Pametni zvočniki lahko celo spremljajo vaš srčni utrip!
Amazon, Google in Apple so glavni akterji področja pametnih zvočnikov in medsebojna konkurenca je tovrstne zvočnike dvignila na višjo raven. Amazon je bil tisti, ki je verjetno najbolj pripomogel k popularizaciji pametnih zvočnikov in na sploh pametnih naprav z zvočnikom Echo in slavno asistentko Alexo. Kljub temu pa imamo danes kar nekaj proizvajalcev, pri katerih vsak stavi na svoje prednosti.
Raziskovalci z univerze v Washingtonu pa so dokazali, da je pametne zvočnike mogoče spremeniti celo v aktivne medicinske pripomočke. S pomočjo tehnologije umetne inteligence pa lahko celo oceni, ali človekovo srce bije normalno ali ne in to brez dejanskega fizičnega stika. Samo oseba mora biti v bližini zvočnika in njegovih mikrofonov.
Sistem deluje tako, da zvočnik oddaja zvoke, ki jih človeško uho ne sliši, nato pa spremlja, kako se ti zvoki odbijejo od osebe, in analizira signale, ki jih zbira vgrajeni mikrofon. Na podlagi teh podatkov lahko spremlja majhne spremembe gibanja površine prsnega koša in na podlagi te analize sklepa, ali je srčni utrip osebe pravilen ali ne. Da lahko pametni zvočnik prepozna tudi posameznika, mora biti ta postavljen od 30 do 60 centimetrov od njega.
Znanstveniki so prepričani, da so pametne naprave, kot jih ima že veliko ljudi v svojih domovih, prihodnost kardiologije. To seveda drži, če jih je mogoče prilagoditi za daljinsko spremljanje srčnega utripa. Zato ni izključeno, da boste v prihodnje, če boste želi začeti diagnostični postopek doma, le izgovoriti: ” Alexa, kako bije moje srce? “
Prijavi napako v članku