Prvi robotski jezik
Ena stvar je robota naučiti angleško, japonsko ali katerikoli drugi jezik, ki ga ljudje že obvladamo. Spet nekaj drugega pa je ustvariti robote, ki so sposobni razviti povsem nov jezik in ga uporabljati za medsebojno komunikacijo. Avstralka Ruth Schulz in njena ekipa raziskovalcev iz Univerze za tehnologijo v Queenslandu, je ustvarila tako imenovane Lingodroide, ki pri napredovanju skozi labirint preprek gradijo svoj lasten jezik.
Lingodroidi imajo za vsako specifično lokacijo vnešene glasovne sloge, s katerimi se znajdejo v prostoru. S pomočjo določitve pomena osnovnih glasov so roboti dobili jezik za medsebojno komunikacijo. Roboti lahko tako samostojno raziskujejo določen prostor in določajo nove točke v prostoru, prav tako pa tudi smer ter približne razdalje.
V znanstvenem članku (PDF) raziskovalci navajajo, da bi lahko nadaljnje raziskave pripeljale do robotskih sistemov, ki bi lahko medsebojno komunikacijo uporabljali brez pomoči obstoječe karte prostora. Pri tem pravijo, da bi bil pomemben korak naprej , če bi Lingodroidi pridobili še večjo fleksibilnost pri konceptih, na podlagi katerih se lahko razvijajo in komunicirajo.
Prijavi napako v članku