABS, ki za uporabo potrebuje ogrevano posteljo za nanos. Na razpolago v ponudbi podjetja EX MEGA so tudi drugi specialni 3D filamenti, kot so PEEK, PA12, PPA. 3D tiskalnik filament med 3D tiskanjem vleče v ogrevano glavo (ang. extruder), kjer se filament stopi in skozi šobo nanese na tiskalno posteljo v plasteh do končnega izdelka.
Pri nastavitvah 3D tiskanja je potrebno biti pozoren in pravilno nastaviti debelino slojev, hitrost tiskanja, temperaturo 3D tiskanja ter temperaturo delovne površine. Nastavitev parametrov se razlikuje za različne kvalitete 3D filamenta.
Kateri filamente bi morda še izpostavili?
Iz našega programa lahko poleg že naštetih ponudimo tudi 3D filamente v kvalitetah PC, PEI, PETG, PPA, PPSU.
Tako lahko vidimo, da za vsako panogo oziroma izdelek, ki ga v njej izdelujejo, najdemo filament, ki ima zahtevane lastnosti. To je čar 3D tiska in prednost, ki so jo mnoga podjetja spoznala in tehnologijo s pridom uporabljajo.
Med pestro paleto izdelkov lahko izbirate tudi v spletni trgovini, ki jo najdete na trgovina.exmega.si. (P.R.)
Prijavi napako v članku