Računalništvo, telefonija
Dodatki za računalnike
17.09.2021 14:30
Posodobljeno 3 leta nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Poznate vse računalniške kable? Veste, čemu služijo?

O njih ne razmišljamo veliko, toda kabli nas obdajajo na vsakem koraku, čeprav jih običajno niti ne vidimo. Naši domovi so ožičeni z različnimi kabli, ki nas oskrbujejo s podatkovnimi signali in elektriko.
V računalniškem sistemu je povezanih več različnih delov. Te dele lahko neposredno priključite na osnovno ploščo računalnika ali pa uporabite kabel za vzpostavitev povezave med računalniško opremo in računalnikom.
V računalniškem sistemu je povezanih več različnih delov. Te dele lahko neposredno priključite na osnovno ploščo računalnika ali pa uporabite kabel za vzpostavitev povezave med računalniško opremo in računalnikom.

Na kable pomislimo le, ko jih moramo kupiti. Takrat smo pa zasuti s številnimi vmesniki in standardi, katere povprečni uporabnik ne razume. Pomislite na vaš namizni ali prenosni računalnik. Koliko vhodov opazite pri strani ali zadaj? Vsaj pol ducata, kajne? Pri namiznem računalniku zagotovo vsaj še enkrat toliko. Koliko od teh jih prepoznate? USB vhodi so prepoznavni skoraj vsakemu uporabniku računalnikov, a USB vodil je veliko in večina se ne zaveda razlike med njimi. Kaj pa avdio in video priključki? Ste prepričani, da poznate vse vrste kablov in priključkov? Na pametnem telefonu je vsem poznan 3,5 mm priključek, kamor vklopite svoje slušalke. Enakega najdete tudi na računalnikih, na nekaterih računalnikih pa lahko samo obstanete, saj imajo lahko tudi do 6 različno obarvanih vhodov za avdio priključke. Katerega izbrati in zakaj?

Če skočite na priljubljeno slovensko stran za potrošniško elektroniko www.links.si, boste v rubriki Kabli in adapterji opazili kar 8 podkategorij: adapterji, avdio in video, USB, podatkovni, monitor, napajalniki, delilniki in mrežni kabli. Zanimiva in aktualna ponudba vas čaka tudi na 14. strani v katalogu Nazaj v šolo.

Namen priključka in kabla je razviden iz imena, če pa želite izbrati pravega med številnimi standardi, potem pa potrebujete pomoč.

Katere računalniške kable in priključke poznamo?

V računalniškem sistemu je povezanih več različnih delov. Te dele lahko neposredno priključite na osnovno ploščo računalnika ali pa uporabite kabel za vzpostavitev povezave med računalniško opremo in računalnikom. Povežete lahko tipkovnico, miško, zunanje trde diske, kamero, slušalke, zvočnike in podobne naprave. Za to boste potrebovali kabel HDMI, DisplayPort, VGA, DVI, Ethernet, PS/2, zvočni kabel 3,5 mm in seveda USB.

Univerzalno serijsko vodilo (USB)

Začnimo pri najbolj prepoznavnem računalniškem kablu, USB, kjer sta na voljo dva priljubljena formata: USB 2.0 in novejši USB 3.0. Kako jih razločite? Kabli USB 3.0 imajo modro konico, včasih pa boste opazili tudi oznako SS (Super Speed). USB kabel je bil ustvarjen kot univerzalni kabel, ki naj bi zamenjal vse ostale kable, zato je njegova uporabnost zelo raznolika. Uporabite ga lahko za povezavo trdih diskov, optičnih pogonov, tipkovnice, miške in ostalo periferijo, tudi tiskalnik (običajno z USB-B) in mobilne naprave. V USB 3.0 vhod lahko priključite napravo, ki uporablja vodilo USB 2.0, vendar ne bo izkoristila podatkovno hitrost novejšega vmesnika.

Thunderbolt in USB-C

Vaša stara vrata USB-A so primarno služila le kot podatkovna vrata za povezovanje pogonov ali zunanjih naprav, kot so miške in tipkovnice. Na drugi strani pa USB-C lahko naredi veliko več. Ena izmed najbolj uporabnih funkcij USB-C povezave, je možnost zagotavljanja dovolj moči za polnjenje pametnih naprav, kot je prenosnik ali pametni telefon. USB-C vpliva tudi na prenos zvoka, vendar do sedaj še ni uspel v enaki meri izriniti 3,5-milimetrskega priključka kot USB-A in ostale priključke.

Najbolj uporabna protokola, ki ju podpirajo vrata USB-C, sta Thunderbolt 3 in 4, ki zmanjšata porabo energije, dovoljujeta prenos do 100 vatov moči in hitrosti do 40 Gbps. Vrata USB-C s podporo za Thunderbolt 3 ali 4 potrebujejo le en kabel za prenos moči in velikih količin podatkov v in iz zapletenih pametnih naprav, kot je računalnik, kar so hitro izkoristili proizvajalci prenosnikov.

Video povezave

HDMI priključek je najpogosteje uporabljen video priključek na prenosnem računalniku. Sledi mu novejši in hitrejši DisplayPort. HDMI je vrsta računalniškega kabla, ki se uporablja za prenos video in zvočnih signalov visoke ločljivosti. Kabli HDMI se uporabljajo za priključitev televizorjev, DVD predvajalnikov (če ga še imate) in seveda monitorjev.

