Računalništvo, telefonija
17.11.2017 15:34

Deli z drugimi:

Share

Polys: na tehnologiji veriženja blokov osnovan varen sistem spletnega glasovanja

Polys: na tehnologiji veriženja blokov osnovan varen sistem spletnega glasovanja
Polys: na tehnologiji veriženja blokov osnovan varen sistem spletnega glasovanja

Koncept spletnega glasovanja je v sodobni družbi privlačen iz več vidikov, pa naj gre za volitve na državni ravni ali zbiranje mnenj članov določene organizacije. V družbi Kaspersky Lab so tako razvili spletno platformo za glasovanje, imenovano Polys. Namenjena je nekomercialnim organizacijam, podjetjem in skupnostim, uporablja pa tehnologijo veriženja blokov in je zaščitena s transparentnimi kriptoalgoritmi.

Ustanove, kot so univerze, podjetja in skupnosti, želijo pridobiti mnenja svojih članov, ki so pogostokrat geografsko oddaljeni ali pa ne želijo biti fizično prisotni na glasovanju. A vendar so tveganja ob sprejemanju ključnih odločitev na spletu visoka. Obsežnost spletnega glasovanja namreč odpira priložnosti za spletne kriminalce, da manipulirajo z rezultati. Na letni konferenci ‘Cyber Security Weekend: Kaspersky Next’, ki je potekala od 12. do 15. novembra 2017 v irskem Dublinu, so na okrogli mizi strokovnjaki iz družb Kaspersky Lab, Agriledger in Richtopia razpravljali o tem, kako zavarovati proces glasovanja in preprečiti, da bi tretje osebe (od zunaj ali od znotraj) posegale v glasove.

Na okrogli mizi je družba Kaspersky Lab razkrila poskusni projekt, imenovan Polys. Gre za novo komercialno rešitev skupine razvijalcev, ki deluje v poslovnem inkubatorju ‘Kaspersky Lab Business Incubator’ pod okriljem družbe. Namen projekta je vsakomur zagotoviti možnost varnega, anonimnega in prilagodljivega spletnega glasovanja ter pridobiti rezultate, v katere ne morejo posegati volivci ali organizatorji volitev.

Vartan Minasyan, vodja oddelka za investicije in inovacije v družbi Kaspersky Lab, pojasnjuje: »V poslovnem inkubatorju družbe Kaspersky Lab podpiramo tako notranje kot zunanje ekipe pri razvoju dobrih idej in tehnologij, ki jih je mogoče implementirati na različnih področjih, kjer sta pomembni varnost in zaščita. Eno takih področji je spletno glasovanje. Pri odkrivanju možne uporabe tehnologije veriženja blokov je naša ekipa razvijalcev ugotovila, da bi lahko ta tehnologija v povezavi s strokovnim znanjem s področja varnostnih groženj, ki ga imamo v družbi Kaspersky Lab, rešila osnovne zagate, povezane z zasebnostjo, transparentnostjo in varnostjo spletnega glasovanja. Navdušeni smo, da smo v družbi ustvarili primerno okolje za razvoj te inovacije.«

Polys je osnovan na pametnih pogodbah s platforme Ethereum (poznano tudi kot blockchain 2.0), kar omogoča decentraliziran način preverjanja in preštevanja glasov. Varnostne koristi glasovanja preko tehnologije verižnega blokov so precejšnje:

  • Zaradi decentralizirane narave tehnologije verižnega blokov lahko točnost izvedbe glasovanja potrdijo udeleženci v omrežju. Celotni podatki o glasovanju niso shranjeni na strežnikih, ampak v informacijskih blokih na računalnikih vseh sodelujočih. Da bi te podatke izbrisal, bi moral heker vdreti v vse računalnike in pridobiti dostop do posameznih nizov podatkov.
  • Tehnologija veriženja blokov volivcu omogoča preverjanje, če je bil oddan glas pravilno zaveden. Vsakršno poseganje v glasove bi postalo vidno.
  • Transparentnost tehnologije veriženja blokov olajša nadzor nad oddanimi glasovi, neodvisnim osebam pa omogoča končno revizijo glasovanja.
  • Tehnologija ne zahteva dodatnih sredstev ali potrebe po fizični prisotnosti osebja.

Dodatna novost rešitve Polys je ta, da odpravlja omejitve drugih rešitev, ki temeljijo na tehnologiji veriženja blokov:

  • Znotraj volilnega sistema Polys je tehnologija veriženja blokov zašifrirana in podprta z matematičnimi algoritmi. Ti pomagajo zagotoviti anonimnost, skrijejo vmesne rezultate in izvajajo izračune šifriranih podatkov. To je nekaj, kar se ne da izvesti v drugih sistemih tehnologije veriženja blokov zaradi njihove razpršene in odprte narave.
  • Izvorna koda Polys je javno dostopna. To omogoča vsem navdušencem nad tehnologijo veriženja blokov, izvajalcem penetracijskega testiranja ali podpornikom e-volitev testiranje, preverjanje in raziskovanje tehnologije v ozadju rešitve na spletni strani GitHub.

Prijavi napako v članku

Povezave

Članek je pripravljen v sodelovanju s partnerjem PRISTOP d.o.o., KASPERSKY LAB
Za več informacij so vam na voljo pri PRISTOP d.o.o., KASPERSKY LAB
Ob kontaktu povejte, da ste objavo zasledili v Računalniških novicah.

Želite biti obveščeni o novostih, ki jih pripravljamo s partnerjem PRISTOP d.o.o., KASPERSKY LAB? Vpišite svoj e-mail in se prijavite na BREZPLAČNE e-novice, od katerih se lahko kadarkoli odjavite.




Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Diamantni partner

OptiCyber3 d.o.o.

Ulica Jožeta Jame 14, 1210 Ljubljana Šentvid, Tel: 070 420 063
OptiCyber3 poskrbi za zanesljivo zaščito vašega računalniškega sistema Kako poskrbeti za zanesljivo zaščito računalniških sistemov? Za ustrezno varnostno zaščito in kar ... Več
Zlati partner

Exclusive Networks Slovenia d.o.o.

Dunajska cesta 159, 1000 Ljubljana, Tel: 01 292 76 51
Za nemoteno poslovanje potrebujete trdo in varno omrežno infrastrukturo. Podjetja brez vzpostavljene trdne infrastrukture pogosteje trpijo zaradi slabe uporabniške izkušnje za zaposlene ... Več
Zlati partner

Enaa / Gambit trade d.o.o.

Savska cesta 3a, 1000 Ljubljana, Tel: 01 437 63 33
Gambit trade d.o.o. je eno najstarejših in uspešnejših računalniških podjetij pri nas. S svojo inovativnostjo premikajo meje. Tako so že leta 1999 postavili tudi Enaa prvo spletno ... Več

CARPEDIEM d.o.o.

Soška cesta 17, 5250 Solkan, Tel: 05 330 00 50
Če ni na spletu, ne obstaja. To je vodilo potrošnikov, ko iščejo in se odločajo za nakup določenega izdelka ali storitev. Identiteta podjetja je neposredno povezana s spletno ... Več