Prvi tablični računalnik Raspberry Pi 5
Miniaturni osebni računalnik Raspberry Pi 5 gre v prodajo kot za stavo. Novost je nadvse priljubljena med zahtevnejšimi uporabniki, saj je opremljena s štirimi gigabajti oziroma osmimi gigabajti sistemskega pomnilnika in procesorjem Broadcom BCM2712 izdelanim s pomočjo 16-nanometrske tehnologije. Ta za preračunavanje podatkov uporablja štiri 64-bitna procesorska jedra ARM Cortex-A76 frekvence 2,4 gigahercev. Za grafiko skrbi vgrajeno grafično jedro VideoCore VII. To ponuja podporo za priznane grafične knjižnice OpenGL ES 3.1 in Vulkan 1.2 ter napredni gonilnik MESA.
Zato ne preseneča, da novi Raspberry Pi 5 lahko slike izrisuje v ločljivosti 4K s povprečno frekvenco 60 sličic na sekundo. Za izris slik pa je na voljo vmesnik HDMI. Tu je seveda na voljo še bogata paleta priključkov. Tu seveda najdemo tudi nepogrešljivi brezžični povezavi Wi-Fi 802.11ac in Bluetooth 5.0. Tu je na voljo tudi nova različica operacijskega sistema Raspberry Pi, ki temelji na osnovi sistema Debian. Zato lahko na njegovi osnovi gradimo nadvse zanimive računalniške sisteme.
Računalniški zanesenjaki skupine »ETA PRIME« pa pred časom so dokazali, da lahko novi Raspberry Pi 5 uporabljamo tudi za poganjanje konzolnih iger. Ti so namreč z njegovo pomočjo lahko emulirali konzolne igre za Switch, Gamecube in Wii. Računalniški zanesenjak »leepspvideo« pa je dokazal, da lahko s pomočjo kompaktnega osebnega računalnika Raspberry Pi 5 izdelamo celo tablični računalnik.
Izjemen podvig je računalniški zanesenjak »leepspvideo« objavil na spletnem portalu YouTube, in sicer na povezavi https://youtu.be/VqpizVNLimU. Tu gre za povsem delujoči tablični računalnik, ki je brez težav kos tudi zahtevnejšim nalogam. Za nameček je računalniški zanesenjak »leepspvideo« objavil tudi seznam komponent, ki jih je uporabil za izdelavo omejene tablice. Prepričani smo, da boste nad videnim navdušeni.
Prijavi napako v članku