DisplayPort je naslednik VGA in DVI priključkov in se uporablja za prenos avdio in video signalov, podobno kot pri HDMI priključku. Razlikujeta se predvsem v hitrosti oziroma pasovni širini. Z večjo pasovno širino lahko DisplayPort kabel pošlje več signalov hkrati, kar pomeni večja hitrost osveževanja. To je še posebej uporabno, če uporabljate več monitorjev. DisplayPort je še posebej priljubljen za igranje iger, kjer lahko hitrost osveževanja prevesi tehtnico v vašo korist.

Priključki VGA in DVI se uporabljajo za prenos videa iz vira (računalnik) na prikazovalno napravo (monitor, televizor …). Glavna razlika med njima je kakovost slike in način potovanja video signalov. Priključki in kabli VGA prenašajo analogne signale, medtem ko lahko DVI prenaša analogne in digitalne signale. DVI je novejši in ponuja boljši, ostrejši zaslon v primerjavi z VGA. Ločite ji lahko po barvi priključkov. VGA je modre, DVI pa bele barve. Za razliko od HDMI in DisplayPort priključka VGA in DVI ne podpirata zvoka oziroma za prenos zvočnih signalov potrebujete dodaten kabel.

Adapterji

Večina novejših računalnikov podpira le HDMI in DisplayPort priključke, kar pa ne pomeni, da so vaše starejše naprave z VGA in DVI priključki neuporabne. Starejši monitor ali računalnik lahko povežete z novejšo napravo s pomočjo adapterja, ki spremeni signale v ustrezen format. Z adapterji lahko ostanete zvesti svoji stari računalniški opremi in se izognete nakupu nove naprave.

Mrežni priključek

Prek omrežnega vhoda (Ethernet) povežete računalnik z žičnim domačim omrežjem. Potrebujete samo UTP omrežni kabel. Žična omrežna povezava je pogosto hitrejša in stabilnejša od brezžičnega standarda Wi-Fi. Prenosniki imajo že vgrajeno podporo za brezžično povezavo, medtem ko je pri namiznih računalnikih to odvisno od osnovne plošče. Lahko pa uporabite Wi-fi adapterje, ki delujejo na vodilu USB ali pa mrežne kartice, ki jih namestite na osnovno ploščo.

Zvočni priključek: slušalke ali zvočniki (3,5 mm)

Na ta izhod lahko priključite zvočnike ali žične slušalke s 3,5-milimetrskim priključkom. To je priročno, kadar želite v miru pogledati film ali serijo ali pa opraviti konferenčni klic. Na namiznih računalniki imajo nekatere osnovne plošče številne obarvane avdio priključke. Kaj pomenijo barve?

  • Zelena: avdio izhod za slušalke in zvočnike
  • Roza: avdio vhod za mikrofon in druge snemalne naprave
  • Modra: Line-out vmesnik za priključitev ojačevalnikov zvoka, zvočnikov …
  • Črna ali temno modra: zadnji zvočniki
  • Oranžna: nizkotonec
  • Siva: srednji zvočniki

Če se kadarkoli znajdete v pomanjkanju priključkov, se lahko odločite za USB razdelilnike ali pa
priklopne postaje, s katerimi lahko povečate število USB in avdio-video priključkov.

Za še več informacij o računalniških priključkih, kablih in adapterjih obiščite spletno stran www.links.si. Za aktualno ponudbo pa prelistajte na 14. stran v katalogu Nazaj v šolo.


Prijavi napako v članku
Članek je pripravljen v sodelovanju s podjetjem Links d.o.o..
Vas zanima več iz te teme?
USB vmesnik omrežni kabli računalniški kabli


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

RETTRO d.o.o., vaš partner v razvoju IT-rešitev

Šlandrova 4b, 1000 Ljubljana, Tel: 031 313 312
Mikro podjetje Rettro d.o.o. je specializirano za razvoj različnih informacijskih sistemov z najnovejšimi tehnologijami po meri naročnika. Znanje in izkušnje Rettrovih strokovnjakov ... Več

VideoExpert.eu – trgovina s profesionalno video opremo

Gunceljska cesta 14, 1210 Ljubljana Šentvid, Tel: 01 512 22 11
Spletna trgovina VideoExpert.eu Spletna trgovina videoexpert.eu je vodilna slovenska trgovina s profesionalno video, cinema in broadcast opremo. Njihovo vodilo je nuditi najprimernejše ... Več
Zlati partner

NIKON GmbH – Podporna pisarna Slovenija

Leskoškova 9e, 1000 Ljubljana, Tel: 01 280 08 12
Nikon je vodilno podjetje s področij fotografije, digitalnega zajema ter natančne optike. Njegove izdelke odlikujejo vrhunska kakovost izdelave, napreden dizajn ter odlične zmogljivosti, ... Več
Zlati partner

Mastercard Europe SA, Podružnica v Sloveniji

Dimičeva ulica 13, 1000 Ljubljana, Tel: +386 1 589 81 26
Mastercard Europe SA, Podružnica v Sloveniji, je globalno tehnološko podjetje za plačilne rešitve. Družba je del mreže Mastercard, ki obsega več kot 210 držav in ozemelj po ... Več