Razvijalka prosi oboževalce, naj piratizirajo igro
Igro Rollerdrome je drugače sad britanskega igralnega studia Roll7, ki naj bi ga podjetje Take-Two Interactive na začetku leta ukinilo.
Rollerdrome je bil prvotno izdan leta 2022 kot ekskluzivna igra za konzolo PlayStation. Naslednje leto je bil Rollerdrome dodan v program Xbox Game Pass. Rollerdrome je dokaj nenavadna igra. Združuje rolkanje s streljanjem in je zaradi hitre akcijske igre, estetike in domiselnih zamisli prejela pozitivne ocene kritikov.
Anisa Sanusi, ki je bila oblikovalka uporabniškega vmesnika pri igri Rollerdrome, je igro pohvalila ob drugi obletnici, vendar istočasno pozvala oboževalce, naj jo piratizirajo, saj nihče od prvotnih razvijalcev ne dela več v podjetju Roll7. Njena prošnja se sliši zelo nenavadna, vendar je razumljiva, če poznamo ozadje, kaj vse se je dogajalo v podjetju v začetku leta.
Maja naj bi podjetje Take-Two Interactive zaprlo studia Roll7 in Intercept Games in odpustilo vse, ki so razvijali igro Rollerdrome. Še bolj kontroverzen pa je podatek, da si je Strauss Zelnick, izvršni direktor podjetja Take-Two, pred tem zvišal plačo za 26 milijonov dolarjev in da je studio Roll7 pred zaprtjem pisal uspešno zgodbo. Razvili so kar nekaj dobro sprejetih iger – dober primer je igra OlliOlli World – poslovanje je bilo torej dobro, zato je bila novica o zaprtju še toliko bolj šokantna. Še huje pa je, da Take-Two zanika, da so zaprli oba studia. Poročila o zaposlenih pa govorijo drugačno zgodbo.
Na splošno je bilo leto 2024 za gaming industrijo zelo težko. Stroški izdelave iger nenehno naraščajo, dobiček nekaterih podjetij se ne povečuje, kar je privedlo do množičnih odpuščanj v številnih studiih, službo je doslej izgubili vsaj 11.500 zaposlenih. Med podjetji, ki so odpustila zaposlene, so Microsoft, Sega, Twitch, Embracer Group, Unity, Electronic Arts, Take-Two Interactive, Epic Games, Sony in številna druga znana imena.
Vendar pa se tudi sredi tako težavnega obdobja še vedno lahko zgodi nekaj pozitivnih presenečenj. Pred kratkim je založnik PUBG Krafton prevzel podjetje Tango Gameworks, ki ga je Microsoft maja letos že zaprl. Podjetje je pred kratkim ponovno zaposlilo približno polovico prvotne ekipe, ki je sodelovala pri igri Hi-Fi Rush, pridobilo pravice za objavo naslednje igre v franšizi in naj bi se ponovno začelo ukvarjati s priljubljeno serijo.
Na žalost je malo verjetno, da se bo enako zgodilo s studiema Roll7 oziroma z igro Rollerdrome ali z večino drugih studiev, ki so bili letos zaprti ali so izgubili večino delovne sile.
Tudi to ni prvi primer, da je razvijalec javno podprl piratizacijo svoje igre. Ruski studio Four Quarters je prav tako oboževalcem »dovolil«, da njihovo igro Loop Hero piratizirajo, če si nakupa ne morejo privoščiti ali pa igra ni na voljo v njihovi državi. Razvijalci so tudi mnenja, da je piratstvo boljša izbira kot pa preprodajalci digitalnih ključev, od katerih razvijalci ne dobijo delež dobička, kar je še posebej močan udarec za manjše razvijalce.
Prijavi napako v članku