PhotonMatrix: Laserski lovilec komarjev prihaja že oktobra

Za večino izmed nas so komarji zgolj nadležni insekti, ki brenčijo okoli naših ušes. Te nadloge je treba vsake toliko onesposobiti s klasičnim zamahom z roko, loparčkom ali pa se poslužiti kakšne bolj sofisticirane tehnike, kot je PhotonMatrix. Tu dejansko gre za nov sistem za nadzor nad komarji, ki je še vedno v razvoju, vendar že zdaj uničuje leteče insekte z laserskimi pulzi kratkega dosega.
Z uporabo sistema LIDAR v realnem času zazna prisotnost insektov. Trenutni prototip lahko prepozna komarje in druge podobno insekte velikosti med 2 in 20 milimetrov, ki letijo s hitrostjo nižjo od enega metra na sekundo. Ko naprava zazna ustrezno tarčo, se laser samodejno sproži in uniči insekt kar v letu.
Sistem je popolnoma fizičen, brez uporabe kemikalij, in temelji na določenih detekcijskih merilih, namesto umetne inteligence ali verjetnostnih modelov. Za preprečevanje aktivacije laserja ob vstopu večjih objektov, kot so ljudje, hišni ljubljenčki ali ptice, uporablja velikostne meje za zaznavo. To v praksi pomeni, da se laser ob prisotnosti večjih predmetov ne sproži. Čeprav razvijalci načrtujejo pridobitev ustreznih varnostnih certifikatov, zaenkrat še nimajo nobenega uradnega dovoljenja za prodajo. Naprava sicer prejema napajanje preko vmesnika USB-C in lahko deluje s katerim koli baterijskim paketom, ki podpira protokol oziroma standard PD (Power Delivery).
Novost je namenjena uporabi na prostem ali v pol zaprtih prostorih, deluje pa tako podnevi kot ponoči. Priporočena je montaža pod strop ali pod solarne panele, kjer bo naprava zaščitena pred dežjem in prahom. Čeprav je bila novost privzeto razvita za zatiranje komarjev, lahko uspešno cilja tudi na počasnejše insekte, kot so vinske mušice ali peščene muhe. Proti hitrejšim insektom, kot so hišne muhe, pa je naprava manj učinkovita, razen če se uporabi ožji kot skeniranja. Slabost tega pa je precej zmanjšanj doseg.
Podjetje PhotonMatrix trenutno zbira sredstva preko zagonske platforme Indiegogo. Tu je zbral že več kot 375 tisoč evrov. To je več kot 20-kratnik začetnega cilja, ki je znašal okoli 18.500 evrov. Podporniki dobijo napravo po znižani ceni, z brezplačno dostavo in vključenimi davki (razen za doplačilo baterije).
Prvotna dobava je bila načrtovana za marec 2026, a je bila zaradi povpraševanja distributerjev iz tropskih in zmernih območij prestavljena na oktober 2025, da bi naprava prispela pred začetkom poletja na južni polobli. Čeprav je prototip že delujoč, še ni bil neodvisno testiran in ni komercialno certificiran. Proizvodni stroški so trenutno visoki, a razvijalci upajo na znižanje cen v prihodnjih in izpopolnjenih različicah. Ali bo naprava dejansko zanesljivo delovala v nepredvidljivih pogojih, še ni znano. Vsekakor pa PhotonMatrix predstavlja ambiciozno, a še nepreverjeno alternativo klasičnemu zatiranju komarjev in drugih nadležnih insektov.
Prijavi napako v članku