Industrija
Digitalizacija
Poslovne rešitve
26.04.2021 08:30
Posodobljeno 4 leta nazaj.

Deli z drugimi:

Share

Pametna tehnologija, ki izboljšuje avtomatizacijo

Potreba po izboljšanju učinkovitosti procesa v proizvodnji je stalnica. Povezljivost in neposredna komunikacija med opremo in kontrolnimi napravami z vgrajeno diagnostiko prinašata kup koristi.

Digitalizacija v industriji mora slediti razvoju industrije 4.0, ki prinaša vrsto prednosti pred konkurenco. Izraza »industrija 4.0« in »IoT« (internet stvari) postajata vsakdanjik, posledično pa imamo tudi vse več industrijskih objektov, ki jim pravimo kar »pametne tovarne«. Ti izrazi so jedro razvoja avtomatizacije in izboljšanja procesov.

Proizvajalci so pod vse večjim pritiskom po hitrem odzivu in izpolnjevanju zahtev kupcev. To vodi k potrebi po izboljšanju proizvodne učinkovitosti in pričakovanja še povečuje, tudi ko govorimo o tehtanju in s tem povezanimi rešitvami, ki poenostavljajo procese, pospešujejo avtomatizacijo in zagotavljajo vidnost podatkov v realnem času.

Napredna opozorila

Pri tradicionalnem delu se podatki pogosto zajemajo, dokumentirajo in distribuirajo z različnimi stopnjami posredovanja zaposlenega. Vzdrževalne ekipe lahko na primer spremljajo ključne parametre opreme in beležijo njeno delovanje. Pri tem pa ni nujno, da se bomo izognili popolni zaustavitvi določenega dela proizvodnje, ki se lahko zgodi v primeru, da vzdrževalec ne opazi nekega minimalnega odstopanja od sprejemljive tolerance. Vgrajena diagnostika se temu izogne, saj zagotavlja napredna opozorila, preden se linija ustavi. Pri tem pa je praktično nemogoče, da bi se zmotila ali kaj spregledala. Sodobna oprema za tehtanje in pregledovanje nadzira delovanje, zbira kritične podatke o pakirnih linijah in zagotavlja analize v realnem času.

Najsodobnejša tehnologija tehtanja temelji na pametnih merilnih celicah z integriranimi mikroprocesorji za obdelavo signalov neposredno na »točki dela«. To odpravlja napake pri prenosu podatkov ter izboljša natančnost in doslednost rezultatov. Prav ta inteligenca omogoča neprekinjeno analizo postopkov. Uspešno in neuspešno tehtanje ali postopna izguba zmogljivosti – tehnologiji nič ne bo ušlo in o tem vas bo vedno tudi obvestila.

Zunanja programska podpora

Industrijo 4.0 je mogoče podpreti tudi z uporabo zunanjih programskih paketov. Programska oprema ProdX na primer odstrani potrebo po postopkih ročnega zbiranja podatkov z avtomatiziranim zbiranjem podatkov iz naprav za pregled izdelkov. Programska oprema Collect+ prinaša novo perspektivo ročnim postopkom prikaza ključnih kazalnikov uspešnosti ročnega razdeljevanja in tehtanja …

ACI400 IIoT Edge Device z IIoT Gate-way Suite povezuje stare in nove tehtnice z IT-jem ali Cloudom prek OPC UA ali MQTT.

Možnosti oblačnega povezovanja, ki presežejo pričakovanja

Inženirji in sistemski integratorji morajo upoštevati pričakovanja svojih strank glede MES (upravljanje proizvodnje), ERP (načrtovanje virov) sistema in povezljivosti v oblak. METTLER TOLEDO ponuja standarde povezljivosti za komunikacijo z množico nadzornih, IT in oblačnih sistemov ter se s tem izkaže kot idealni partner, ki bo presegel vaša pričakovanja. Za končne uporabnike standardizira svoje nadzorne sisteme, komunikacijske tehnologije, informacijske sisteme in od nedavnega tudi oblačne storitve. To zmanjša potrebe po vzdrževanju infrastrukture na področju nabave, usposabljanja, varnosti podatkov in upravljanja nadomestnih delov. Najpomembneje je prav to, da poenostavlja procese in seveda zniža stroške.

Omenjena zahteva po storitvah v oblaku s številnimi ponudniki in novimi komunikacijskimi tehnologijami, ki vstopajo na trg, lahko poveča problem standardizirane komunikacije. METTLER TOLEDO ima za to rešitev. Njihove rešitve namreč opremo za tehtanje povežejo s storitvami v oblaku prek standarda OPC UA in komunikacijskega protokola MQTT. Povežejo lahko tako novo kot že nameščeno opremo, kar odpravlja potrebo po tem, da bi se podjetje moralo posloviti od še delujoče opreme.

Sposobnost zbiranja podrobnih informacij, skupaj z vgrajeno napredno diagnostiko omogoča izboljšan pristop k nadzoru in optimizaciji procesov, ki sta predpogoj za industrijo 4.0. Inteligentni senzorji utirajo pot zmanjšanju zastojev, hitrejšemu odpravljanju morebitnih težav, kar vodi do izboljšanja kakovosti, avtomatizacije in produktivnosti. Več najdete na www.mt.com. (P.R.)


Prijavi napako v članku
Članek je pripravljen v sodelovanju s podjetjem Mettler Toledo.
Vas zanima več iz te teme?
industrija Industrija 4.0


Kaj berejo drugi?

Partnerji Računalniških novic Prikaži vse

Zlati partner

EUDACE d.o.o.

Dunajska cesta 159, 1000 Ljubljana, Tel: 05 994 21 60
Spoznajte podjetje Eudace Podjetje Eudace deluje na področju vpeljave ISO standardov, izvedbe izboljšanja informacijske varnosti v podjetju, varstva osebnih podatkov in poslovnega ... Več
Zlati partner

GS1 Slovenija

Dimičeva ulica 9, 1000 Ljubljana, Tel: +386 1 5898 320
GS1 Slovenija je neodvisna in nepridobitna organizacija na področju mednarodnih standardov GS1 za identifikacijo, zajem in elektronsko izmenjavo podatkov v Sloveniji. Ima preko ... Več
Diamantni partner

ADM ADRIA d.o.o.

Prvomajska ulica 17, 3000 Celje, Tel: 05 925 19 55
O nas Večina podjetij se ustanavlja zaradi poslovne ideje, prodajnega koncepta ali pa zaradi potrebe po formaliziranju opravljanja poslovnih aktivnosti. Na primeru družbe ADM-Adria, ... Več
Bronasti partner

openIT d.o.o.

Dimičeva ulica 13, 1000 Ljubljana, Tel: 01 589 81 89
OpenIT od leta 2012 izvaja poslovna izobraževanja s področja digitalnega marketinga, računovodstva, upravljanja s človeškimi viri (HR), prodaje, prava, financ, time managementa ... Več