Namizni računalniki
14.04.2023 10:17
Posodobljeno 2 leta nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Prodaja osebnih računalnikov še vedno pada

Prodaja Applovih osebnih računalnikov je v zadnjem četrtletju v primerjavi z istim obdobjem lani padla za 40,5 odstotka, a tudi ostali proizvajalci se s prodajnimi številkami ne morejo hvaliti.

Vedeli smo, da se bo zgodilo, toda “doba povpraševanja po osebnih računalnikih, ki ga je povzročila pandemija COVID-19”, je po poročanju mednarodne analitske hiše IDC končana. Prodaja osebnih računalnikov se je v zadnjem četrtletju ponovno močno zmanjšala.

Globalne številke na področju prodaje osebnih računalnikov so v prvem četrtletju dosegle 56,9 milijona enot, kar je 29 odstotkov manj, kot v istem četrtletju leta 2022. Razloge lahko iščemo v “šibkemu povpraševanju, presežnem inventarju in vse slabšemu makroekonomskemu ozračju,” pravi IDC. Prejšnje četrtletje je bil padec 28,1-odstoten.

Med prvimi petimi največjimi proizvajalci tradicionalnih osebnih računalnikov je v tem četrtletju največji udarec doživel Apple, saj je prodaja njegovih osebnih računalnikov v primerjavi s prvimi tremi meseci leta 2022 padla za 40,5 odstotka. Lani je v prvem četrtletju Apple prodal 6,9 milijona enot, letos pa je ta številka padla na 4,1 milijona.

Lenovo in Asus sta v letošnjem prvem četrtletju zabeležila 30,3-odstotni padec, medtem ko se je Dellova prodaja zmanjšala za 31 odstotkov. HP se je odrezal najbolje, čeprav je v prvem četrtletju leta 2023 še vedno odposlal 24,2 odstotka manj osebnih računalnikov, kot v prvih treh mesecih lanskega leta.

Jitesh Ubrani, raziskovalni vodja pri IDC pravi, da je presežek zalog “precej nad zdravim razponom od štiri do šest tednov”, visoke ravni pa bodo “trajale” vsaj do sredine leta in potencialno tudi v tretjem četrtletju.

Kljub vsemu pa ni vse tako črno, kot se morda zdi na prvi pogled. IDC pričakuje vrnitev rasti proti koncu leta, ko naj bi se stanje v svetovnem gospodarstvu izboljšalo in bodo ljudje začeli razmišljati o nadgradnji na osebne računalnike z operacijskim sistemom Windows 11.

»Do leta 2024 bo zastarela baza prišla na vrsto za osvežitev,« pravi Linn Huang, raziskovalni podpredsednik za naprave in zaslone pri IDC. “Če bo gospodarstvo do takrat spet začelo rasti, pričakujemo znatno rast trga, saj si bodo potrošniki želeli nadgradnje, šole bodo poskušale zamenjati dotrajane Chromebooke, podjetja pa bodo prešla na Windows 11.

Toda, “če se bo recesija na ključnih trgih zavlekla v prihodnje leto, bo okrevanje lahko težavno,” pravi Huang.


Prijavi napako v članku


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

MAJ.universe

Čopova ulica 6, 3310 Žalec, Tel: 041 430 248
MAJ.universe je Majino vesolje MAJ.universe je Majino vesolje, ki ga želi deliti z vami. Maja Horvat je številne izkušnje v novinarstvu, odnosih z javnostjo, organizaciji ... Več

COMMA d. o. o.

Ulica heroja Šaranoviča 27, 2000 Maribor, Tel: 040 756 756
Vrhunska izvedba, korektne cene in dobre reference najprimerneje opišejo podjetje Comma d. o. o., ki že 18 let ponuja izdelavo spletnih strani in spletnih trgovin s podporo strankam ... Več

CDS COM d.o.o.

Pot k sejmišču 30, 1231 Ljubljana Črnuče, Tel: 01 580 96 50
Podjetje CDS COM d.o.o. je na slovenskem trgu prisotno že več kot 30 let. Prepoznavno je kot kvaliteten distributer in serviser strojne opreme za potrebe digitalnega tiska. Poleg ... Več

TRACE BS d.o.o.

Opekarniška cesta 5, 2270 Ormož, Tel: 05 905 23 81
V skupini Trace Solutions, katere del sta Trace BS Poslovne rešitve d. o. o. in Trace IS Informacijske rešitve, se ukvarjajo z razvojem, prodajo in uvajanjem istoimenske programske ... Več